Corvisier, André: Tance smrti
Praha: Volvox Globator 2002, 125 p. /Edice Vìdomí/ ISBN 80-7207-439-3
A haláltánc típusú ábrázolás a 15. század végén és a 16. század elején terjedt el Európában, a keresztény halálfelfogás illusztrációjaként. Eredetével kapcsolatban máig tisztázatlan, hogy a halottak tánca, vagy pedig a haláltánc ábrázolások jelentek-e meg korábban. A kora középkorban pantomim játékok alkalmával mutatták be, sokszor zenés és szöveges kísérettel. Később terjednek el a freskókon a szakrális építményeken, valamint illusztrációként is feltűnnek. Az egyik legkorábbi ilyen ábrázolás a Heidelbergben található Codex Palaticum Germanicumban maradt fenn 1465-ből.
A keresztény korabeli halálfelfogását tükröző haláltánc lényege: mint ahogy az isten előtt is mindenki egyformán meglakol bűneiért, a halál is mindenkit egyformán elragad, tekintet nélkül arra, mely társadalmi réteghez tartozik. Tehát teljesen mintegy, hogy szegény-e vagy gazdag. A halál csontváz képében jelenik meg, az elhunytat pedig még életben ábrázolják. (Ausztriában, a karintiai Metnitz településen található freskón a halál hierarchikus sorrendben ragadja el az élőket, a 25 képből álló ábrázolás a császárral indul, majd a különféle társadalmi rétegek képviselőin keresztül a legszegényebbel és legszerencsétlenebbel, a nyomorékkal zárul a sor.) Az ábrázolások egy részéhez szöveg is kapcsolódik, az előbb említett metnitzihez például annyi, ahány embert a halál magával ragad.
A párizsi Sorbonne egyetem professzorának 2001-ben megjelent, s 2002-ben cseh nyelven is kiadott kötetében a haláltánccal kapcsolatos eddigi kutatási eredmények összegzését találjuk. A hat fejezetre (1. A haláltánc gyökerei, 2. Pestis és halál, 3. A „holttestek inváziójának” művészi kifejezése, 4. Haláltánc egy újabb korban, 5. A haláltánc további sorsa, 6. A haláltánc, mint a társadalom ábrázolása) és ezeken belül több alfejezetre tagolódó munka könnyű eligazodást nyújt mind a szakemberek, mint pedig a téma iránt érdeklődő laikusok számára. A kötetben térkép, bibliográfiai útmutató, név- és helynévmutató, valamint számos illusztráció, s a haláltánc-ábrázolások elterjedését szemléltető 2 részletes térkép is szerepel. Ez utóbbi alapján kiderül, hogy a legtöbb ilyen ábrázolás tőlünk nyugatabbra: Németországban, Ausztriában, Svájcba, Franciaországban, Nagy Britanniában, Olaszországban, valamint Dániában található. Lengyelországban kettő, egy-egy pedig Csehországban, Finnországban, Észtországban, Svédországban, Spanyolországban, Portugáliában, Csehországban, Szlovéniában és Horvátországban, valamint Brazíliában látható.