Botík, Ján: Vyšná – Nižná Boca. Vlastivedná monografia
Bratislava: Lúè – Obèianske združenie Ramža – Slovenské národné múzeum Bratislava – Filozofická fakulta UKF Nitra, 2004, 200 p., ill. ISBN 80-7114-456-8
Első ránézésre egy klasszikus (értsd: hagyományos) néprajzi monográfiának tűnik Ján Botík gyönyörű kivitelezésű könyve. Aztán, ahogy az olvasó egyre inkább megmerítkezik a szlovák néprajz, furcsa kimondani, de bizony immár nagy öregje (!) veretes soraiban, s a rendkívül gazdag illusztrációs anyagban, látja be, hogy mondható ugyan a kötetet klasszikus monográfiának, de csak modern értelemben. Ján Botík feladta a leckét, hogy milyennek kellene lennie egy modern néprajzi falumonográfiának! Mondhatjuk, könnyű dolga volt, hiszen a két Boca évtizedek óta szinte második otthona, az év egy részét ott tölti, ismerheti alaposan. S aki eleddig azt hitte, hogy csak pihenni jár oda, hát nagyot tévedett.
A kötet érdemi részét a térség természeti képének a bemutatása nyitja (Ján Kautman, Hana Kautmanová, Daniel Ozdín és Milan Tréger munkája), majd egy településtörténeti áttekintés következik. Ezt követően kerül sor a tradicionális kultúra és életmód taglalására, kezdve a település karakterisztikus foglalkozásával, a bányászattal, s az állattartáson és táplálkozáson át egészen a kalendáris szokások és népköltészeti alkotások számbavételével bezárólag. Külön fejezet szól a bocaiak nyelvéről, valamint az etnikai viszonyokról és etnokulturális összefüggésekről. Az egyház és iskola szintén külön fejezetet kapott ugyanúgy, mint az egyesületi élet bemutatása. Ján Botík a két Bocáról elszármazott híres (történeti) családokat, embereket is bemutatja. Az utolsó, izgalmas fejezet a falvak mai mindennapjait taglalja, Az állattartástól a hétvégi házakig és turizmusig címen. Különösen érdekfeszítő része ez a könyvnek, hiszen egy olyan modellt rajzol meg, ami talán más, ma még halódó települések számára is mintát szolgáltathatna. A két falu lakóinak eredendő foglalkozása a (német telepes specialisták segedelmével meghonosított) bányászat volt. Ez az életmód visszatükröződik a későbbi, a 20. század folyamán megragadható népi kultúrában is. Hogy mást ne mondjak, a paraszti háztartásokba bekerült vaskosarak (helyi terminológiával: bruotvan) egyértelmű bányászelőképre mutatnak, s a Kárpát-medence más, bányászattal foglalkozó térségeiből is ismertek. A bányász települések szöveges folklórjának és hitvilágának jellegzetes alakja, a permonyík (bányamanó) alakja itt is adatolható. A bányászható nyersanyag kifogyásával a bocaiak is elsősorban az állattartásból és az erdőből kellett, hogy megéljenek. A sanyarú természeti viszonyok, továbbá az 1930-as években kiépült közutak azonban egyre több helybéli számára jelentettek először munkavállalási lehetőséget, majd végleges letelepedést a közeli-távolabbi városokban. A 20. század második felére szinte elnéptelenedett falvak házait városiak vásárolták fel hétvégi házaknak, s a két falu mára Szlovákia egyik legkeresettebb síparadicsomává vált. Nem szigorú egymásutániságról van szó persze: a turistaszállók, panziók kiépülése már a két világháború közötti időszakban megkezdődött. Ezeket a második világháború után üzemi üdülők, majd a magánkézbe került hétvégi házak egyre nagyobb száma követte. A két Boca esetében ez a modernizációs folyamat, úgy tűnik szerencsésen esett egybe a régebbi építészeti hagyományok megbecsülésével, újraalkalmazásával. Így ért össze a jelen és a múlt.
A könyvet a szerző személyes vallomással zárja: elmondja, hogyan került a településre, mi mindent ismert, tanult ott meg, mindezt hogyan kamatoztatja mindennapi oktatói munkája során is. Amit nem mesél el, az az a szakmai körökben keringő anekdota (aminek hitelességét a szerzővel majd még láttamoztatni kell, de úgy látom, mindenképpen a lényeget mutatja), szóval egy anekdota szerint egyszer bocai magányában (?) fiatal néprajzszakos egyetemi hallgatók kopogtattak be Ján Botíkhoz, akit helybéli potencionális adatközlőnek néztek. ő vette a lapot, s adatközölt is nekik… Megtehette ezt teljes hitelességgel! Mi sem bizonyítja jobban, mint ez a most szóbanforgó könyv…