Kovács Ákos: A kitalált hagyomány
Pozsony: Kalligram 2006. 445 p. ISBN 80-7149-881-5
A napjainkban tájainkon megvalósuló különféle kulturális és társadalmi rendezvények (pl. emlékmű- és kopjafaavatások, koszorúzások stb.) ünnepi szónoklatainak szinte minden alkalommal része a dicső múlt, a dicső hagyományok, s a gyökerek emlegetése. A múlt nélkül nincs jelen és nincs jövő közhely kötelező érvényűvé vált, s egy magára valamit adó politikus vagy közéleti személyiség nem nagyon hagyja ki. A népi kultúra, „ősi” hagyományaink ápolásának fontosságára ugyancsak gyakran hívják fel a figyelmet szónokok, különösen azok, akik az Európai Unióba való belépést követően veszélyeztetve látják az ún. nemzeti kultúra megmaradását. Lényegében ugyanabban a szellemiségben fogalmazzák meg mondanivalójukat, mint a nemzeti romantika idején, a 19. században létrejött új diszciplína, a néprajz művelői, akik az ősi múlt, az ősi nemzeti kultúra rekonstruálását, az eredet, a „tiszta forrás” kutatását tűzték ki célul. Számos munka született ebben a szellemben, s a 20. század elején létrejött Gyöngyösbokréta mozgalom tovább erősítette a parasztromantika virágzását. Ez utóbbi napjainkban is virágkorát éli. Egyre növekszik a színes, népművészeti tárgyakkal, viseletekkel stb. kapcsolatos tetszetős kiadványok száma, a 19-20. század fordulóján és a 20. század első felében megjelent kötetek reprint kiadásai (pl. Malonyay Dezső kötetei), tehát elsősorban romantikus szellemben írt néprajzi munkáké, amelyek erősítik a paraszti kultúráról kialakult idealizált, romantikus képet. Erdély és Székelyföld, illetve csángók iránti nagy érdeklődés mozgatórúgója még a romantika időszakában elterjedt nézet, miszerint ez a legősibb magyar vidék, itt élnek a legigazibb magyarok, ott maradt meg a legérintetlenebbül az „ősi” magyar kultúra. Az archaikus vagy annak vélt „ősi” kultúra értékként jelenik meg a köztudatban, minél régebbi, minél ősibb, annál magyarabbnak tartják. Tehát egy település minél elmaradottabb, annál magyarabbnak számít. A határon túli magyarokról általában is kialakult egy hamis kép a magyarországi köztudatban, mely szerint ők az „ősi” magyar kultúra, a gyökerek, s a „tiszta forrás” őrzői. Annak eredményeként is, hogy sok határon túli magyar folklórcsoport vendégszerepel Magyarországon, terjed az a hamis nézet, miszerint a határon túliak zöme még viseletben jár, és népdalokat énekel, „ősi” népszokásait gyakorolja. A televízió és rádió műsorai, valamit a sajtóban megjelenő írások csak erősítik ezt a tévhitet.
Amióta a néprajz, mint tudományos diszciplína létrejött, a politika mindig igyekezett céljaira felhasználni (s kutatók is mindig akadtak, akik asszisztáltak ehhez), lehetett bármilyen társadalmi rendszer: szocializmus vagy kapitalizmus. A kommunista párt is hangoztatta a „haladó hagyományok” ápolásának fontosságát!
Példaértékűnek tekinthetjük azt a kötetet, amelyet szlovák néprajzkutatók más társadalomtudományi diszciplínák (szociológia, történelem, régészet stb.) jeles képviselőivel együttesen a közelmúltban jelentettek meg Mýty naše slovenské címmel. Az ebben szereplő tanulmányok a szlovák nemzeti mítoszokról rántják le a leplet. Eduard Krekoviè, a szóban forgó kötet egyik szerkesztője a tudomány felelősségét hangsúlyozva a következőket írja a bevezetőben: „Minden nemzetnek saját magának kell elszámolnia valós és kitalált ’múltjával’, egyébként nem történhet meg a megtisztító katarzis. Egy nemzet nagysága abban is rejlik, hogy képes-e kritikusan és tárgyilagosan szemlélni a nemzeti lét néhány, szentnek tartott „valóságát”.
Magyarországon a múlttal, s a mítoszokkal való szembenézés csak részben valósult meg, elsősorban a Romsics Ignác által szerkesztett kötetnek köszönhetően (Mítoszok, legendák, tévhitek a 20. századi magyar történelemről. Budapest: Osiris 2003), azonban a néprajztudományban ez a szembenézés tulajdonképpen még mindig várat magára. Nagyon sok kutató máig sem hajlandó tudomásul venni, hogy a magyar politika elit is kihasználta céljaira a néprajzkutatás eredményeit, s ehhez néhány kutató is – közvetve vagy közvetlenül – segédkezett. Pedig ahogyan más nemzetek, a magyar társadalom ugyanúgy mitológiákat épített, „hagyományokat” kreált, amelyek különböző politikai rendszereket és célokat szolgáltak. Erről a mítoszteremtésről, „hagyományteremtésről”, és a néprajzkutatás szerepéről is szól többek között Kovács Ákos A kitalált hagyomány című kötete. Az itt olvasható öt tanulmányban a szerző öt átpolitizált „tradíciót” mutat be (Árpád-ünnep Szent Istvánkor [Egy kultikus emlékhely genealógiája], Az új kenyér ünnepe, Liturgia vagy néphagyomány? [A magyarországi Szent Kristóf-kultuszról], Musica Pannonica [Nemzeti hangszerünk: a tárogató], Vitéz méhek [A Szent István-napi Magyar Anyák Nemzeti Ünnepe]) nagyon sok korabeli dokumentum és újságcikk felhasználásával.
Egy-egy „hagyomány” teljesen részletekbe menő bemutatásával egyféle tükröt tart a magyar társadalom elé, leleplezve a politika által is támogatott mitológiaépítés módszereit. Az írásokból az is kiderül egyben, hogy mindig akadtak/akadnak magyar néprajzkutatók, akik a tudományos szempontokat félretéve a politika szolgálatába szegődtek.
A legtöbb kárt azonban mindig a lelkes amatőrök okozták, az egyik legkirívóbb példája ennek Paulini Béla újságíró, a Gyöngyösbokréta mozgalom vezetője, akinek óriási szerepe volt – a sajtó és a propaganda hathatós segítségével – abban, hogy a népi kultúráról egy teljesen elferdült kép rögzült a köztudatban. A néprajzkutatás eredményeit egy veszélyes eszme szolgálatába állította, lejáratva ezzel a tudományszakot. Sajnos nem Paulini volt az egyetlen, de nem is az első, s nem is az utolsó ilyen lelkes amatőr, napjainkban is több hasonló „szakember” tevékenykedik. (A tájékozatlan újságíróknak köszönhetően számos ilyen amatőrt neveztek már néprajzosnak, néprajzkutatónak, sőt a közelmúltban az egyik rádióriportban egy pedagógust a néprajztudós szóval illette a riporter).
Kovács Ákos kötetét egyfajta útmutatásnak is tekinthetjük, arra vonatkozóan, hogy a „hagyományos” néprajzkutatás módszereit milyen új szempontokkal lehet gyarapítani, például mennyire fontos a sajtó beemelése a kutatásokba, hiszen amellett, hogy nagyon fontos információs forrás, közvélekedés kifejezése és/vagy alakításának eszköze is egyben. A tanulmányok függelékeként közölt dokumentumok a kutatók számára valódi kincsesbányát jelentenek! Kovács Ákos kötete egyben azt is bizonyítja, hogy a néprajzban nem létezik az az oly sokat emlegetett tizenkettedik óra, a parasztság eltűnése egyáltalán nem jelenti a tudományszak végét. Rengeteg izgalmas téma vár még feldolgozásra, éppen ezért ideje már szakítani azzal az elavult gyakorlattal, hogy néhány idős adatközlő elmondása alapján próbáljunk meg rekonstruálni (vagy inkább konstruálni) bizonyos szokásokat, jelenségeket, s délibábokat kergetve még mindig nem létező bizonyítékokat keresgéljünk annak alátámasztására, hogy mi magyarok „ősibb” gyökerekkel, „ősibb” kultúrával rendelkezünk, s különbek (vagy felsőbbrendűek) vagyunk szomszédainknál. A néprajz kultúrakutatás, s amíg élnek emberek a földön, mindig lesz kutatási témája, de csak akkor nevezhető igazán tudománynak, ha kiküszöböljük a régóta kísértő etnocentrizmust.
Bizonyos olvasói réteg Kovács Ákos kötetét valószínűleg szentséggyalázásként, s egyfajta nemzetárulásként értelmezi majd, hiszen mítoszokat rombol, több „ősi” hagyományról derítette ki, hogy nem is annyira régiek, hogy egyszerűen kitaláltak. A mai magyar társadalom egy része határon innen és túl bizony nem szívesen fogadja az ilyesmit. Ezt a kopjafákkal kapcsolatos kutatásaim során magam is megtapasztalhattam. A kutató azonban nem erősíthet hamis mítoszelméleteket, főleg ő maga nem konstruálhat ilyeneket, hiszen akkor nem a tudományt, hanem a politikát szolgálná.
Bár nem szokásos egy kötetben szereplő idézet idézésével zárni egy könyv bemutatását, azonban a Bán Zoltán Andrásnak a jelen kötethez írt előszavában idézett Széchenyi-gondolatok nagyon ide kívánkoznak. Hadd zárjam hát soraimat én is ezekkel: „Ha előítéleteket megtámadni, balvélekedéseket gyengíteni, oszlatni s a tudatlanság sokszori büszke szavát nevetséges hanggá iparkodom változtatni: hazaszeretetből cselekszem: mert sohasem hihetem, hogy előítélet, balvélekedés s tudatlanság alapja lehessen egy nemzet előmenetelének és boldogságának.”
Kovács Ákos eszerint cselekedett, s nagy szolgálatot tett ezzel nem csupán a tudománynak, hanem a Nemzetnek is.