Borsos Balázs – Szarvas Zsuzsa – Vargyas Gábor (szerk.): Fehéren, feketén. Varsánytól Rititiig. Tanulmányok Sárkány Mihály tiszteletére I–II. kötet.
Budapest: L´ Harmattan 2004, 495 és 428 p. /Kultúrák keresztútján/ ISBN 963 9457 89 2; ISSN 1586-1953
Sárkány Mihály szociál- és kultúrantropológus, etnológus 2004-ben töltötte be 60. életévét. Kollégái és tisztelői egy vaskos kétkötetes tanulmánygyűjteménnyel köszöntötték őt ebből az alkalomból. Sárkány Mihály 60 éves címmel Vargyas Gábor írt köszöntőt. Azon túl, hogy részletesen méltatja az ünnepelt munkásságát és érdemeit, vidám történeteket is olvashatunk a sok közös kalandról e közvetlen hangvételű baráti méltatásban. Sárkány Mihály a „kulturális antropológia” szemléletmóddal szemben az angolszász szociális antropológiai irányzat rokonszenvezik, s munkássága során ennek magyarországi meghonosításán és elterjesztésén fáradozott.
„Ma, a »néprajz« kontra »antropológia« viták és a két – hasonló gyökerekből táplálkozó, ezer szállal összekapcsolódó tudományág szétváló intézményesülése idején különösen fontos, hogy világosan lássuk e látásmód magyar néprajzbeli súlyát, és tisztában legyünk mindazok jelentőségével és szerepével, akik a két tudományt összekötő, nem pedig szétválasztó jegyeket keresik és hangsúlyozzák. E felfogás képviselői között az egyik – ha nem a – kulcsszemélyiség, Sárkány Mihály” – írja egy helyen Vargyas Gábor. Ezt a szellemiséget tükrözi a két születésnapi kötet is (az elsőben 26, a másodikban pedig 22 szerző írást találjuk), hiszen több tudományszak és irányzat képviselőinek írásai is helyet kaptak benne, s talán ez sem véletlen, hogy éppen Chris Hann: Két tudományág összemosódása? Néprajz és szociálantropológia a szocialista és posztszocialista időszakokban c. tanulmánya nyitja a sort. Mindkét kötet két-két tanulmányblokkból áll. Az elsőben (Horizontok) elméleti módszertani, valamint tudománytörténeti kérdésekkel foglalkozó írások, a másikban pedig (Itthon és most) elsősorban esettanulmányok olvashatók. A második kötetben Itthon: más szemmel c. blokk szerzői a Magyarországon élő kisebbségek, illetve vallási csoportok kultúrájának egy-egy területére adnak betekintést. Ahogy arra már a cím is utal – Európán kívül –, a második tanulmányblokkban szereplő írások témája az Európán kívüli népek. A 60 éves kutató bibliográfiáját (1966–2003) Angyal Katalin állította össze.