Kegyes adományok: tipológia és topográfia
Az elmúlt időben több alkalommal is foglalkoztam a bánffyhunyadi templom szerepével a város református népességének ünnepeiben (Szacsvay 1998, 173–193; Szacsvay 2006/a, 226–248; Szacsvay 2006/b, 73–83). A megközelítésekben a templom liturgikus szerepeinek és szimbolikus térelrendezésének kérdéseit is felvetettem. A rítusok közül a konfirmációnak, mint sajátos református identitást képző alkalomnak kiemelt szerepe van a társadalmi eseményként értelmezhető ünnepségek között, amelyek nem „liturgiás istentiszteletek”. A konfirmáció leválasztva róla a rátapadt elemeket (hittan-vizsga, kátéoktatás, úr vacsoravétel,) fogadalomtétel és áldás, a hithez (hitvallás) és a (református) felekezethez való tartozásról és befogadásról. Ilyen módon e fogadalomtétel a református templomi ünnepek sorában különösen nagy jelentőségű, és a társadalom szervezésében a református felekezetiség megerősítése. Identitás szempontjából a reformáció (egyetemes) ünnepének lokális és közösségi, társadalmi rendezvénye, ünnepe, szemben az egyetemes reformáció napjának ünnepével.
A konfirmáció tárgyi világán keresztül került tárgyalásra a templom tárgyi világa, azaz az ajándékozott tárgyak kérdése. Ez felvetette a templomok berendezése és eszközkészlete kérdését, a tárgyak lehetséges megjelenéseit, és szerepeit.
E korábbi vizsgálatokban az ünnepek és templomhasználat jelentései, valamint szimbólumai felöl közelítettünk.
A vizsgálat alapkérdéseként publikáltam a bánffyhunyadi templom tárgyait. A tárgyszemle a református templomi művészet és a népművészet keletkezésének kérdéseit emelte ki, ebben már áttekinthető volt a bánffyhunyadi templom tárgyi világának egésze. Az ún. háziipari mozgalom kívülről került a templomi művészet anyagába, a népművészet 19. század közepi forrásainál nem állnak a templomi tárgyak. Az összefüggés a funkcióban fedezhető fel, pontosabban a tárgyak felirataiban és dedikációiban. A kapcsolat nem a tárgyi világ technikai sajátosságaiban, hanem azoknak szellemi dimenzióban érhetők tetten. A jelenség középpontjában eredetileg a felajánlás – offerálás, másodlagosan – emlékezet állítás áll.
Templomi tárgytipológia
Megkülönböztetjük a prédikációhoz kötődő, és a rituális tárgyakat, azok használata, illetve a szakrális kommunikációban betöltött szerepük szerint. A protestáns templom nem Isten háza, hanem a gyülekezés helye. Szakrális szerepét meghatározza a rítusban a prédikáció elsődlegessége. A használatban levő tárgyak a protestáns egyházművészet tárgyai, „igehirdető” tárgyak, a művészeti stílus felett, vagy alatt a bibliai idézetek határozzák meg a tárgyat, mint szakrális eszközt, a rajta levő szöveg a dekoráció is.
A református templomok belsőjét az egyházi reform szellemében tervezte átalakítani már Luther is, és a korai észak-európai országokban új formájú templomok épültek. Két dolognak kellett megfelelniük: a hang jó terjedésének, és a tanácskozások (egyházi, vagy világi) befogadásának. Amint azt Révész Istvántól tudjuk, Luther a gótikus templomokat az ördög műveinek tartotta, amelyekben éppen az a szent kommunikáció, érintkezés nem valósulhat meg, amelyért az emberek egybegyűltek: Az igét olvasó és magyarázó hang nem jutott el a hallgatókhoz. A reformáció a csendes képi meditációból a hangos szóbeliség terévé alakítja a templomot, így tehát már az építészeti elemek is a legfontosabb szakrális funkciónak a szellem szóbeli közvetítésének eszközei. A gótikus mennyezeteket nem csak akkor fedik be famennyezettel, ha azok leomlottak, hanem tapasztalják, hogy a befedett térben a hangzás előnyösebb. A református templomban ennek megfelelően a tér középpontját a lelkész helye, a szószék jelenti. A katolikus templomoknak egyetlen középpontja az oltár, amely a képi felidézés és a szentség tartásának a helye, ahol a papi beszéd és a rítus a képi környezettel együtt van. A reformációban az oltár eltűnik, mellékes, alárendelt helyre kerül, ahogyan pl. a korai evangélikus templomokban a szószék alatti teret foglalja el, a kálvini megoldás még ennél is kisebb hangsúlyt ad a rítust kiszolgáló berendezésnek, egy asztalnak, amely megtartja a rítus tárgyait (alsó szekrény részében) és lehetővé teszi a szentség kiszolgálását. A református templomokban így két centrális pont van jelen, elsődleges a szószék, amely a prédikáció helye, másodlagos az úrasztala, amely a rítusok helye. A református templomokban a szószéktől való távolság határozza meg a hívek állandó helyét a templomi térben, amelyet sok generáción keresztül stabilizálnak, és az úrasztala rendezi el azokat a távolságokat, amelyek az ünnepek alkalmával, rítusos és társadalmi istentiszteletek en megvalósulnak. A kettő közötti összefüggésekben jelennek meg a helyi, lokális tradíciók, megegyezések lelkész és gyülekezet között, illetve a gyülekezet „szereplői”, tisztségviselői között. A korai idők dogmája szerint, majd később a házi istentiszteletek felerősödésének idején a rítus elsődlegesnek tűnik a szakrális hely, a templommal szemben. Noha a templomnak szimbolikus jelentése van (lásd a német nyelvben) az egyházat magát jelenti, jelképezi és a vallásháborúk idején ez a szimbólum még fel is erősödött, ugyanakkor a hangsúly áttevődött az egyház mint Krisztus gyülekezete gondolatra, amelynek igei alapját – „Ahol az én nevemben ketten-hárman öszszegyűlnek, én ott vagyok” – vallják. Ehhez társul az egyetemes papság elve, bárki lehet az igét olvasó és magyarázó pap.
A reformáció papjai, csupán pásztorok, a nyáj pásztorai, kiemelkedésük a közösségben a gyülekezet jóváhagyásával történik. A papság által használt eszközök között a legjelentősebb az „írás maga”, a Biblia, amely ugyan valamennyi hívő számára a legfontosabb hit-tárgy, és olvasása az anyanyelvű Bibliákkal már korán lehetővé válik, mégis annak szövegét elsősorban szóban ismerik meg, a lelkész közvetítésével. Ezért is a templomi tárgyak között talán a legfontosabb maga a Biblia, és más könyvek, a káték, hitvallások, és énekeskönyvek, a liturgia szempontjából csupán az énekeskönyvek vannak használatban a szertartásban. Énekeskönyveket is csak a legújabb időben tesznek elérhetővé a templomok tereiben, elhelyezve azokat a bejárat melletti polcon, ahova használat után visszakerülnek.
A lelkész öltözete a reformációban megváltozik. A lutheri egyházak tovább viselik a rítusok alkalmával a régi albát és kazulát is, de a prédikáló lelkész Luther mintájára az egykori tudós tanárok öltözetében áll a szószékre, fekete palástjukban, alatta Luther-kabátban. A kálvini reformáció megmarad a diákos fekete tóga, palást viseleténél, ma a református egyházakban a papi palást számit a legfontosabb templomi textíliának, amelynek fontos szerepe van a szakrális miliő megteremtésében, és az igemagyarázó személyének a közösségből való kiemelésében. Az evangélikus úrvacsora osztásnál a két lelkész szereplő közül az, aki csak az úrvacsoraosztásban vesz részt még ma is fehér albát ölt magára.
A lelkész által használt Biblia helye lehet a templom, az Úrasztala, vagy a templom melletti helyiségek. Csak a legutóbbi időben jelenik meg az úrasztalán egy Biblia, amelyet inkább az asztal szakrális szférába emeléseként értelmezhetünk, a református oltár szimbolikus meghatározásaként, mint értelmezés egy oltárként használt hétköznapi berendezési tárgyhoz, egy szimpla asztalhoz. Ritkán használja ezt a nagyméretű Bibliát a lelkész, talán csak azoknál a rítusoknál, amelyek az úrasztalhoz kötöttek, akár társadalmi, akár szentségi istentiszteletről van szó. A lelkész ünnepi, szertartáshoz tartozó öltözete egy emelkedettebb, ünnepi alkalom hangsúlyozása, egy szereppel történő azonosulás jele, a közösség által elfogadott, sőt általa megvásárolt, fenntartott holmi, vagy a lelkésznek ajándékozott értéktárgy. Mindkét megoldás ismeretes. A protestáns lelkészek öltözeteinek kialakulása a leginkább tükrözi a sokféleséget, a lokalitást, vagy az újkortól a „nemzeti” jelleget.
Sokféleségüket a protestáns kisegyházak dolgozták ki, ezzel is hangsúlyozva az eltérést azoktól az egyházaktól, amelyekből kiváltak. A templomi tárgyak a szakralitás szempontjából leginkább kiemelt darabjai a lelkészhez kötődnek, személyében nyilatkozik meg az ige, kezében tartja ennek forrását, a Bibliát, és a prédikációk szövegeit, kátékat, énekeskönyveket. Mindennek megjelenési helye a templom terében a szószékhez kötődik.
Az úrasztalának használatbavétele mindenkor egy profán tárgy beiktatásával történt, oltár szerepét funkcionális okok emelték ki, és „rejtetten”, a dogmáknak ellentmondóan hordozza ezt a szerepét. A katolikusoktól átvett templomokban a szentély és a gyülekezeti tér között áll, hasonlóan a katolikus oltárok elhelyezéséhez. De struktúrája, térbeli helyzete teljesen eltérő, nincs architektonikus jellege, még akkor sem, amikor kőből, egy lábra téve késztik el. Nem fő pontja az épületnek. Szakrális jellegét a rátett felirat igazolja, amelyet a bútor készíttetők tetettek rá, igék, amelyek az úrvacsoravétellel kapcsolatosak. Az asztal leterítése textíliával a világi használatnak megfelel, ennek szakralizálása szintén a ráhímzett vagy rászőtt szöveg, illetve ábrázolás révén történik. Az asztal, többnyire a templomberendezés asztalosmunkáinak része, a mennyezet és karzatdeszkák, valamint a szószék készítőinek munkája, ilyen módon a szent tér használathoz történő berendezésének része. Az asztalra helyezett tárgyak ennek fokozására szolgálnak, így a terítők, takarók, abroszok és kendők, újabban a Biblia és a váza virágcsokorral.
Az egyházművészetben megkülönböztetjük továbbá a klenodiumokat és a parafernumokat.
A Krisztus szent vérét és testét tartó edények a klenodiumok, helyük és szerepük a református templom másodlagos középpontjához az úrasztalához kötődik. A református gyakorlatban a bor és a kenyér emlékfelidéző jelképek, a szakadás a katolikus egyházzal éppen a szentségben jelenlévő Krisztus vére és teste kérdésében történt, e szimbolikus átértelmezés nem teszi indokolttá a szent edények szakrális védelmét kövekkel és motívumokkal, későbbi értelmezésben túlzott feldíszítését. És nem kívánja meg a tisztátalan olyan mértékű távoltartását sem, mint pl. az edények kézzel történő megérintését sem, azaz nem szükséges fehér gyolccsal vagy kendővel megfogni. A reformáció zsinatai azonban megengedték, hogy a katolikus templomi edényeket használatba vegyék. Kiemelkedett közülük a kehely, amelyet a reformáció szimbolikus jelként használt már a 16. századtól. A jómódú városi gyülekezetek díszes és drága ötvösmunkákat rendeltek, nemcsak az úrvacsorára, hanem a keresztelésre vonatkozóan is. Ez utóbbi, mint a meghagyott egyik szentség kiemelt jelentőségű volt, a templomok nyugati bejáratánál elhelyezett keresztelő medencéket sok helyen használatba vették és hagyták. Különösen az evangélikus templomokban, ahol a medencére tett ábrázolások (Keresztelő Szent János) értelmezték a tárgyat, annak használatát. E két szentséget tartotta meg a reformáció. A tárgyak szakrális rendjében ezeket azért tartjuk kiemeltnek, mert a gyülekezeti élet megvalósulásának elemi feltételei, noha fa kelyheket és tálakat is ismerünk, és más olcsó paraszti tárgyi anyag is megfelelt a szentséghez jutás céljának. Ajándékozásuk a református egyház alapgondolatának felel meg, amelyben minden Isten dicsőségére ajánlanak fel, és minden eszköz az ő követésére szolgál. A rituális edényeken megjelennek az ajándékozó választása szerinti igék, az ornamentális díszítmények között, valamint a jegyes ajándékozó neve és az ajándékozás ideje. A protestáns egyházművészet mint „igehirdető” művészet, a templomi edényeken és textíliákon a bibliai forrásokat idézi fel a szertartásokkal kapcsolatban. A tárgy üzeneteit a kor művészeti stílusában annak emócióival juttatják kifejezésre, még akkor is, ha ezt mértéktartó módon, visszafogottan teszik. A nálunk kevésbé kibontakozó barokk díszítés hiányát a vallási gondolkodás más irányai és formái alapozták meg. A késő reneszánsz ornamentikát teológiai racionalizmus célszerűsége tisztította meg, itt nem tapasztalhattuk a 16–17. század, Luthert is magával ragadó barokk érzelmességet, lendületet, amelynek megfelelt a korai lutheránus díszítőművészet barokk jellege. „Ez a művészet nem descriptiv, leíró művészet, hanem inspiratív és szuggesztív, amely éppen azt akarja kifejezni, amit már szóval mondani nem lehet” (Dr. Gyimesy 1944, 343). A teológiai racionalizmust a kálvini reformációban a puritanizmus formálja át, ott, ahol a lelkészek külföldi tanulmányútjaikról visszatérve ennek hatása alá kerülnek, Lorántffy Zsuzsanna környezetében például. Az ötvös, fa, cserép, egyéb olcsó fém tárgyakat a rítusban való szerepük teszi e templomok nélkülözhetetlen tárgyaivá.
Ezzel szemben a templomban használt textíliákat a kezdeti időkben teljesen nélkülözhette a gyülekezet. Az oltárok leterítését fehér gyolccsal a mágikus gondolkodás szerint a szentségnek érinthetetlenségével hozzák kapcsolatba, a korai 4–6. századi ábrázolásokon látható amint két kezén tartott kendővel veszi át Szent Pál a szent tekercset Krisztustól. Később a liturgiában használt oltárterítő már nemcsak a szent elemek megóvását de a reprezentatív szimbolizmust mutatja, amikor a kendőt Jézus halotti leplével hozzák kapcsolatba. Az oltárterítők több rétegét a bor és kenyér, mint Krisztus valóságos teste, értelemben a vér átszivárgásának megakadályozására használták, egy francia zsinat (1289) például öt réteget ír elő (Révész 1944, 393).
A reformáció dogmatikai váltása az úrvacsorában szimbolikus jelenlétet, az esemény felidézését, mint a megemlékezés részét fogalmazza meg, így a mágikus gondolkodás számára a tárgyak megfoghatósága, kitisztíthatósága imával és benedikcióval majd később funkcionális használatban, tezaurálás és emléktárgyként is elfogadásra kerül. Az úrasztalának leterítését a protestáns egyházak a vacsora tényleges felidézésével indokolják, a korai gyülekezetnek a templom hajójában hosszú asztalt terítettek meg az úrvacsorázók pedig leültek. Az asztalt tehát az általános nemesi és polgári szokások szerint terítették le abrosszal, korai úrasztalterítőink egy része méretei alapján is, csak a rájuk tett szöveg és ábra szerint térnek el a világi abroszoktól. A polgári élet eszközei a kendők és terítők, szőnyegek, kárpitok, elhelyezésük a díszítés és oktatás-tanítás eszközeivé váltak, ahogyan ezt a híres Luther kárpit mutatja, amely a lutheri tanítás elemeit rendezi el a képen annak belső logikája szerint, a feltámadó Krisztus lába alatt az ördög többféle formájában a pápai tiarával díszes sárkány a démoni ördög és kígyó és a szövegtábla a bibliai idézetekkel, az 1560-as évek lutheri világképét foglalja össze.
A templomokban az ülésrendet eredetileg az egyház képviselőjével egyetértésben alakították ki. Ennek nyomait az egyház által büntetendő vétségek felsorolásánál találjuk, a „vétkek között, amelyeket eklézsiakövetéssel büntetett az egyház ott találjuk a szitkozódást, a szidalmazást, az elsőbbségűzést vagy székrendsértést, a vallástalanságot, a veszekedést, a paráznaságot, a különélést, a vadházasságot (Tárkány Szűcs 1981, 807; Szőcsné Gazda 1999, 316; Ambrus 2006, 79). A templomi ülésrend jogi jellegét több forrásból eredeztethetően Tárkány Szűcs Ernő a közhatóság és az egyházi hatóság egybeeséséből vezeti le, annak rendi jellegét megjegyezve. Az egyháznak tartozó járandóságok (adók, adományok) ellentételezése képen egyetlen jog kötődik a gyülekezetek tagjaihoz, a templomba történő beülés, és az istentisztelet vagy mise meghallgatásának joga (Tárkány Szűcs 1981, 100).
Kresz Mária közölt először Kalotaszegről templomi ülésrendet, ahol ő a nemzetségi szervezet rendjét látta megjelenni a padokban (Kresz 1975, 421). Tárkány Szűcs Ernő vagyoni összefüggést lát az első padok elfoglalásában, a társadalom úri részének padjai a társadalmi rétegződés szerint szintén az első sorokban vannak.
A templom terében elhelyezkedő tárgyak, eseményeket, azok emlékeit, családok neveit és emlékezetét őrzik. őrzik továbbá az eseményhez kötődő, az ajándékozó által választott igét, vagy kegyes feliratot. Ez egy másik konnotációt jelent, egy vallásos prezentációt, amely a vallásosság tárgyiasult megjelenése is. Az esemény és a személy, akihez kapcsolódnak a tárgyak a vallási élet eseménye, részese. A konfirmációs ajándékok fokozottan az egyházhoz tartozás megerősítésének emlékét, a református identitást jelentik ki, a temetéssel, halállal kapcsolatos ajándékok az öröklét, de legalábbis a gyülekezeti közösségben fenntartható emléket kívánja fenntartani, e két aktus „fizikailag” a gyülekezetbe lépés, és az onnan eltávozás eseményét rögzíti. A családok nevei megjelennek tehát a tárgyakon és a tárgyakkal bizonyos templomi tér-részekben. A templomozók tehát elhelyezik ajándékaikat azokon a szakrális pontokon, ahol a tárgyak a rítus helyein a használatban, vagy mint dekoráció megjelennek, használatba kerülnek. Ez egy szimbolikus jelenlét, amely felerősíti a gyülekezet közösségében ülők személyét, kiemeli őket a templomi közösségből. Nemcsak a közösségben, hanem a kegyességben való fokozottabb részvételt mutatja, különösen a tárgyakra tett bibliai idézetek vagy felajánlás szövegek révén. Az egykori osztatlan közösségi hit szempontjából ez az önmegjelölés egy individuális hit felé történő mozdulás volt, amelynek a puritanizmusban már megjelennek a gyökerei, a templom-alapítók és építők, a patrónusok, a rítus-tárgyak ajándékozói felfokozottan támogatói, és fenntartói a templomi életnek és példamutatói a kegyességnek. Az egyház fenntartásban való részvétel racionalizmusát felülírta az offerálás, az ajándékozás gesztusa, mint a lemondás, áldozathozatal megnyilvánulása. Természetesen mindez a szakrális erő megnyeréséért, a folyamatos segítésért és végső soron a megbocsátásért, kegyelemért történik, amely az örök élet ígéretével azonos. Az egyéni vallásosság megjelenése a puritanizmus idején még szórványos, és olyan teológiai ismeret és program tervet kíván, mint amilyennel csak a főnemes családok tagjai élhettek a 16–17. század folyamán. Azoknál a főnemes asszonyoknál vagy férfiaknál, kiknek oktatásában a protestáns vallásos és erkölcsi ismeretek kiemelten jelentek meg, és ahol a puritanizmus, mint életforma megvalósítható volt. Péter Katalin Lorántffy Zsuzsanna életrajzából kitűnik milyen szokatlan volt egy nő részéről a teológiai érdeklődés, milyen nagy szerepet kapott gondolkodásában az iskolai oktatás, a munka megbecsülése, amelyhez a leányoknál a kézimunka is tartozott a többi, háztartási ismeret mellett (Péter 2000, 9–67). Az életben tett kegyes felajánlások, amelyek az Istennek tetsző puritán élet elemei, a példaadással hathattak a köznépi mentalitásra, ott, ahol erre a lelkész és a patrónus figyelme kiterjedt. A prédikáció, mint erkölcsi és hitbeli tudás és a tárgyak felajánlásai, mint a lemondás és erényes élet példái hatottak a templomozókra.
A tanítás a reformáció hitformája, amelyet a tárgyak és környezet, és a dekoráció sugároz, ennek a tanításnak válik részévé az ajándékozó, maga is tanít az áldozathozatalra, a kegyes életre és az egyéni jobbulás útjára léphet a Krisztusnak tett ajándékozás révén, és tanít az igével, amelyet az ajándékozott tárgyra tett. A templom szakrális terének súlypontját a mennyezet festésben elhelyezett feliratos tábla is erősíti, amely a templom piactere fölötti területen van megőrizve a berendezést szervező lelkész és kurátor neveit, és a készülés időpontját, és még az adományozó nevét is.
Topográfia
Az egyéni megjelenés állandósága folytonossága „dinasztikus” jellege van jelen a templomi ülésrendben. Eredetileg talán még kevésbé az individualizálódás, mint egy nemzetségi közösségben való megjelenés, illetve annak társadalmi súlya van jelen.
A templomi ülésrend kialakításának különféle szempontjai lehetségesek, amelyek mentén a falu társadalma szerveződik, a nem, az életkor, a társadalmi helyzet, a társadalom életében betöltött szerepek, és ezek kombinációi.
A templomban a családoknak örökölt helyeik vannak. Ezeknek eredetileg feltehetően racionális oka lehetett, de valamiféle, a kegyességben való részétel mértéke és anyagi áldozat áll mögötte. Azért nevezik örökölt helyeknek, mert az egyházi adófizetésében kialakult tized-rendszer az egyház tagok eltérő jövedelmeit követve eltérő fenntartói erőt képviseltek, és ezt a leszármazás fenntartja. A legnagyobb jövedelműek tizede a legnagyobb részvételt jelentette az egyház fenntartásában. A tized-fizetés rendje egészen 1945-ig fennállt, már természetesen pénzben átszámolva.2 Ezt a polgárosodó rétegek évi jövedelmük, vagy bérük szerint számolták ki. A befizetés így az egyházfenntartásban vállalt eltérő részvételt fejezte ki, a ki-ki a maga ereje szerint, de arányosan, és természetesen kialakult egy sorrend a templomi ülésrendben, elhelyezkedésben.
Amikor még a templomban a lelkész hangjának a hallása, megértése az építmény méreteivel, belső akusztikájával szoros összefüggésben volt, az ige hallása és megértése jelentette a valódi részvételt a templomlátogatásban, (a szent élménye) ennek kiemelt helyei a szószéktől való távolság szerint kerültek értékelésre, a szent ige jó hallása, a szenttel való kapcsolat- teremtés legfontosabb mozzanata a nagyobb befizetőket, vagy fenntartókat természetesen megillette.
Hasonlóképpen a szent úrvacsora vétel sorát a régi „álló” úrvacsoravétel rendje szerint az úrasztalához közel ülő illetve a padokban kor szerint ülők sorrendjében szolgálta ki a lelkész, kijőve a padokból, a középponttól kifelé haladva, korszerinti sorban álltak meg, és így hordozta el mindenkihez a lelkész, először a kenyeret, majd a bort. A szentségben való részesülés sorrendjét tehát két dolog határozta meg, az adófizetés mértéke, azaz a vagyoni helyzet, a padban elhelyezkedett között pedig az életkor. A templomban két középpontot jelentő hely van, a hang forrásának helye, a szószék, és az úrvacsoravétel kiosztásának kiinduló helye, az úrasztal. Ez utóbbi a társadalmi istentiszteleteknek is a középpontja, ha nincs a templomban a középkortól megtartott keresztelő medence, a keresztelés is az úrasztalánál történik, és ide áll a házasságot kötő pár is. Ilyenkor a rítusokat megelőző és követő istentiszteleti részeknél helyet kapnak az első padokban, ahonnan, az abban ülők hátrább, üres padokba húzódnak. Így a szertartások érintett családjai esküvőn vagy keresztelőn az úrasztalának közelébe kerülnek, és az esemény főszereplőiként végig ott maradnak. Ennek olyan kiemelt szerepe van, amely automatikusan megvalósul, keresztelőn, esküvőn, és temetéskor a rokonság tölti meg az első sorokat, ilyenkor hátrább, az üresen maradt helyekre ülnek le a padokban szokásosan ülő családok.
A családok helyei állandóak, és örökléssel fenntartottak. Noha a leszármazottak anyagi helyzete változhat, földek elosztódása, elszegényedés, vagy gazdagodás, parasztból iparossá válás, stb. az emlékezet egy korai állapot, talán a jobbágyfelszabadulásra már megrögzött, kialakított rendet őrzött meg. Kivételként említhetjük a családi padból az „úri padba” kerülést, ez a helybeliekből kiemelkedett tanítókat, tanárokat és más értelmiségieket jelenti, (amennyiben át akarnak ülni a családi padból az „úri padba”).
2005–2006-ban Papp Márton presbiter és Szabó Papp Katalin összeállították a bánffyhunyadi templomi ülésrendet, és abban bejelölték az „eredeti”, a leszármazással, beházasodással”és a „beköltözéssel” elhelyezkedő személyeket.3 Így láthatóvá válik, hogy a leszármazás- férfi ágon a vők is, női ágon a menyek is férjük szerinti családi padokba átkerülnek, esküvőjük után. Férjük szerinti padba ülnek akkor is, ha a menyasszony más faluból származik. A más faluból származók egyébként a hátul üresen maradó padokat foglalhatják el, vagy bekérezkedhetnek pl. szomszédság címén egy családi padba is. Ez ritkán fordul elő.
A kegyes adományokat jelentő templomi tárgyak is az egyház vagy gyülekezeti élet fenntartását szolgálják. Ennek értelmében a patrónus szinte kötelezően vállalja a templomi edények megvásárlását és a nemes asszonyok a terítők, kendők adományozását. Ha nincs patrónus a gyülekezetek együtt vásárolják meg a legfontosabb edényeket, közadakozásból, a bánffyhunyadi tárgyak között mindkettőre van példa.
A reformáció korai idejében (pl. árvaegyházak) a szentségben való részesülésnél elsődlegesnek tartották a rítust, és csak másodlagosnak magát a templomot, vagy az abban történő elhelyezkedést. Így előfordul, hogy a templomi edények korábbiak a templomnál, vagy a templom használatbavételének idejénél. A reformáció álláspontja az üldözések idejéből, „ahol ketten, hárman az én nevemben összejönnek, én ott vagyok” a rítust teszi elsődlegessé, és a templom és az abban való elhelyezkedés másodlagos, és időben lehet későbbi. Így a templomi ülésrendnél szigorúbb rendnek számíthatott az úrvacsora osztás rendje, amely ma is az ülésrenddel azonos sorrendben történik. Természetesnek tartják, hogy a templomban elfoglalt hely szerint lépnek az úrvacsora-vételkor a pap elé.
A templomban ma ülők névsorát összevetettük egy, az 1856-ban készült jegyzékkel, amely a volt úrbéreseknek az erdőjogban való részesülését állapította meg, az egykori úri szolgálat iga-ereje szerint. Ennek a jegyzéknek az alapján meghatározható a családokról, hogy nemesek- voltak-e, (mert akkor nem szerepelnek a jegyzékben,) és hogy igaerő szempontjából milyen méretű gazdasággal bírtak az erdőjog osztása idején4. A birtokosok helyzetében beállt változásokat az erdőjoggal kapcsolatosan az államosítást megelőző 1947-es erdőhasználati jegyzékben lehet regisztrálni, amely az eredeti 1865-ös irat alapján készült, de tartalmazza a változásokat is.5 Ez alkalommal csak a 19. század közepi állapottal vetettük egybe a templomi ülésrendet. Rendelkezésünkre áll a templomi tárgyak leírása, ily módon az adományozók neve és az adományozás ideje (Szacsvay 2006/b, 76–81).
A ma leltárban lévő templomi tárgyakat az alábbiak ajándékozták:
Csoma György 1681
Böndi András-Juhász Ilona 1743
Bánffyhunyadi Nagy Ferenc 1761
Szabó Sámuel-Szabó Zsófia 1764
BL Bánfi Kisztina 1768
Gyulay Gizella 1890
Kovács Kata 1896 konfirmáció,
Buzás Zsófi püspök 1905 konfirmáció
Gyulay Margit 1907
Albrecht Lajosné Bónis Irén 1911
Telegdi Erzsike 1915
Makfalvi Ferencné, Lőrincz Buzás Erzsébet 1926
Albrecht Lajosné, Bónis Irén 1926
Újvári Csilla Hajnal, 1986
Újvári Melinda 1986
A templomi tárgyak száma 70 körül van, természetesen a gyülekezet ismeri a magukat meg nem jelölt ajándékozókat is, és számon tartja a csupán évszámmal jelölt közösen szerzett edényeket is, amelyek a közösségi vallásosság példái. Az 1960-as évektől jelentősen megnő az ajándékozott textíliák száma. Ezek többsége a templomban elhelyezve, használatban van. Elmondható, hogy a történeti időkben egykor ajándékozók státusza, helye a társadalomban kiemelkedő volt. A családnevek és családok ma is ismertek. Ugyanakkor sok jelentős család nem szerepel az elsők között, mint birtokos, viszont sok család neve már nincs a templomozók között. A 2005-ben elkészült templomi ülésrendben tehát az egykori ajándékozó családoknak mai státuszára vonatkozóan kaphatunk eligazítást. Igaz, ez a reformátusok közösségében kialakított társadalmi hierarchia bizonyára egy korai társadalmi hierarchiának egyházi rendjéből maradt fenn, és valószínűleg egy korábbi hierarchiát őriz, mégis ebben meg jelennek az elmúlt 150 év templomi ülésrendjében rögzített változások is. Így az ülésrendben már nincsenek meg a korábban homogénebb, egy család vezetéknevével szereplők pad-sora, a változásokat a házasodás révén történő átülések megbolygatják, amennyiben pl. a nő tényleg átül férje családja mellé, hiszen előfordul, hogy megmarad anyja mellett a családi szerinti ülésrendben. Az ülésrendet Szabó Márton presbiter jegyezte le, presbiterek és családtagjai segítségével. A jegyzéket szinte betűhíven adjuk közre, bemutatva, hogyan él a nyelvi állapotban a ragadványnevekkel körülírható családok megjelölése, hogyan váltja fel a régieket a leszármazás növekedése miatt az újabb jelzős meghatározás, hogyan öröklődik a ragadványnév is, a név és a személy pontos beazonosításához. Ugyanezért, nem javítottuk ki, azaz nem írtuk hozzá a fiak felsorolásánál a vezeték neveket, ha az eredetileg sem szerepelt, ha tehát vezeték név után több keresztnév következik, ezek többnyire a fiak. A szóbeliségből írásbeliségbe kivételesen kerülő ragadványnevek tehát a szóbeszédben megszokott megnevezéseket tartalmazza. A szöveg világosan tagolja a templom-teret, és a leírás sorrendje megfelel a tér-preferenciának is, azzal a megszorítással, hogy a női padoknál a folyamatosság értelmében a déli oldal padsorait írták össze először, de világosan érezhető, hogy az északi templomtérben szereplők számítanak a lakosság társadalmában „kiemeltebbnek”.
A templomi ülésrend
Férfiak-északi oldal (az egykori szentély)
I. sor: Czucza Anrás, Ferenc, Cz. Ferenc, veje Okosrigó András 1. András, 2. Ferenc, (suci, Cs.), Czucza István (tört.tan.Tyityi), Cz.Árpád, Czucza Feri tyityi, Csöregi János püspök, Cs. János, Csöregi András cunga, veje Bartha Ferenc
II. sor: Mátyás János bruma, Buzás János püspök, Buzás Pál, püspk, Buzás. püspök, Buzás András püspök, Veres János, Buzás István dikhesz, sógora Imre István. Veres István, piki, István putu, János, Pál piki, Veres János csiszár, fia János András és Attila, Lázár Tibor, Böndi István szabó–fia István, Böndi Ferenc szabó, Bálint János, Lakatos István bárdi, fia István, András, Márton, Veres András puju
III. sor: Bálint Márton doszka, András, Ferenc doszka, János Kudor János, -András, Ferenc fia Zoltán és Ferenc, Buzás Ferenc tuku , Incze György, Veres András, Veres Öcsi, Kudor Márton kiskudor, Ferenc, István
IV. sor: Bethlendi Márton bíró, fiai István és Pál, Márton és Gábor, Bethlendi Pál szőnyi, fia Bethlendi Pál szőnyi, István, Bethlendi István, szőnyi győrfala, István, István fia András, Kudor István, veje Vincze Sándor, Bethlendi István szőnyi ujutca, Totlos Árpád, Bethlendi István koma, fia István, Pál, Bethlendi János koma, Bethlendi András, szőnyi, András buzás
V. sor: Papp Márton rajbi, Márton, András, rajbi, Ferenc rajbi, János pipás, Márton, István, Miklós Ferenc, Csőregi János káplár, veje Kozma Jenő , Csőregi István, Káplár K.V. László, Nagy Károly, Vincze István finánc, fia István, Budai András gyepü, veje Korpos Ferenc, K. Feri, Kudor János, Szabó Gyula, Gyula és fia Gyula, Miklós Márton, Csőregi Ferenc, László, Juhász Ferenc, fia Ferenc, László, Kovács Ferenc andré, István veve, Kovács Gyula andré, fia Sándor
VI. sor: Péntek András, Valkai Ferenc ripi, fia Ferenc és István, Valkai István nános, fia János és István, Valkai Márton tonka, veje Szőke Miklós, veje Győr Sándor, Valkai János nános
VII. sor : Kulcsár István, István, Bogdán István, Kupa Ferenc, Ferenc, Kálmán Ferenc, tyityus
VIII. sor: Csüdöm Ferenc csulu, Ferenc, Öcsi Bernáth Lajos, Máté, Ferenc, Szabó Jani? Antal, Gimi
IX. sor: Kudor Ferenc bandó, István, Ferenc
X. sor: Szűcs András, Vincze István, István, Okos György
XI – XIV. sor: üres
Férfiak, Déli oldal, Középrésze, a márvány táblák alatti rész, szemben a szószékkel
I. sor: Kispál József, Dézsi Márton Dr. Major László
II. sor: Török János, János Sinkó János Sinkó István
III. sor: Kálmán László
IV. sor: Simon János
Férfiak: Ablak alatti oldal
I. sor: Bónai István, Böndi Ferenc, Búzás István jancsó (adó főnök), Borbély Árpád csöves, fia Árpád
II. sor: Bálint János kurta, Bónai Ferenc vitéz, János, Bálint Ferenc kurta, Kacsa János fili, Bálint Bálint, Kovács Ferenc csuri Feri, Böndi János tajk, János, Ferenc, Zoltán, Kovács János, Zoltán nyinya
III. sor: Kacsa Ferenc báró, István, Zsolt, Kacsa báró János, Ilána István szintye, Ferenc, István, János és István, Márton Mátéfi János paszola, Bálint Márton traktoros, Márton
Férfiak: Déli oldal
I. sor: Bokor István makfalvi, István, István és János, veje Bogdán János Búzás Márton Jancsi, veje Albert György Búzás István jancsi, Márton, Ambrus János tímár, István, János, András,
II. sor: Pócs László, László, Varga János beléb? Márton, András Vincze András minya, veje Balázs László, Pócs Márton macer, András, veje Vincze Miklós Pócs István macer, Zoltán Bota Pete János , István Pócs Ferenc piskuj, András, Csőregi Márton, Márton, Ferenc, Tamás Győző, Pál, Pócs Márton, Márton, Pál
III. sor: Kelemen István, István, Pál, Kelemen Márton, Márton, Ferenc, Kovács Lajos tollas, Búzás Ferenc pityke, Búzás Ferenc kokolos, Bede Márton, Ferenc, Bede János, Kovács Ferenc boba, Kovács Ferenc, Levente, Kelemen Márton bérma, Bokor István heregyia, István, Ferenc dodó, Bocz Lajos, Lajos, Kelemen János kajla, János, Kovács portás
IV. sor: Kudor István pete pityo, István, Kovács András vonó, Antal Gyula Búzás Márton mihály, Márton fia János, Sándor, és András, János, Búzás János Bogya Kamarás János, fia Andrés, Dézsi Márton, prekup, István, Dézsi Pál prekup, Búzás István bogya, István, András, fia István bogya
V. sor: Bokor János kodoza, fiai Márton, fia Ferenc, fia Ferenc;, Ferenc,; János;, István Bíró Lajos; Antal László, Bokor István, kariko, Buzás István bojár, Ferenc, Péter Árpád, Kudor Sándor
VI. sor: Ziebe István, Zsolt, Kudor Gyula, Levente, Attila, Topai György, Kudor Árpád, Árpád, Bálint Mihály, Mihály Böndi Ferenc csinos, Ferenc, veje Török Ferenc, Böndi András, pula, András, János
VII. sor: Dézsi János, János, Dézsi János duni, András, veje Balázs János és Attila, Dézsi Samu, Zoltán, András, Tihamér, László
VIII. sor: Benk András, Kovács Dezső nyárszai, Korpos Ferenc , Korpos, Kovács János, Miklós Albert.
IX. sor: Mihály Csaba
X. – XII. sor: üres
Legény kar
Északi oldal: Nagy utcai legények
Déli oldal: A többi utcákból életkor szerint, elöl az idősek.
Nők: déli oldal
I sor : Kántorné, Dr.Kupa Éva
II. sor: Kajla Kató, Kovács Mártonné mogyorosi, -Kovács Zoltánné Erzsi, Kovács Árpádné (Ilonka) mogyorosi, Kajla Erzsébet Pantelné? Tiba Kati, trajan, Kelemen Erzsi kajla,
III. sor: Kovács Katika Kovács Leventéné (Kozma Tünde), Czucza Istvánné (Kovács Erzsébet) Kovács Andrásné (Budai Olga) vonó
IV. sor: Bajkó Anna szintjeí, Csöves Ilus, Borbélyné
V. sor: Bethlendi Jánosné Lakatos Ilona, Lakatos Istvánné Piri, Kudor Ferencné Piroska, Kudor Istvánné Ilonka
VI. sor: Kodra, Nánosd, Kovács, Dézsi, Antal (korozsi), Bokor Mártonné Erzsika, Bokor Ferencné Erzsika, Dészi Tihamérné Marika, Dr.Kovács Éva chisne, Antal Istvánné Kötözsi Kudor, Bethlendi Istvánné Bózsi (M. Mákos?)- (Valkai Erzsébet) Bethlendi Andrásné Enikő? Bokor Erzsébet Kodra Bubuka,
VII. sor: Szőke Jánosné, Vincze Ferencné agg, Papp Gyuláné Busó Katalin, Csőregi Böbi
VIII. sor: Búzás Mártonné Mihály Irma, Barta Sándorné Máté Julia, Pócs Piroska máder, Búzás Andrásné polya, Pócs Zoltánné mácer, Kovács Erzsébet, Kozma Kis Sándorné Bogya Kati, Bernáth Lajosné Pócs Ilus, Bajkó Csabáné Ildi, Búzás Jánosné Kovács Katalin, Vincze Pál Miklósné Pócs Emese, Pócs Jutka, Búzás Jánosné Veres Katalin, Búzás Istvánné, Búzás Enikő, Bokor Mártonné Kata Hergyia
IX. sor: Juhász Piroska Ferencné, Vincze Andrásné Kudor Irénke, Kudor Istvánné Juhász Borbála, Juhász Ferencné Balázs Erzsébet
X. sor: Papp Mártonné Babi Lukács Ibolya, Papp Istvánné Czucza Katalin, Kulcsár Istvánné Erzsike, Bokor Andrásné Bojtor Ilus?, Török Péntek Piri, Ambrus Istvánné Erzsika, Ambrus Istvánné Erzsike
XI. sor: Pászalávné? Czonai Ibolya; Bálint Mihályné, Kudorné?
XII. sor: Czucza Andrásné Nagy Gyöngyi, Bethlendi Andrásné Bartha Anna, Gergelyné Szikra Anna, Eger Imréné Ambrus Katalin, Máté Andrásné Zsófi, Szabó Báláné Szilágyi Erzsébet, Szilágyi Mártonné, Miklós Erzsébet, Miklós Erzsébet, Bokor Mártonné Papali Erzsi
XIII. sor: Vincze Anna Kozma Jenőné, Kozma Istvánné, Csödönyi Ferencné csulu Erzsébet, Kálmán Jánosné, Csüdöm Istvánné csulu, Varga Istvánné Papp Katalin rajbi, Vincze Istvánné
XIV. sor: Búzás Ferencné Bujér Erzsébet, Bálint Jánosné Kurta Ilona, vono Kovácsí Andrásné Valkai Anna, Böndi istvánné kató, Buzás Istvánné Ilonka, Veres istvánné putu Erzsébet, Búzás Ferencné Balogh Éva Bbenk Andrásné Böndi Ilona, Veres Éva putu, Kovács Andrásné Veres Árva Piki Veres Pálné Torök Borbála
XV. sor: Pócs Lászlóné Adélka? Ujvári györgyné, Margit Kovács Istvánné Ujvári Margit, Ujvári Andrásné Boros Erzsébet
XVI. sor: Topai Jánosné, Szücs Katalin, Máté Attiláné, Simon Jánosné Éva NagyIstvánné Hada Katalin , Kudor Istvánné Erzsébet
XVII. sor: Sinkó Istvánné, Török Jánosné Vincze Berta Petres ferencné Török Erzsébet Imre Ferencné Erzsika, Török Jánosné
XVIII. sor : Csőregi Katalin, Papp Gézáné, Mátéffy Erzsébet, Pop Vaszilené, Vincze Katalin
XIX. sor: Korpos Aranka, Betlendi Ferencné, Vincze Irén, Salamon Lászlóné, Budai Éva
XX. sor: Csere Istvánné, Lázár Tiborné
XXI. sor: Lovász, Kispál Mátyásné
Nők, északi oldal
XXII. Úri pad Búzás Irén
XXIII. Úri pad Morvay Pálné, Erzsébet czira, Bíró Lajosné, Morvay Zsuzsa, Lakatos Andrásné, Polgár Edit, Fekete Károlyné Katalin
XXIV. sor: Korpos Frencné, gyepű, Budai Erzsébet, Bokor Istvánné, makfalvi, Kacsa Erzsébet Bokor Istvánné makfalvi, Betlendi Márta szőnyi, Péntek Albertné, Bogdán Erzsébet, Bogdán Kati, Bokor Jánosné, Betlendi Márta Bogdán Jánosné, Bokor Erzsébet, Korpos Ferencné,
XXV. sor: Búzás istvánné, Erzsika, Imre Istvánné Erzsika, Bokor Istvánné, Ilonka, Kelemen Pálné Böndi Erzsika, Kovács Ferencné, Tollas Sinkó Ildikó, Kovács Lajosné, Böndi Erzsi, Mátéfy Erzsébet paszula, Moldován Bálintné, Mátéfy Kató, Moldován Zsófia, Salamon Jánosné, Bokor Éva, Liszják Józsefné, Fenkő Erzsi
XXVI. sor: Bokor Sándorné kötinyes, Ilona, Cristea Emma
XXVII. sor: Czucza Ferencné, Suci Bori Okosrigó Andrásné, Borika, Czucza Okosrigó Ferencné, Magdi, Bot pete Jánosné Budai Erzsébet, Gál Béláné Pete Éva, Gál Zoltánné Sztranyák Noemi
XXVIII. sor: Varga Bálintné, Kovács Jolán, Betlendi Pálné Kozma Mara fekete Imréné, Barga Erzsébet, Mártonné Borbély Márta, kelemen Jánosné Varga Kati, Leventéné Betlendi Julia
XXIX. sor: Kozma Vig Jenőné, Lászlóné, Annus, Restamanné Viorel, Nagy Ilona
XXX. sor: Ambrus Istvánné, Litinár Ági, Veres Jánosné Czonga Anna, Bokor Istvánné, Kuk Erzsébet, Ambrus Istvánné, Litinár Ági, Czonga Anna, Csőregi, Bokor Istvánné, Ambrus Andrásné Székely Ágnes, Veres Ági, Erzsike, Rácz Ernőné, Ründe Ilon, Tuci, Ildi Ambrus Jánosné, Bálint Márta
XXXI. sor: Szabó Tamásné, Annus, Böndi gyuláné, Erzsébet Bethlendi Andráné Patyu, Péntek Éva
XXXII. sor: Kovács Erzsébet Mograi, Albert Attiláné, Dézsi Márta
XXXIII. sor: Búzás Ferencné, Valkai, Pityke, Imre Kata, Budai Jánosné, Kovács Anna Dikány, Kun Károlyné Veres Anna, Schwarcz Tiborné, Böndi Katalin Valkai Jánosné Marosi Betlhendi Erzsébet, Schwarcz Andrásné, Kovács Erzsébet
XXXIV. sor. Varga Andrásné, Bokor Ibolya, Ferencz Jánosné, Magdi, Böndi Jánosné,Garam Ilona, Zoltátiné, Szigyártó Erzsébet Böndi Ferencné, Kata , Fenyő, Böndi Istvánné Fenyő, Erzsébet Dézsi Mártonné, Filep Erzsi, Harmati Jánosné, Bizsi Erzsébet Dézsi Mártonné, Varga Magda, Kudor Istvánné Kudor Márta,
XXXV. Bethlendi Mártonné, Búzás Erzsébet (Biró Öcsiné), Bethlendi Gáborné, Pócs márta, Miklós Erzsike, Piszkuj, Pócs Mártonné, Enikő, Piszkuj,
XXXVI. sor: Valkai Istvánné, Veres Ilus, Gál istvánné Erzsike, Dlipon Olivérné, Böndi erzsébet, Böndi Jánosné,Erzsi, pult, Bálint Jánosné, Böndi Anna Pula, Valkai Mártonné, Búzás Kata dujér, Sándorné, Juci szőke, Bálint Márotnné, Csele Erzsébet.
XXXVII. sor: Boros Lajosné Bogdán Borbála, Kovács Ferencné, Bogdán Erzsébet, Dézsi Andrásné, Szöszi, Szigyártó Anna, Dézsi Zoltánné, Juhász Erzsébet Kovács Dezsőné
XXXVIII. sor: Kispál Józsefné Ibolya, Korpos ferencné, Ilona, Kovács Jánosné, Erzsike, Kudor Árpádné, Magda, Lőrincz Andrásné, Péter Erzsébet Miklós Albertné, Balázs Erzsébet
XXXIX. sor: Bálint Mártonné Ambrus Katalin, Tímár, Mártonné Balázs Csilla, Bálint Mártonné Duszka, Pócs Katalin, Böndi ferencné,Tijki, Bálint Katalin, Zoltánné Pénter Erzsébet, Miklós Albertné Balázs Erzsébet
XL. sor: Szabó Gyuláné Máté Erzsébet,hada, Gyuláné Papp Katalin, Dézsi Jánosné Bolám Kolos, Jánosné, Rozália, Harmati Károlyné, Varga Erzsébet jó, Varga Jánosné Borai Anna, Gáborné, Katalin,
XLI. sor: Kudor Andrásné, margit, Kudor Márotnné, Markó Éva, Kacsa Istvánné báró, Both Ágnes, Kudor Íistvánné hanzi, Lakatos Ilona Bárdi, Konsz Józsefné, Kudor Ilona, Kiss csabáné, Konzc Ilona, Czondi Andrásné, Erzsébet, Antal Jánosné Péntek Erzsébet, Kudor ferencné murgoj, Kulcsár Katalin, Kudor Mártonné Szűcs Mária,
XLII. sor: Kudor Gyuláné Füzes Katalin
XXII. – XXIII. sor: üres
Ha most megvizsgáljuk az ajándékozók neveit és összevetjük az erdőbirtok-jegyzékkel a következőt láthatjuk: Az ajándékozó Csoma György (1680) neve nem szerepel egyik lajstromban sem, nemesi adományozó lehetett. A tárgy kvalitása és értéke is erre utal. Böndi Ferenc-nek a Böndi család leszármazottjának helye a második sorban van, a szószékhez közel, a hatodik sorban ül Böndi Ilona, a család ma is kiterjedt rokonsággal rendelkezik. Az 1865-ös jegyzékben 3 Böndi 6 egésztelekkel rendelkezik, a birtok alapján a hatodik legjelentősebb tulajdonnal rendelkezők. Ez az elhelyezés azt is mutatja, hogy a nők helyeiket férjhezmenetelük után megváltoztathatják, átülhetnek férjeik családjának padjába. Bánffyhunyadi-Nagy nevű család a 19. sz. utolsó harmadában már ismeretlen, lehetséges, hogy előneve nemesi eredetére vall. Szabó nevű személyek szerepelnek az összeírásban, de nem biztos, hogy ugyanarról a nemzetségről, rokonsági körről van szó. A Bánffy és a Gyulay család főnemesi, nemesi családok, mint patrónusok ajándékoztak a templomnak a 18 században, amikor a templomok megjavítására, kibővítésére sor került. A kiemelkedően szereplő Kovács család neve, több helyen, az első három sorban is szerepel, az 1865-ös jegyzék szerint 8 Kovács nevű tulajdonosnak van egész telke, közös birtokuk 8 telek, ennek alapján a második legnagyobb földtulajdonosok Bánffyhunyadon. Hasonlóan kiemelkedő súlyú család a Búzás család, a férfiak oldalán a második sorban többen is ülnek, feltehetőleg ez lehetett a nemzetség padja, de más padokban is szerepelnek az ülésrendben. Az 1865-ös jegyzékben 9 Buzás 11, 1/8-ad telekkel bír, az elsők a közös birtoktulajdonlásban. Az Albrecht család értelmiségi családként van jelen a 20. század elejétől, Telegdi nevű személy nincs az ülésrendben, talán már a városias, polgári közönség tagja lehetett. Makfalvi, Lőricz, a jelen templomi névsorában hiányzik, mindkettő lehetett ma már kihalt, vagy ma már nem templomozó család tagja. Az Újvári család neve a 15. sorban szerepel a női oldalon, az 1986-ban konfirmált leányok családi nevét az 1865-ös jegyzékben nem találtuk.
Az 1950-es évektől divatossá vált konfirmációi ajándékozások tárgyai nem a leltározott tárgyak között, hanem még az eredeti templomi elhelyezés szerint a templom falán találhatók. Az ajándékozók nevei tehát a templomban elhelyezett falvédőkön folytatható, a jelenig bezárólag. A templomban textíliákkal díszített padelők, karzat-mellvédek, úrasztala a szokásos díszítésnek felel meg, az első szokatlan emlék állítás az első világháború elesettjeinek táblája a templomban és az azt dekoráló fekete írásos falvédő. Talán ezzel vette kezdetét az írásos falvédők megjelenése és ajándékozása a templomban.
A bánffyhunyadiak 1865-re vonatkozó vagyonossági sorrendjét táblázatosan mutatjuk be. A táblázatban az alábbiakat rögzítettük: A templomi ülésrendben szereplőket megvizsgáltuk az 1865-ős erdőjogi végzés erdőhasználati jegyzékében: a jegyzék feltüntette az egykori telkesség viszonyait, (mert ennek alapján osztódott a jog). A jegyzékből kiválasztottuk az ismert neveket, az azonos neveket valamennyit, és összeadtuk valamennyi azonos nevű telekhányadát. Ennek alapján egy vagyonossági sorrendet állítottunk össze, ahol az azonos nevű valamennyi család jobbágykori telek-mennyiségét összesítettük. Ennek alapján láthatóvá vált a családok földhasználatának aránya, és az egyes családok (nemzetségi) súlya a jobbágy-telek birtoklása szerint. Ebbe a vagyonosságot bemutató táblázatba vezettük be a 2005-ben készült templomi ülésrend szerinti helyét az azonos nevűeknek, így jön létre az a háló, amely a mai templomi ülőhely és a 19.sz. közepi vagyoni helyzetet megmutatja.
A táblázat tanulságai között a legfontosabb, hogy ma is kiemelkedő családok kerülnek az első padokba, illetve ennek megbomlása a házasodási és leszármazási helyzet alapján megváltozhat. Az 1865-ös vagyoni helyzet szerint az első 25 családból a Csonka, Kati, Király, Lukács Makfalvi családok már nem szerepelnek a templomi ülésrendben. Ugyanakkor az ülésrend szerint és egyébként is közismert jelentős családok nem kerültek az első 25 gazda közé, mint. pl. a Korpos, az Antal, a Vincze, Valkai, Bogdán, ugyanakkor tudjuk, hogy ezek között többen a környező falvakból kerülhettek Bánffyhunyadra (Korpos, Vincze Kalotaszentkirály, Antal Körösfő stb.) Zömében tehát az első 25 gazda ma is jelentős számban és az első 5-6 sorban található az ülésrendben. A családtagok jelenlegi legnagyobb számát a templomban a Kudor család vezeti, a birtokosok sorát a Búzás család. Ugyanők templomi ajándékok adományozói is. A 33 Kudor nevűt a 25 Bokor nevű követi. Az 1865-ben első 10–11 gazda ma is a jelentős létszámú és a templomban elől elhelyezkedő család.
A templomi térben való elhelyezkedés és a tárgyakon szereplők a lehetséges legnagyobb családi súly szerint (minél többen vannak, annál nagyobb a fenntartó erejük, e mögött jó vagyon és nagyobb ráfordítás értendő) sok helyet jelentenek a térben és a szószékhez közeli helyeket. A meglevő ülésrend nem a jelen vagyoni helyzetét mutatja. Nagyon szegényes, vagyontalan emberek vagy családok (ma mások a földviszonyok a TSZ óta) ülhetnek tovább „az őseik által megszerzett” helyeken. A térhasználatot átalakította az un. álló úrvacsora osztás, amikor a lelkész megáll az úrasztalánál, és a hívők gyalogolnak el az asztalhoz, amely a kilencvenes évek újabb rendtartása, és amely fokozza az úrasztal oltár-helyzetét. A beköltözők megjelenése elsősorban az üres padokra irányul, de házasság révén bekerülnek a házastársak családi padjaiba. Ma választhat a hunyadi menyecske, hogy anyja mellé vagy anyósa mellé ül, mindkét megoldás megengedhető, sőt lehet váltakozva használni. A templomnak ajándékozott textíliákkal azonban a hatvanas évek divatja óta jól látható helyen, a bejárattal szemben a templom nyugati falát beborítva helyezik el a falvédőket az adományozók neveivel. A falvakból beköltözők így templomi ülőhelyeikhez képest nagyobb prezentációval vannak jelen, és minthogy saját falujukból ismerik az ülésrend meghatározottságát és megbolygathatatlanságát, ezt a helyzetet nem kifogásolják. Mivel Hunyadon a lakosságnak csupán 20 százaléka magyar, a társadalmi együttlét, a „hunyadi magyarság” identitása csak a templomi eseményekkel, a templomban realizálódhat. A beköltözők házasságaik révén kerülnek be a hálóba, mások visszajárnak ünnepekre, vagy egy-egy vasárnapra egykori lakóhelyük, születési helyeik templomaiba és ott az eredeti ülésrend szerinti padban foglalhatnak helyet. Ebben a kettős templom-használatban megerősítik és fenntartják falubeli identitásukat, és résztvevőivé válnak a hunyadi magyar identitásnak is. A templomi ülésrendet Bánffyhunyadon a házasságok révén lazítja fel a beköltözők sora, és a demográfiai viszonyok miatt kényszerűen megbomlik majd ez a zárt szerkezetű térhasználat. Bár átszerkesztődik a padsorok használata még mindig egy zárt társadalom tükrét mutatják, a térhasználat messze van a nagyvárosok individuális templom-tér használatától, ahol érkezési sorrendben férfiak és nők, férj és feleség együtt foglal helyet, bárhol a templomban.
Irodalom
Ambrus Judit
2006 „Szegényes környezetben királyi gyermek – ez Vista…” Egyházi és közösségi értékrend viszonya egy kalotaszegi faluban. Tabula 9 (1), 69–90. p.
Dr. Gyimesy Károly
1944 Oltári felszerelések In Evangélikus templomok. Szerk Kemény Lajos – Dr. Gyimesy Károly. Budapest: Athenaeum, 323–391. p.
Péter Katalin
2000 Lorántffy Zsuzsanna. In Lorántffy Zsuzsana album. Szerk. Tamás Edit. Sárospatak, 9–67. /Sárospataki Rákóczi Múzeum Füzetei 39./
Révész István
1944 A templom belső tere. In Evangélikus templomok. Szerk. Kemény Lajos – Dr. Gyimesy Károly. Budapest: Athenaeum, 235–323. p.
Sergio Ronchi
1991 A protestantizmus. Budapest: Gondolat.
Szacsvay Éva
1998 Konfirmáció Kalotaszegen Egy szokás jelrendszerének értelmezési lehetőségei. Néprajzi Értesítő 80, 173–193. p.
2006a Tér, emlékezet, identitás. A kalotaszegi konfirmáció tere és szimbólumai. Kriza János Néprajzi Társaság Évkönyve, 226–248. p.
2006b „….Isten ditsősegere adta…” Református egyházművészet – népművészet. In Lélek és élet. Ünnepi kötet S. Lackovits Emőke tiszteletére. Szerk. Selmeczi-Kovács Attila, Veszprém: Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatság, 73–83. p.
Tárkány Szűcs Ernő
1981 Magyar jogi népszokások. Budapest: Gondolat.