Magyar Zoltán: Szent György a magyar kultúrtörténetben. A Kárpát-medence Szent György-hagyományainak néprajzi és művelődéstörténeti rétege
Budapest: Kairosz Kiadó 2006, 240 p. ill. ISBN 963 962 31 2
Magyar Zoltánt elsősorban mondakutatóként tartja számon a néprajzkutatás, a különféle tájegységen mondaanyagának közzétételén túl számos Árpád-házi szent (Szent Imre, Szent István, Szent László, Szent Erzsébet) kultuszával foglakozott már, s több kötetet is publikált a témával kapcsolatban. Szinte gomba módra szaporodó köteteinek egyikének témája a legközkedveltebb katonaszent, sárkányölő Szent György. A néprajzi és művelődéstörténeti szempontból is vizsgálja a szent kultuszát, egy rendkívül gazdag hagyományt tárva elénk. A hagyomány szerint György egy katona volt, aki Diocletianus császár uralkodása idején keresztény hite miatt 303-ban Palesztínában szenvedett vértanúhalált. Kultusza nagyon korán kialakult, s aránylag rövid időn belül elterjedt Palesztínán kívül a római birodalom területén, ahol legfőbb terjesztői éppen a római legionáriusok voltak, de rendkívül nagy népszerűségre tett szert a bizánci birodalom területén is. A sárkányölő hős archetípusa nagyon elterjedt volt, ismert volt az ókor szinte valamennyi népénél, sőt Kína és Japán folklórjában is megtalálható. Annak ellenére, hogy a keresztény egyház eleinte kétségbe vonta Szent György valamikori létezését, ez mit sem változtatott a gonosz sárkányt legyőző hős katona népszerűségén, amely napjainkig is szinte törtetlen.
A kötet bevezető részében a szerző vázolja a szent legendájának kialakulását, majd Szent György középkori kultuszával, ismertet meg bennünket, elsősorban a magyar vonatkozásokra helyezve a hangsúlyt. Foglalkozik a szenthez kötődő, s annak nevét viselő helynevekkel is, s közzéteszi a történelmi Magyarország területén tiszteletére állított templomok listáját. Ugyancsak sorra veszi Szent György alakját bemutató különféle művészi ábrázolásokat. A kötet további fejezeteiben a sárkányölő néphagyományban betöltött szerepét taglalja, áttekintést nyújtva a szent napjához fűződő szokásokról és hiedelmekről is. Mindegyik fejezethez gazdag képanyag kapcsolódik.