Novák László Ferenc: Fejfa monográfia
Nagykőrös: Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága Arany János Múzeum 2005 363 p. ill. ISBN 963-7215-99-9
A temetkezés és a temetők vizsgálata a néprajz régóta kedvenc kutatási területének számít. Ennek köszönhetően a Kárpát-medence magyaroklakta vidékeinek temetői sírjeleiről, elsősorban a fejfákról számos tanulmány és kötet is született.
Novák László Ferenc egyik legfontosabb kutatási témáját is ez a témakör, ezen belül is elsősorban a fejfák jelentették. Számos tanulmányt publikált ezekről, így szinte természetesnek tekinthetjük, hogy ő vállalkozott egy összegző munka, egy fejfa-monográfia megírására is. A közelmúltban megjelent kötetben a saját vizsgálódásának, valamint Kárpát-medence magyarlakta vidékein mások által végzett kutatások eredményeit összegzi.
Az első fejezetben a történeti Magyarország lakosságának felekezeti összetételét taglalja a népszámlálási adatok (1880, 1890, 1900, 1910) tükrében, majd a temetők, a temetkezés és a sírokkal kapcsolatos kutatási eredményeket összegzi. Külön fejezetet szentel a vitézi temetési pompa bemutatásának. Ezt a miatt tartja fontosnak a szerző, mivel „a kopjafának a sírjelöléssel való kapcsolatát a kopjás temetkezési szokással hozzák kapcsolatba”. Foglalkozik a sírjelölés és a fejfa történetével, valamint szól arról is, hogy a tudomány egyes képviselői milyen kritériumok alapján csoportosították az egyes fejfatípusokat. Megállapítja, hogy az eddigi tipologizálások bár formailag foglalták rendszerbe a fejfákat „valójában a különböző fejfa-eredeztető hipotézisekre alapozódnak”, éppen ezért véleménye szerint ezek csoportosításánál a kultúrtörténeti szempontokat nem szabad figyelmen kívül hagyni. Szerinte két fő csoportot határozhatunk meg, mégpedig az oszlop és a tábla alakú fejfák csoportját, s ezek keretében több alcsoport is meghatározható. A szerző többek közt foglalkozik az utóbbi évtizedekben elterjedt egyfajta emlékműként állított ún. folklorizmus kopjafákkal, vagy ahogyan ő nevezi, a népi iparművészeti fejfákkal is. Külön fejezetet szentel a fejfa szimbólumrendszere bemutatásának, valamint a fejfa-faragásnak is.
A kötet jó felét teszi ki az eddigi kutatások összegzéseként összeállított nagyon gazdag adattár, a fejfa-kataszter, alapos áttekintést adva ezzel a történelmi Magyarország területén előforduló valamennyi fejfatípusról, számtalan rajz és fénykép segítségével. A kiadványban angol nyelvű összefoglalás is olvasható.