Ohler, Norbert: Náboženské poutě ve středověku a novověku
Praha: Vyšehrad 2002, 229 p., ill. ISBN 80-7021-510-0
A freiburgi egyetem történészprofesszora könyve (Pilgerstab und Jakobmuschel. Wallfahren in Mittelalter und Neuzeit. Düsseldorf–Zürich: Artemis & Winkler Verlag) 2000-ben jelent meg németül. Ez voltaképpen (bár első kiadásként van feltüntetve) a szerző egy korábbi munkájának (Pilgerfahrt im Mittelalter. Freiburg 1994) új címmel ellátott, s (főleg újkori adatokkal) bővített változata. Viszonylag gyorsan, Vladimír Marek tolmácsolásában ma már a csehül olvasóknak is a rendelkezésére áll a munka (csak zárójelben jegyzem meg, hogy a szerző többi fontos munkája – például a középkori utazásokról szóló, vagy a középkori járványokat, halálozási szokásokat bemutató – is olvasható csehül).
A szerző ebben a munkájában a nyugati kereszténység búcsújárásainak történetét mutatja be, a művelődéstörténet modern szempontjai szerint. S mivel Ohler a középkori utazások szakértőjének számít, a könyv gerincét is a búcsújárás, a zarándoklat, mint utazás bemutatása képezi. Mondanivalóját tíz fejezetre tagolta, s ebből az első kettő a kifejezetten történettudományi jellegű, míg a többi inkább kultúrtörténetinek mondható. A történeti háttér megrajzolása után (amiben hangsúlyozza a viszonylag régi európai kereskedelmi úthálózat fontosságát a zarándoklatok szempontjából) a középkori és újkori európai búcsújárások történetileg is változó célpontjait mutatja be. Ezt követően magukat a búcsújárókat, zarándokokat, majd a zarándolatok motivációt, kiváltó okait veszi számba. A búcsújárásra történő előkészületeknek is külön fejezetet szentel, majd az utat, annak nehézségeit, veszélyeit ecseteli, olyan ézékletességgel, mintha maga is részese lett volna a korabeli zarándoklatoknak. A búcsújáró helyek elszállásolási lehetőségeiről szól a következőkben, amit a búcsújárás célpontjaként megjelölhető kegyképnél való cselekmények, viselkedés leírása követ. A kötetet egy összegző, kitekintő fejezet zárja, illetve függelékként az olvasó segítségére vannak még kronológiai táblázatok, jegyzetek és irodalom, továbbá névmutató. A kiadványt csaknem félszáz illusztráció teszi teljessé.
A búcsújárások, zarándoklatok néprajzának, kultúrtörténetének könyvtárnyi a német irodalma. Ezek nagyobbik része azonban vallási néprajzi, vallástörténeti, liturgiatörténeti stb. szempontból foglalkozik tárgyával. Ohler a zarándoklat mint utazás aspektusából közelít hozzá, s már ezért gondolatébresztő. A búcsújárások (elsődlegesen!) vallási tartalmuk mellett utazások, mai szóval kirándulások voltak. Résztvevői világot láttak, más tájakat, más embereket (szokásokat, kultúrákat) ismertek meg. Ily módon a problematika, illetve maga a szóbanforgó könyv a népi kultúra alakulása iránt általában édeklődők számára is fontos és tanulságos lehet.