Út menti halálhelyjelek Dél-Szlovákiában
balesetek, gyilkosságok és más tragédiák helyszínének megjelölése, a különféle kegyeleti jelek állítása általánosan elterjedt szokás, s nagyon távoli múltra vezethető vissza (vö. Kovács 1990). A halálos tragédiák helyszínét szinte pillanatokon belül ellepik a virágcsokrok, mécsesek, s legtöbbször nem hiányzik az elhunyt (elhunytak) fényképe sem. Számos példát hozhatunk fel a világ bármely pontjáról akár a távolabbi, akár a közelmúltból. Említhetjük olyan közismert személyiségek, mint például a svéd miniszterelnök, Olaf Palme1, John Lennon és Zoran Djindiè szerb miniszterelnök meggyilkolásának, vagy Diana hercegnő halálos autóbalesetének helyszínét. A különféle példákat a végtelenségig sorolhatnánk, hiszen a légi, közúti, vasúti vagy tengeri és egyéb katasztrófák, terrorista támadások kapcsán a különféle tévécsatornák által ma mindenki otthonába eljutnak ezek a hírek és képek. A tragédiák helyszínén spontán megnyilvánuló részvétnyilvánítás szokását Erika Doss vizsgálta behatóbban több aspektusból, elsősorban amerikai példákon (Doss 2008).
Aránylag rövid idő elteltével a halálos tragédiák színhelyét ún. állandó jellel is megjelölik: ez a jel leggyakrabban a kereszt. A németországi Eschedeben 1998-ban történt Intercity vonatszerencsétlenség áldozatainak emlékére annyi fát ültettek a helyszín mellet, ahányan életüket vesztették, s emellett egy közös emlékművet is felavattak a 111 áldozat nevével. A Magas-Tátrában a Poprádi tó közelében található szimbolikus temető a hegyek áldozatainak állít emléket.2 Kutatásaim során olyan esettel is találkoztam, amikor szinte hozzáférhetetlen helyeken történt halálos baleset helyszínén is megjelölték. Egy életét vesztett amatőr barlangász halálának helyén, egy nehezen megközelíthető sziklarésben a társa helyezett el egy emléktáblát.3 Nemcsak gyilkosságok, hanem öngyilkosságok helyszínén is gyakoriak a halálhelyjelek. Az utóbbira közismert példa a prágai diák, Ján Palach öngyilkosságának helyszíne, ahol 1969-ben Csehszlovákia szovjet hadsereg általi megszállása elleni tiltakozásul felgyújtotta magát.
Gyakran láthatunk különféle haláljeleket a közutak mentén, vasúti sínek mellett, de tó- vagy pedig folyópartokon, hegyekben ugyanúgy, mint más közterületen. Alexander Dubèek 1992-ben történt balesete helyszínének közelében, a D1-es autópálya mellett is emléket állítottak annak ellenére, hogy nem itt, hanem a kórházban hunyt el, a balesetet követő két hónap elteltével.4 Állandó jelet emeltek az utóbbi években nagy visszhangot kiváltott szlovákiai politikai gyilkosság helyszínén, ahol felrobbantották Róbert Rémiáš gépkocsiját a harmadik Meèiar-kormány idején 1996-ban.5
A fentiekből is kitűnik, hogy a halál helyének megjelölése általánosan elterjedt jelenség. Tágabb értelemben haláljeleknek tekinthetjük a háborús emlékműveket ugyanúgy, mint a háborúban eltűnt katonák szimbolikus sírjait a temetőkben vagy az emlékükre állított kereszteket, illetve szobrokat is6. A 2009. június 1-én történt légi katasztrófa7 egyik szlovákiai magyar áldozatának, Gergely Arnoldnak (akinek holttestét nem sikerült megtalálni, így a hozzátartozók el sem temethették) szülőfalujában Ipolyfödémesen a községi hivatal mellett alakítottak ki egy emlékhelyet:
„Tóth Magdolna polgármester asszony elmondta, csütörtökön délben a falu közepén, a községi hivatal előtti hirdetőtábla üvege mögött helyezték el a fiatalember fotóját és mécseseket tettek alá. A fekete lobogót nem akarták kitenni, hiszen Arnold nincsen halottá nyilvánítva, de fontosnak tartották, hogy legyen egy hely, ahol a falubeliek leróhatják kegyeletüket. Egyre többen jöttek, hoztak virágot, gyertyákat, vázákat. A polgármester asszony elmondta, egész éjszaka égtek a mécsesek, még éjjel tizenegykor is találkozott itt, a fénykép előtt fejet hajtó, gyertyát gyújtó fiatalokkal. (…) Az emlékhelynél összegyűlt asszonyok közösen idézték fel az 1975-ben született Gergely Arnold emlékét.”
(Új Szó 2009. június 6., 5. p.)
A fenti példa is mutatja, hogy a tragikus körülmények közt elhunytak emlékét megörökítő jelek között különbséget kell tennünk. Nem minden esetben található azon a helyen, ahol a halált okozó esemény (baleset, gyilkosság, öngyilkosság) bekövetkezett. Fontos tehát külön kategóriába sorolni a tragikus esemény helyszínét jelölő, az elhunytra emlékeztető, azonban máshol elhelyezett állandó vagy átmeneti jeleket. A halálhelyjelek azt a konkrét helyet jelölik, ahol egy vagy több személy életét veszítette. A haláljel kifejezés általánosabb, olyan jelekre is vonatkozik, amelyek bár elhunyt személy vagy személyek emlékére állítottak, azonban nem ott, ahol életüket veszítették. Ez utóbbi kategóriába tehát ugyanúgy beletartozhatnak az emlékkeresztek, emlékművek, mint a temetőben található jelképes sírok is.
A katasztrófák helyszínének megjelölése, s a halálhelyjel és haláljel közti különbség szemléltetésére nagyon jó példa a 2006. január 19-én a magyarországi Hejce közelében történt repülőgép-katasztrófa. A tragikusan elhunyt katonák emlékét ötféle haláljel is őrzi, ezek közül hármat a halálhelyjel kategóriájába sorolhatjuk. A koszovói békemisszióból hazatérő katonákat szállító gép a Borsó hegynek ütközött, s a fák közé csapódva 42 katona életét vesztette. A hozzátartozók a helyszín körzetében álló fatörzsekre virágcsokrokat, koszorúkat, fényképeket helyeztek el, de keresztekkel is megjelöltek egy konkrét helyet saját halottjuk emlékére. A tragikusan elhunyt katonák tiszteletére a helyszínen még a katasztrófa évében felavattak egy emlékművet: két és fél méter magas kőtömböt egy háromnyelvű (szlovák–magyar–angol) emléktáblával. Később a tisztáson, ahol a repülőgép lezuhant, 42 kopjafát is állítottak a 42 áldozat emlékére. A hozzátartozók egy része azonban nem ezeknél helyezte el a koszorúkat és a virágcsokrokat, hanem azoknál a fatörzseknél, melyeket az eltelt másfél év alatt családtagjuk külön emlékhelyeként látogattak.8 A baleset után másfél évvel, 2007 májusában leleplezték a hivatalos emlékművet Hejce településen, ahol egy külön emlékparkot is alakítottak ki erre a célra.9 A katonák emlékét a helyszínen és településen tehát 4 féle emlékjel őrzi: a hozzátartozók által létrehozott külön halálhelyjelek, a 42 kopjafa, a tragédia helyszínén álló, valamint a hejcei emlékparkban felavatott emlékmű. A légi katasztrófa harmadik évfordulóján, 2009. januárjában egy ötödik emlékművet is felállítottak a Milan Rastislav Štefánik nevét viselő kuchyòai katonai körzetben. Az emlékműbe beépítették a lezuhant repülő egyik légcsavarját is. Az áldozatok emlékét tehát a helyszínen háromféle halálhelyjel (a hozzátartozók által elhelyezett haláljelek, a 42 kopjafa és a hivatalos emlékmű), valamint a helyszínen kívül állított 2 haláljel (a település által létrehozott emlékparkban felavatott, valamint a katonai körzetben állított emlékmű) őrzi.
1. Halálhelyjelek a közúti balesetek helyszínén
A halálhelyjelek egyik legelterjedtebb típusát a halálos közúti balesetekben elhunytak emlékét őrző közlekedési halálhelyjelek alkotják. Utazásaink során gyakran láthatunk fák törzsére vagy hidak és felüljárók korlátjaira, oszlopokra, erősített koszorúkat, virágcsokrokat, s az út szélén pedig kereszteket, táblákat és egyéb állandó jeleket. A közúti, közlekedési balesetek helyszínének ilyen módon való megjelölésének szokása az utóbbi 4–5 évtizedekben terjedt el jelentősebb mértékben, s tájainkon az 1989-es rendszerváltás utáni időszakban még inkább teret hódított.10 Ezeket a halálhelyjeleket akár szimbolikus sírjeleknek is tekinthetjük. Megtalálhatóak Európa valamennyi országában, de vannak adataink a világ számos már pontjáról is. A jelenség elterjedését nem befolyásolta sem felekezeti, sem pedig nemzeti hovatartozás (Kovács 1989, 4). Az ázsiai Kazahsztánban például muszlimok által állított haláljelről is van tudomásunk.11
Amint már fentebb említettük, a jelenség Európában elsősorban az utolsó 4–5 évtizedben terjedt el nagyobb mértékben, miközben rendelkezünk korábbi adatokkal is. A közlekedési halálhelyjelek előzményeinek tekinthetjük a német szakterminológia által a Marterl típusú kisemlékek kategóriájába sorolt objektumokat (Beitl–Beitl 1996, 540), amelyeket valamilyen halálos kimenetelű tragédia: gyilkosság, vagy baleset emlékére állitottak. Számos olyan halálhelyjelről van tudomásunk, amelyeket még a gépjárművek elterjedése előtti időszakban emeltek, és olyan közlekedési balesetek emlékét őrzik, amelyek okozói az állatok, elsősorban a lovak voltak. A bajorországi Passauból Csehországba vezető egykori kereskedelmi főútvonal mentén fekvő Salzwegen például ma is áll egy kőből készült halálhelyjel, amelyet 1879-ben annak a 26 éves fiatal fuvarosnak az emlékére állítottak, akit a lovak agyontapostak. A baleset körülményeit egy domborműves ábrázolással, és egy hosszú szöveggel is megörökítették.12 Figyelemre méltó, hogy ugyanennek az útnak a szélén a szomszédos, Strasskirchenben szintén található egy, a lovak által okozott halálos kimenetelő baleset áldozatának emlékére állított kereszt.13 Olyan halálhelyjelekről is van tudomásunk, amelyeket az automobil közlekedés megindulásának kezdetén állítottak. Dunahidas település szélén, a Dunaszerdahely irányába vezető út mellett áll egy feszület, amelyet a helyiek elmondása szerint az ezen a helyen halálos balesetet szenvedett Vay Imre báró emlékére állítottak. A feszület első oldalán „Báró Vay emlékére”, hátul pedig „VAY IMRE BÁRÓ x 1909. JUL. 1./ „Mi Atyánk,/ ki vagy/a Mennyekben”/ felirat olvasható.14
Magyarországon a Tolna megyei Kölesd településen 1937-ben ifj. Bartal György motorkerékpár-versenyzőnek (id. Bartal György faddi földbirtokos fiának) a Tolnavármegyei autós és motoros klub egy hatalmas obeliszket állított azon a helyen, ahol 1936-ban a 23 éves fiatalember halálos balesetet szenvedett.15 Az emlékműnél 2002 óta rendszeresen megemlékeznek Tolna-megye közúti baleseteinek áldozatairól, és egy táblát is elhelyeztek mellette, amelyen feltüntetik (1963 óta) hogy a megyében évente hány személy veszítette életét közúti balesetben.16
Egy 1936-ban megjelent újságcikk arról tudósit, hogy Astrid belga királynő életét veszítette egy autóbalesetben, s a hozzátartozók a baleset helyszínén keresztet, illetve kápolnát állítottak:
„Astrid királyné emlékére. Mindenkit megdöbbentett annak idején a hír, hogy Astrid belga királynő autószerencsétlenség áldozata lett. Az egyaránt kiváló keresztény feleség és anya, a katolikus nő igazi mintaképe volt. Családja a katasztrófa helyén most egy keresztet és egy kápolnát építtet a királynő emlékének.”
(Sajó-vidék. Az Újság 1936. január 4., 5. p.)
Egy alapos kutatás során valószínűleg sokkal több adatot tudnánk felsorakozatni annak szemléltetésére, hogy jóval korábban és sokkal nagyobb számban állítottak halálhelyjeleket a balesetek helyszínén, mint azt eddig feltételeztük. Mivel a közlekedési halálhelyjelek tudományos kutatása aránylag új keletű, s kezdeteit gyakorlatilag az 1980-as évek végére datálhatjuk, a rendelkezésre álló aránylag hézagos kutatási eredmények alapján már csak nehezen rekonstruálható, hogy mikor, s vajon a társadalom alsóbb rétegeinél is megjelent-e ez a szokás. Az általam kutatott területen több olyan emlékjelről is van tudomásom, amelyeket szerencsés kimenetelű balesetek emlékére állítottak. A Párkányhoz közeli Béla és Ebed településről is rendelkezem erre vonatkozó adatokkal. Bélán a helyi földesúr 1939-ben egy Szent Kristófot ábrázoló emlékoszlopot állított hálából, hogy fia szerencsésen túlélt egy autóbalesetet.17 Ebeden a község ravatalozója előtt áll egy fekete márványból készült feszület, amelyen a következő felirat olvasható: 1942 junius 21./ÁLLITATTA/ JÓZSEF KIR. HERCEG TÁBORNAGY. A kereszt eredetileg a település északkeleti határrészében állt, a helyiek szerint ott szenvedett balesetet József herceg. Az adatközlők egyik része szerint a közlekedési eszköz hintó volt, mások szerint gépkocsi. Mivel sértetlenül túlélte a balesetet, hálából állíttatta a keresztet.18 A Komárom melletti Gadócon 1936-ban kőből készült nagy méretű keresztet állitottak a szülők hálából, hogy 6 éves kisfiuk, akit elgázolt egy autó, szerencsésen felgyógyult a balesetből. A hálakeresztből később haláljel lett, ugyanis 1945-ben Komárom bevételekor egy felrobbanó gránát az említett kisfiú és testvére halálát okozta.19
2. Kutatástörténeti áttekintés
A magyar néprajzi szakterminológiában a közelmúltig nem szerepelt olyan kifejezés, amely valamilyen tragikus baleset, vagy az erőszakos halál által életüket vesztett áldozatok szimbolikus sírjeleit határozta volna meg. Ilyen kifejezés a Magyar Néprajzi Lexikonban sem található. Ezt a fogalmat a magyar néprajzi szakirodalomban elsőként Kovács Ákos használta, s ő kezdeményezte a téma kutatását is. Az eredmények a Liget című folyóirat különszámában jelentek meg, s nem csupán a néprajz, hanem más tudományos diszciplínák képviselőitől is olvashatunk itt írásokat (Kovács 1990). Az Országutak népművészete című bevezető tanulmányban a saját kutatási eredményei alapján néprajzi szempontból mutatja be és elemzi a haláljelek állításának szokását (Kovács 1990, 3–11). Magyarországon a Közlekedési Minisztérium még 1987-ben készített egy hivatalos felmérést arról, hány ilyen haláljel található az ország területén. „Összesen 434 ún. állandó (kő, műkő, vas stb.), 312 félállandó (fa) és 259 ideiglenes (virágcsokor, koszorú stb.) szimbolikus sírjel volt” ekkor (Kovács 1990, 4). A felsorolt adatok a jelenség széles körű magyarországi elterjedéséről tanúskodnak, tehát a Kovács Ákos és munkatársai által végzett kutatás már időszerű volt. A kötetben szereplő tanulmányok közül a néprajzi vonatkozásúakat emeljük ki: Voigt Vilmos A gyász jelentése című dolgozatában egy, Győr közelében, 1989. áprilisában halálos balesetet szenvedett szerb fiatalember halálhelyjelének, s az ott elhelyezett tárgyak elemző bemutatása kapcsán a szerb temetkezési szokáskörből ismertek párhuzamos jelenségekre mutat rá (Voigt 1990, 12–20). Hofer Tamás a haláljel egy különös formáját mutatja be Viseletes kalap a mestergerendán című tanulmányában. Egy Duna menti falu lakóházának mestergerendájára andráskereszt festettek, amelynek közepébe egy szocialista munkáért adományozott kitüntetést akasztottak, mellette pedig egy ácsszögön egy kalap tölti be a haláljel funkcióját. Ezeket az özvegy helyezte el azon a gerendán, amelyre férje akasztotta fel magát (Hofer 1990, 22–23).20 Hoppál Mihály a zempléni Pusztafalu felé vezető út mentén az ott motorbalesetben elhunyt fiatalember emlékére halálhelyjelként állított fejfa kapcsán tárgyalja a halálhelyek megjelölésének szokását (Hoppál 1990, 24–26). A horvát Zora Rajkoviè a különböző haláljelek állításának variánsait és elterjedését mutatja be az egykori Jugoszláviában (Haláljelek az utak mentén) több mint 10 éves kutatási eredményei alapján (Rajkoviè 1990, 27–36). Vajda László Kövek a síron című tanulmányának témája az általa szukcesszív halmozásnak nevezett rítusegyüttes (Vajda 1990, 78–91). Szilágyi István az erőszakos halállal haltak emlékére állított vörösre festett keresztek problematikájával foglalkozik, európai kontextusban mutatva be a Magyarországon is elterjedt jelenséget (Szilágyi 1990, 68–74).
Eddigi ismereteink szerint a közlekedési halálhelyjelek kutatásával a szlovák néprajzkutatók nem foglalkoztak, nincs tudomásunk egyetlen, a témával kapcsolatos írásról sem, annak ellenére, hogy a mai Szlovákia területén is nagy számban fordulnak elő ezek a jelek. Szlovákia néprajzi enciklopédiája (Botík–Slavkovský 1995), s a közelmúltban megjelent Cseh néprajzi lexikon sem tartalmaz ilyen címszót (Brouèek–Jeøábek 2007). Csupán a csehországi szakrális kisemlékekkel foglalkozó kutatók említik érintőlegesen a halálhelyjeleket (pl. Florianová 2002; Stein 1998). Úgy tűnik tehát, hogy a téma kutatásában Európában a délszlávoké az úttörő szerep, s a fentebb már említett horvátországi Zorica Rajkoviè tekinthető nem csupán a téma első délszláv, hanem európai kutatójának is. Már az 1970-es években felfigyelt a szokásra (Rajkoviè 1976). Kutatási eredményeit összegző kötete 1988-ban jelent meg (Rajkoviè 1988), majd később a téma újabb eredményekkel kiegészített német nyelvű összefoglalása is (Vitez [Rajkoviè] 2001, 425–435). Jugoszláviában a közúti balesetek helyszínén a halálhelyjelek a 1960-as években tűntek fel, a kisebb méretű típusokon kívül több monumentális emlékművet is állítottak. Az akkori Jugoszláviában az út mentén nagy számban elterjedt halálhelyjelek ellen a sajtóban tiltakozó írások is megjelentek, s a szövetségi törvényhozás 1974-ben meg is tiltotta állításukat a közutakon, ekkor többet el is távolítottak. Mindezek ellenére továbbra is állítottak új jeleket, a hatóság nem tudott gátat szabni a jelenség terjedésének. Mivel kényes, kegyeleti kérdésről van szó, nem szankcionálta az állítókat, csupán bizonyos helyekről eltávolították ezeket a kisebb-nagyobb objektumokat. A szokás a felsőbb társadalmi rétegekben is elterjedt, több politikus emlékére is állítottak haláljeleket, ahol hivatalos ceremóniákat is tartottak (Rajkoviè 1990, 29). A vallásosabb délszláv területeken a halálhelyjelek látogatásának szokásai, rítusai szinte teljesen megegyeznek a temetői sírlátogatások alkalmával gyakorolt szokásokkal, rítusokkal. A halálhelyjelek látogatása alkalmával a különböző évfordulókon ugyanúgy ételt és italt helyeznek el itt a hozzátartozók, mint ahogyan azt a temetőben is teszik. (Vitez [Rajkoviè] 2001, 433).
A német nyelvterületen a halálhelyjelek tudományos kutatása a 1990-es évek elején vette kezdetét. Konrad Köstlin összefoglaló tanulmányát tekinthetjük egyfajta mérföldkőnek (Köstlin 1992). A halálhelyjelek – elsősorban a keresztek – megjelenését a 19. századi ellenreformáció korához hasonlítja, amikor a környezetben, s a tájban végbement második szakralizáció idején a szakrális kisemlékek állítása reneszánszát élte. A néhány évtizede a keresztek állításával tulajdonképpen a táj harmadik szakralizálása folyik, ezúttal egy szekularizált világban (Köstlin 1992, 306). A szóban forgó tanulmány több módszertani kérdést is felvet a téma kutatásával kapcsolatban, valamint számos tudományos szempontra is rávilágít. Walter Hartinger német kutató a vallás és szokás kölcsönhatásait vizsgáló kötetében a halálhelyjeleket a „Marterl” típusú kisemlékek modern változatának tekinti. (Hartinger 1992, 85). A téma kutatói közül Németország vonatkozásában Reiner Sörries (Sörries 1995) és Andrea Löwer (Löwer 1999) nevét kell megemlítenünk. Ez utóbbi szerző 1999-ben egy önálló kötetben összegezte e téren végzett kutatási eredményeit (Löwer 1999). Christine Aka Németország északnyugati részén, Westfália–Lippe régióban kutatott több éven keresztül. A témáról több tanulmányt írt (Aka 2002; Aka 2003; Aka 2004; Aka 2005), s a közelmúltban jelent meg Unfallkreuze. Traurerorte am Strassenrand című monográfiája, amelyben többéves projektum keretében zajló kutatás eredményét öszszegezte (Aka 2007). A Bambergi Egyetem Európai Etnológiai Tanszékén a Bamberg környéki szakrális kisemlékek feltérképezését célzó projektum keretében 1998 óta a halálhelyjelek kutatását és dokumentálását is végezték. Szlovákiában a Fórum Kisebbségkutató Intézet keretében működő komáromi Etnológiai Központban 1997 óta folyik a szakrális kisemlékek és a halálhelyjelek dokumentálása is.
3. Közlekedési halálhelyjelek Dél-Szlovákia közútjain
Az alábbiakban a haláljeleknek azzal a csoportjával foglalkozom, amelyet a közutakon történt közlekedési balesetek halálos áldozatainak emlékére állítottak, s közlekedési halálhelyjelek kategóriájába soroljuk. Utazásaim során tizenöt éve – 1995 óta – kísérem figyelemmel és dokumentálom ezt a jelenséget. Az elmúlt évek során elsősorban a Pozsony– Komárom–Rozsnyó–Kassa útvonalon volt alkalmam figyelemmel kísérni ennek az aránylag új jelenségnek a változásait, azonban a Dél–Szlovákiát behálózó más közutakról, forgalmasabb és kevésbé forgalmas fő- és mellékutakról származó adatokkal is rendelkezem, valamint Szlovákia más, szlovákok által lakott vidékein is készítettem felvételeket. A kutatási eredményekről legelső alkalommal 1998-ban a Kisemlékkutatók XIV. Nemzetközi Konferenciáján, a csehországi Teplán számoltam be.21 A temetői fényképhasználatról írt tanulmányban a halálhelyjeleken előforduló fényképekre is kitértem (L. Juhász 2004, 116–117). Jelen dolgozatomban a Dél-Szlovákia közútjai mentén gyűjtött bőséges dokumentumanyag alapján mutatom be a jelenséget, s kísérlek meg bizonyos következtetéseket levonni. Külföldi utazásaim során (konferenciák, kirándulások stb. alkalmával) gazdag fénykép- és dokumentumanyagot sikerült összegyűjtenem ezekről a jelekről Európa különböző országaiból is: Németországból (elsősorban Bajorországból, Baden-Württemberg, valamint Hessen tartományból), Ausztriából, Olaszországból, Szlovéniából, Csehországból és Magyarországról. Ezt az anyagot az összehasonlító vizsgálatok során eredményesen tudtam hasznosítottam.
3.1. A közlekedési halálhelyjelek tipológiája
Mielőtt bármiféle tipológia kialakítására tennénk kísérletet, fontosnak tartom megjegyezni, hogy ezek a jelek ritkán fordulnak elő tiszta, elkülöníthető formában. A fő típusokat általában egy sor átmeneti forma kapcsolja össze.
3.1.1. Mécsesek, virágok a baleset helyszínén
Több baleset helyszínén évközben egyáltalán semmi nem jelzi, hogy ott egykor tragédia történt, azonban mindenszentek vagy halottak napja alkalmával élővirág csokrot és mécseseket helyeznek el a helyszínen, amelyeket aztán – aránylag rövid időn belül – el is távolítanak. A legjobb példa e jelenség szemléltetésére a Nagykürtös közelében fekvő Érújfalu település, ahol a falu központjában lévő buszmegálló mellett több éve ismétlődik az emlékezésnek ez a módja. Itt 1997-ben történt egy baleset, amikor az autóbuszról leszálló, s a túloldalra igyekvő figyelmetlen kisfiút gázolt halálra egy teherautó. Ezt a már több mint egy évtizede ismétlődő rítust nem tekinthetjük általánosnak, erre a jelenségre inkább a rövidebb, 3–4 éves időintervallum a jellemző. Érújfalu valószínűleg azért képez kivételt, mert a baleset a temető felé vezető úton történt, tehát a hozzátartozók mindig elhaladnak a helyszín mellett, amikor a fiuk sírjához mennek. A halálhely megjelölésének ez a módja nem túl gyakori, a haláleset után általában valamilyen egész évben látható jelet, vagy legalább egy koszorút helyeznek el. Fontos megjegyezni, hogy halottak napja környékén a díszítésnek és a világító mécseseknek köszönhetően több olyan állandóbb, kisebb méretű halálhelyjelet – elsősorban fakeresztet – is felfedeztünk, amelyet év közben elkerülték figyelmünket, mivel kevésbé voltak láthatóak a magas növényzet miatt.
Halottak napján elhelyezett mécsesek a baleset helyszínén (Érújfalu 2004)
3.1.2. Koszorúk, virágok
Sok baleset helyszínét év közben koszorúk, virágok, esetleg még mécsesek is jelzik, de konkrétabb utalást az eseményre nem találunk. A koszorúkat, virágokat megtalálhatjuk a fatörzseken, kerítéseken, hidak, felüljárók korlátján, oszlopokon stb. A koszorúk általában műanyagból készülnek, a virágcsokrok, vagy virágkompozíciók nagy része ugyanúgy. A tobozkoszorúk aránylag ritkábban fordulnak elő. Bizonyos hányadukat általában halottak napja környékén, vagy a halál évfordulóján, esetleg az elhunyt születésnapján lecserélik, frissítik, de arra is van példa, hogy több éven keresztül a helyükön maradnak, s újabbak kerülnek melléjük. Nagyon elterjedt jelenségnek számít a fatörzsekre erősített különféle anyagból készült koszorúk, művirágok és más tárgyak halmozása. Több olyan fatörzset is láthatunk az utak mentén, amelyeket szinte beborítanak a koszorúk és a művirágok, s nem számítanak ritkaságnak ezek mellett különféle tárgyak sem (pl. plüssállatok, pici szobrok, vagy pedig fából készült fakereszt fémkorpusszal stb.). Az általam kutatott területen a legtöbb ilyen feldíszített fatörzset a Komáromból Pozsonyba kivezető főút mindkét oldalán látni, de máshol sem számít ritka jelenségnek. Ha a balesetet követő napokban, vagy pedig a halál évfordulóján nem kerül a helyszínre kereszt vagy tábla, kicsi a valószínűsége annak, hogy később ilyen módon is megjelöljék a tragédia helyét. Aránylag elterjedt jelenség, hogy ha a baleset helyszínét egyetlen koszorú jelöli, azt évente kicserélik. Jó példa ennek a jelenségnek a prezentálására a Komárom–Dunaszerdahely közti útszakaszon, Hegyéte település, ahol már majdnem 10 éve cserélgetik egy fa törzsén a műanyag koszorút, azonban más állandó jel nem utal a balesetre.
Egy kisfiú tragédiáját jelző fakereszt és koszorúk az egyik
gútai hídon (2003)
Korlátra erősített koszorúk és mécsesek (Madar 2008)
Koszorúk és virágok jelzik a baleset színhelyét (Ekel 2001)
Egy fiatalember halálhelyjele a fényképével Somorja
közelében (2008)
3.1.3. Maradandóbb emlékjelek
Ebbe a csoportba azokat a halálhelyjeleket soroltam, amelyek zöme már konkrétabb információkat tartalmaz a balesettel kapcsolatban (pl. az áldozat neve, születési, illetve elhalálozási dátuma, életkora, a baleset körülményeire utaló információ stb.). A halálhelyjel anyaga és formája alapján több alcsoportot különböztethetünk meg:
3.1.3.1. Fából készült keresztek, emlékoszlopok/kopjafák és fatáblák
Fakeresztek: ez a leggyakrabban előforduló jel, elsősorban az a típus, amelyet a temetés után állítanak a sírokra, s a temetkezési vállalkozásoknál vásárolható meg. Az ácsolt kereszteken kívül láthatunk két egyszerű, összekötött faágból, vagy karókból készülteket, de akadnak fatörzsből ácsolt keresztek is. A kereszt – noha vallási jelképnek számít – a halálhelyjelként a nem vallásos emberek is használják.22 Néha a keresztet fehérre festik, ezzel utalva az elhunyt nagyon fiatal korára23. Olyan esetekkel is találkoztam, amikor a feliratot tartalmazó keresztet nem a földbe szúrják, hanem egy fára erősítik.
Fatáblák: ebbe a csoportba soroljuk a temetkezési vállalkozások által forgalmazott fatáblákat, amelyeket a protestáns vallásúak vagy ateisták sírjára helyeznek a temetés után. Gyakoriak a kisebb és nagyobb méretű különféleképpen megmunkált, általában igénytelen kivitelezésű fatáblák, illetve kisebb deszkalapok is.
Fatábla a Komárom melletti Gadócon (2004)
Hármas baleset emlékét őrző keresztek (Tejfalu 2004)
Faoszlopok, „kopjafák”: ez utóbbiak alkotják a halálhelyjelek legújabb típusát, s csupán néhány éve jelentek ebben a funkcióban az általam kutatott terület közútjai mellett. Kivételt képez az a kopjafa/emlékoszlop, amelyet a III. Abroncsosi Nyári Művelődési Tábor motorbalesetben elhunyt résztvevője – Horváth Mihály24 – emlékére halálhelyjelként állítottak a tábor résztvevői a baleset helyszínén 1988-ban. Később a kopjafát a közeli Ragyolc településre vitték, ahol a temető bejáratánál állították fel újra. A szlovákiai magyarok által nemzeti szimbólumnak tekintett emlékmű-jellegű folklorizmus-kopjafák, emlékoszlopok állításának szokása 1977-ben vette kezdetét, s a rendszerváltás után hatványozottan megnőtt a számuk. Mára már jóval túllépik a 300-at (vö. L. Juhász 2005; L. Juhász 2007b). Magyarországon és Erdélyben az utak mentén halálhelyjelként állított „kopjafák” jóval korábban megjelentek és nagyobb mértékben elterjedtek. Méretükben is eltérnek Szlovákia magyarlakta régióiban állított halálhely-jelektől. Míg Magyarországon méretük néhány esetben megközelíti az emlékműként állított átlagos folklorizmus-kopjafa méretét is (tehát nagyjából kettő–három métert), az általam kutatott területen az egy méter magasságot sem érik el.25
3.1.3.2. Fémből, kőből készült emlékjelek
Ebbe az alcsoportba azokat az emlékjeleket soroltam be, amelyek viszonylag időtálló anyagból készülnek. Ilyenek a fémből, illetve kőből, műkőből, márványból, betonból stb. vagy ezek kombinációjával készült jelek. Ebben az alcsoportban a következő típusokat különböztethetjük meg:
Fémkeresztek: Legegyszerűbb megoldás, a keresztformára összehegesztett, vagy összekötött két fémrúd. Gyakoriak a kovácsolt vaskeresztek is, amelyek közt igényesen megmunkált, esztétikus elemekkel díszítetteket is találhatunk. Egyedi példánynak számít a Pelsőcről Rozsnyó irányába kivezető főút mellett látható öntöttvas kereszt, amelynek mérete és formája megegyezik azzal a még a 20. század első évtizedeiben is állított sírkereszt-típussal, amelyek a környéken és más vidékeken is gyakoriak. Feltételezhető, hogy valamelyik temetőből származhat a szóbanforgó példány is, mivel ilyeneket kb. a 20. század második felétől már sehol sem árusítanak. A keresztekre általában egy feliratot tartalmazó fémtábla is kerül. A fémkeresztek többnyire alacsonyabbak, csak ritka esetben érik el az 1 méteres magasságot. Földbe állítva, de néha fára, vagy pedig korláthoz erősítve is láthatjuk ezeket. A földbe állított fémkereszteknek kisebb vagy nagyobb betontalapzatot készítenek.
Emlékmű típusú haláljelek: Ezeket nem kerítik körbe, és virágokat sem ültetnek mellé, s formájuk az emlékművek különböző típusaira hasonlít.
Emléktáblák: Anyagukat tekintve készülhetnek fémből és márványból vagy műkőből egyaránt. Leggyakrabban oszlopra erősítik ezeket, azonban betontalapzatra fektetett ill. állított táblákkal is találkozhatunk. Ez utóbbi típus ugyanazzal a megoldással készül, mint az urnás sírhelyek síremlékei a temetőkben, tehát akár a „kvázi sírok” csoportjába is sorolhatnánk.
3.1.3.3. Kvázi sírok
Kovács Ákos a temetői sírt, annak még magas földhantját is imitáló típust nevezi kvázi-sírnak (Kovács 1990, 9–10). Gyakran vaskerítéssel, lánccal kerítik körül. Ebbe a típusba soroljuk a temetői fedett síremlékekhez hasonló halálhelyjeleket is, valamint azokat, amely mellé élővirágokat vagy bokrokat ültetnek, s ugyanúgy gondozzák, mint a sírokat. Sokszor kövekkel vagy falécekkel jelölik ki a gondozott területet, esetleg kavicsot szórnak köré. A virágágyas sok esetben nem emelkedik ki a földből.
3.1.3.4. Egyéb
Ebbe a csoportba az olyan egyedi formák tartoznak, amelyek egyetlen más kategóriába sem sorolhatók. Ilyen például a fémből készített kehely Losonc előtt, a füleki bekötőút bal oldalán, vagy a kereszthez erősített, fémből készült szív Pozsonyban a Somorja irányából bevezető út mentén (ez utóbbi ma már nem létezik). A fémszívben egy polcot is kialakítottak a mécsesek részére.
Gyűgy 2005)
Ide soroljuk azokat a haláljeleket is, amelyeket két vagy több forma kombinációja jelöl. Léva és Garamlök közti útszakaszon a halálhelyjelet egy földbe betonozott fehér, vésett feliratot tartalmazó tábla, s egy fémrúdon álló, ugyancsak fémből készült képszekrény alkotja, s ez utóbbiban olajnyomattal készült szentkép is található. Ebbe a kategóriába tartozhat a Gyűgy felé vezető főút jobb oldalán motorkerékpáros balesetet szenvedett fiatalember emlékére állított halálhelyjelet, amely egy – az utóbbi 1–2 évtizedben elterjedt, márványból készült – temetői sírjel, valamint a balesetet okozó jármű, a motorkerékpár egyik beépített kerekének kombinációja alkotja. Arra is van példa, amikor a halálhelyjelet a jármű gumiabroncsa képezi, amelyen sokszor felirat is olvasható.
Amint azt fentebb már említettem, a halálhelyek megjelölésének módja a balesetet követő időszakban többször is változhat, s akár több halálhelyjel típus is megtalálható egy adott helyen, tehát ezáltal több kategóriába is besorolhatók. A fakeresztet gyakran váltja fel egy állandóbb anyagból készült halálhelyjel (pl. Komárom mellett a fakereszt mellé betonalapba helyezett kovácsoltvas keresztet állítottak), de arra is van példa, hogy a fakeresztek is aránylag rövid ideig állnak a haláleset helyszínén. Egyedi jelenséget tapasztalhattunk a halálhely-megjelölés módjának és formájának változásait illetően az egykori Hont megyéhez tartozó település, Palást melletti útkereszteződésben. Itt 1996-ban egy 22 éves ipolysági fiatalember veszítette életét egy motorbalesetben. A helyszínen eredetileg egy fakeresztet állítottak, majd egy álló téglalap alakú márványból készült, síremlékre emlékeztető jelet állitottak, s mellé az elhunyt felnagyított fényképe került. Ennek mérete majdnem megegyezett a feliratot tartalmazó résszel. A képet néhány év múlva eltávolították, helyette egy kisebb méretű fekete márványlapon az elhunyt gravírozási eljárással készült képmása került a halálhelyjelre. 2005-ben ezt egy „hagyományos” porcelánfotóra cserélték le. A halálhelyjel mellett egy kvázi sírhelyet is kialakítottak, ahová rendszeresen ültettek virágokat, s gondozták is. 2008-ban a halálhelyjel mellett kialakított kvázi sír teljesen besüppedt, már élő virágok sem találhatók itt, a fű is benőtte.
Kettős jelölés az eredeti fakereszttel és a kvázi sír jellegű új állandó halálhelyjel (Palást 1998)
3.2. „Mellékletek” a halálhelyjelek mellett
A balesetek helyszínén a halálhelyjelek mellett a koszorúkon és virágokon túl egyéb tárgyakat is láthatunk. Ezeket három kategóriába sorolhatjuk:
3.2.1. A balesetet okozó jármű egy-egy darabja (pl. sárvédő, rendszám, keréktárcsa, volán, lámpa stb.), de olykor a motoros védősisakját is megtalálhatjuk a halálhelyjel mellett. Van példa arra is, amikor a balesetben elhunyt járművének valamelyik darabját beépítik a haláljelbe, egyfajta kompozíciót hozva létre ezáltal. Legjellemzőbb példája ennek a jelenségnek a már fentebb említett, Gyűgy fürdőhely közelében Ernest Koháry 26 éves fiatalember emlékére állított márványból és műkőből készült halálhelyjele, amelybe motorkerékpárja egyik kerekét is beépítették. Rozsnyón egy motorbalesetet szenvedett fiatalember emlékére állított fémkeresztet a motorkerékpár alkatrészeiből készítették.
Az eredeti halálhelyjelként funkcionáló fakereszt a később állandó halálhelyjel mögött (Palást 2001)
3.2.2. Élelmiszer, ital, cigaretta. Ezek a mellékletek német nyelvterületen, valamint Magyarországon sokkal korábban megjelentek, mint az általam megfigyelt útszakaszokon Dél-Szlovákiában. Christine Aka is nagyon sok példát hoz erre a jelenségre vonatkozóan Németország területéről (Aka 2007). Voigt Vilmos a Győr mellett halálos balesetet szenvedett szerb fiatalember emlékére állított halálhelyjel kapcsán ugyancsak bővebben ír erről a jelenségről (Voigt 1990, 19). Az általam figyelemmel kísért útszakaszon előforduló halálhelyjelek mellett 5 évvel ezelőtt találkoztam először élelmiszer, ital, illetve más mellékletekkel. Az élelmiszer általában valamilyen nápolyi, keksz vagy csokoládé, egyebet ebben a kategóriában nem találtam. A balesetben elhunyt kedvenc cigarettájának már üres, vagy teli dobozát is több helyen is megfigyeltem. A halálhely mellé elhelyezett italt a kis méretű üvegben kapható valamilyen pálinkaféle jelenti. Sörösüveget vagy másféle nagyobb méretű palackot eddig még nem dokumentáltam.
3.3.3. Ajándéktárgyak. Ezek skálája nagyon széles. Megtalálhatók köztük a plüss állatok, angyalfigurák, szívek és egyéb más kis ajándéktárgyak is. Ezeket vagy a halálhelyjel mellé helyezik, vagy pedig arra erősítik fel. A fatörzseken is gyakran látni ilyen tárgyakat. Sokszor még nagyon tönkrement állapotban sem távolítják el őket.
3.3. A halálhelyjelek feliratai
A kutatott területen dokumentált halálhelyjeleken szereplő feliratok számtalan variációjával találkozhatunk. Leggyakrabban az elhunyt nevét olvashatjuk, néha csak a kereszt-, vagy becenevét: például KOVI (Somorja és Bacsfa közti útszakaszon), vagy pedig „NONI” (Palást mellett). A vezeték- és keresztnév első betűjét, valamint a születés és elhalálozás dátumát láthatjuk például Garamlök közelében egy fehér márványtáblán: „M.A./8.XI.1970/9. V.1992”. Tornalja mellett egy fatáblán csupán a baleset dátuma szerepel: „2001. aug. 9.”. Nemeskajal közelében egy fatáblán az elhunyt neve, s az elhalálozás dátuma volt olvasható: Vašady János élt 21 évet.26 Gyakran csak azt tüntetik fel, hogy hány évet élt az áldozat. Bár ritkábban, de előfordulnak hosszabb szövegek is, például utalás az állíttatóra/állíttatókra, a haláleset körülményeire, vagy valamilyen idézet is kerülhet az emlékjelre.
A Keszegfalván 1998-ban motorbalesetben elhunyt, a közeli Csallóközaranyosról származó fiatalember emlékére a barátok által készíttetett emlékjel fekete márványtábláján egyéb információk mellett a magyarországi Edda együttes egyik dalának refrénjéből is olvasható néhány sor:
EMLÉK
FÁJÓ HELY EZ SZÁMUNKRA,
MIVEL ITT VESZTETTÜK EL LEGJOBB
BARÁTUNKAT
IFJ. KAMOCSAI ISTVÁNT
1971.XII.20 – 1998.II.15
„ÖRÖKKÉ VELÜNK MARADSZ,
őRIZZÜK MOSOLYODAT.”
HÜ BARÁTAID27
Halálhelyjel a vasúti átjáró előtt a gépkocsi alkatrészeivel (Bogya 1999)
Barátok által készíttetett emléktábla az Edda együttes slágerének részletével (Keszegfalva 2001)
A Rudnáról Rozsnyóra vezető főút jobb oldalán egy 28 évesen halálra gázolt rudnai fiatalember emlékkövén elhelyezett fekete márványtáblán olvasható felirat utal a baleset körülményeire:
Juhász Zoltán
1966–1994
november 25-én
itt gázolta őt halálra
egy felelőtlen autós
A Tornalján 2001-ben halálra gázolt két testvér a 6 éves Rácz Grétike és a 2 éves Rácz Olivér emlékére állított halálhelyjelen a két gyerek közös porcelánfotója látható, valamint a következő rövid felirat: Örökké emlékezünk.
Két testvér halálhelyjele (Tornalja 2007) Emlékmű-típusú halálhelyjel Rozsnyó
és Rudna között (2003)
Megemlékezések a balesetben elhunyt Rácz-testvérekre az Új Szó
napilapban (2003, 2007)
A kutatott területen dokumentált halálhelyjelek feliratai olyan nyelvűek, amilyen az elhunyt nemzetisége. Találhatók köztük: magyar, szlovák, német, lengyel nyelvűeket is. A felsoroltakon kívül azonban dokumentáltunk cseh és vietnami áldozatok emlékére állított emlékjelet is, azonban ezeken csupán a név és a dátum szerepel. A csallóközi Gelle mellett Pozsony irányába vezető főút jobb oldalán a két cseh áldozat emlékére állított egymás mellett álló két egyforma ácsolt fakereszten csupán a FRANTIŠEK, illetve a KAROL keresztnevet olvashatjuk. A csallóközi Ekel település mellett Pozsony irányába vezető főút jobb oldalán 9 éves korában életét vesztett vietnami származású szülők kisfiának emlékére állított fatáblán a név és a születés, valamint az elhalálozás dátuma szerepelt: MARTIN VU THANH /1992.03.17./ 2001.04.1628. Kétnyelvű halálhelyjelet is találtunk a kisalföldi Köbölkútról Szőgyén felé vezető főút egyik szakaszán, a szőlőhegyi bekötőút kereszteződésében.
Jónás Dezső plébános kétnyelvű halálhelyjele Szőgyén határában (1999)
Ezen a helyen 1985. december 5-én veszítette életét egy autóbalesetben a szőgyéni plébános, s a katolikus hívek egy temetői sírjel mintájára készült emlékjelet állítottak számára, amelyen a plébános porcelánfényképe is látható. A síremlék fekete márványtábláján a következő felirat olvasható:
JÓNÁS DEZIDER
R. K. FARÁR SVODINA 5.12.1985 NA TOMTO
MIESTE TRAGICKY ZAHYNUL.
S LÁSKOU NAÒHO SPOMÍNAME.
SVODÍNI R. K. PLÉBÁNOS 1985. 12. 5-ÉN EZEN
A HELYEN TRAGIKUS HALÁLLAL ELHUNYT.
EMLÉKE ÖRÖKKÉ ÉL SZIVÜNKBEN.
A rozsnyói járásban a Kassa felé vezető főút szoroskői (Soroška) szakaszán évente nagyon sok baleset történik; az egyik legbalesetveszélyesebb útszakaszként tartják nyilván Szlovákiában.
Lengyel nyelvű halálhelyjel (Szoroskő 2000)
A Szoroskőnél a sziklafal tövében egy lengyel áldozat emlékére egy fakeresztet állítottak, amelyet azonban 2006-ban már nem találtunk a helyszínen. A kereszten fémkorpusz is volt, s alatta elhelyezett fehér táblán fekete betűkkel a következőket írták:
Š.P.
IRENEUSZ
CHRUPEK
ZYL LAT 56
ZM, TRAG. DN. 30. 07. 99n
Pokój Jego Duszy29
A Komárom melletti kovácsoltvas-kereszten elhelyezett táblán az elhunyt fényképe alatt a következő német nyelvű felirat olvasható:
Zum stillen Gedenken im Gebet
Torsten Bergmann
geboren am 8. Dezember 1969
in Seligenstadt
verunglückt am 22. September 1994
in Komorn/Slowakei30
A felirat lényegében a Németországban készített gyászjelentés egyik lapja, ezért szerepel rajta a település és az ország pontos megjelölése is. Eredetileg a baleset helyszínét az a fakereszt jelölte, amely egy ideig a kovácsoltvas kereszt mellett állt, majd amikor kidőlt, az előző mellé fektették. A fakereszt felirata a következő volt:
8.12.
69
Torsten
22.09.
94
Az Érsekújvárhoz közeli Komját község felé vezető főúton egy ácsolt fakereszt feliratából tudomást szerezhetünk az állító nevéről is: ERIKE Z LÁSKY/JURAJ/26.XII.2000.31
A 2003-ban Margitmajor, csallóközi településen egy fiatal házaspár veszítette életét lakodalmuk után a hajnali órákban. A baleset helyszínén elhelyezett emléktáblán a következő felirat áll: Tragikusan elhunyt/gyermekeink emlékére/ Szerető szüleitek.
Az esküvő után balesetben elhunyt házaspár készülő állandó halálhelyjele (Margitmajor 2003)
Az esküvő utáni halálos balesetről beszámoló tudósítás a Dunatáj c.
lapban 2003-ban
Gyakoriak az olyan balesetek, amelyek során több személy is életét veszíti. Ilyenkor általában mindegyik áldozatnak külön halálhelyjelet állítanak. Dunaszerdahely mellet a Somorja irányába vezető főút mellet 4 kereszt áll egymás mellett, s ugyanezen főúton Somorja előtt a tejfalui leágazásnál 3, ugyancsak az áldozatok számával megegyező számú keresztet állítottak. Előfordulnak olyan megoldások, amikor egy haláljelre valamennyi áldozat neve felkerül. Az Apácaszakállas irányából Dropie felé vezető útszakaszon egy vasoszlopra hegesztett fekete fémtáblára mind a négy áldozat nevét felírták:
Emlékükre
Kelemen Sándor
és neje Kelemenné
Doktor Éva Tünde
Nagy József
A haláljelek azonban feliratok nélkül is üzennek az arra haladónak, maga egy fára erősített koszorú is ugyanazt az üzenetet közvetíti memento mori-ként mint egy hosszú feliratot tartalmazó nagyobb méretű halálhelyjel: Vigyázz, itt egy ember közlekedési baleset áldozata lett! Az arra haladó jármű vezetői csak akkor tudnák elolvasni a feliratot, ha megállnának, azonban a szöveg ismerete nélkül is tudják, miért állították ezeket a halálhelyjeleket, így maga a jel jelenti számukra az üzenetet: a jel maga a kommunikáció eszköze.
3.4. Vallási szimbólumok a halálhelyjeleken
A halálhelyjelek egy része maga is vallási szimbólum, hiszen az állandó jelek nagy része kereszt. Ugyancsak több emléktáblán és más formájú jeleken is gyakori a festett vagy vésett kereszt. Több fakereszten fémkorpusz is található, de a fémkorpusz néha megjelenik a feldíszített élő fák törzsére erősítve is. A katolikus vallású elhunyt emlékére állított halálhelyjeleken, vagy mellettük néha fóliába csomagolt szentképeket is találhatunk. A protestáns szimbólum a kehely aránylag ritkán jelenik meg. A Losoncról Fülek felé vezető főút mellett áll egy fémből készült, nagyobb méretű, művészi kivitelezésű kehely formájú haláljel, azonban az adatközlők nem tudtak egyértelmű információt adni arra vonatkozóan, hogy az áldozat valamelyik protestáns felekezethez tartozott volna.
3.5. Temetői párhuzamok
Számos párhuzamot figyelhetünk meg a temetői síremlékek gondozásával, néhány rítussal összefüggésben a halálhelyjelek esetében. A temetőkben Európa-szerte elterjedt szokás a fák, bokrok ültetése a sírokra, vagy a sírok mellé. Ezt a jelenséget, ha ritkán is, de megfigyelhetjük a halálhelyjelek mellett is. A gömöri Rozsnyó és Rudna közti útszakaszon álló halálhelyjel mögé néhány méterre a balesetet követő évben, 1995-ben az elhunyt fiatalember édesapja a helyi evangélikus templom kertjében álló fűzfa ágát ültette el. Az ág azóta már egy nagy fűzfává terebélyesedett. Párkányban, a városi temető melletti útkereszteződésben, az 1999-ben itt 22 évesen halálos balesetet szenvedett ifj. Kurucz József részére létrehozott emlékhelyre egy tuját ültettek. Az emlékhelyet kövekkel rakták körül és egy alacsony faoszlopra egy fóliába csomagolt szentképet is erősítettek, s tövében egy feketére festett fémtáblán olvasható az elhunyt neve, életkora és a halál dátuma: 1999. A tuja mára magasra és terebélyesre nőtt, s így sem a táblát, sem a szentképet tartó oszlopot nem látni. Lényegében ma már a tuja tekinthető halálhelyjelnek.
Elterjedt szokás szerint a temetőkben a sír körül lebetonoznak, vagy kiköveznek egy területet a hozzátartozók, hogy sírlátogatáskor ne kelljen sárban vagy hóban álldogálniuk, a sír köré virágokat, vagy bokrokat ültetnek, ezáltal egyre nagyobb területet hódítva el a környezettől. A temetőlátogatás kultuszának erősödése következtében a hozzátartozók, elsősorban az özvegyasszonyok viszonylag sok időt szentelnek a sírok gondozására, látogatására. A sír mellé elhelyezett pihenőpadok számának növekedése is e tendenciát mutatja. E jelenséggel kapcsolatban megjegyezzük, hogy pihenőpadot eddig csupán egy esetben találtunk, halálhelyjel mellett, mégpedig Parditka Zoltán halálának helyszíne mellett, Rozsnyó közelében. A halálhelyjelek esetében is a temetői gyakorlatot követve, az állandóbb halálhelyjelek körül egyre nagyobb területet hódítanak el a természettől annak érdekében, hogy a látogatás alkalmával már ne a fűbe, a talajra kelljen helyezni a virágokat, virágvázákat, mécseseket. Az állandó haláljeleket általában betonalapba, betontalapzatba helyezik, amely akár 1 négyzetméternyi is lehet. A betontalapzat egyrészt biztosítja a halálhelyjel stabilitását, valamint megóvja a korhadástól, illetve a rozsdásodástól is.
Vázák, mécsestartók. Az 1989-es rendszerváltás után kezdték forgalmazni a volt szocialista országokban is a Nyugat-Európában már elterjedt földbe szúrható műanyag vázákat, amelyeknek az előnye, hogy szeles időben nem dőlnek el. Ezek a vázák is megjelentek a halálhelyjelek mellett, mint ahogy gyakoriak a temetői síremlék tartozékának számító, fémből készült zárható mécsestartók is. A halálhelyjeleknél általában vázaként befőttes üvegeket, s nem földbe szúrható műanyagvázákat, sőt műanyag flakonból készített vázákat is nagy számban látni. Ez utóbbiakat sokszor a kereszthez, vagy pedig a fa törzsére, esetleg oszlopra, kerítésre kötve. Olyan megoldással is találkoztunk, hogy a fa törzsére fából egy kisebb polc-szerűséget erősítettek, s erre helyezik a mécseseket.
Koszorúk, csokrok, szalagok. A balesetek helyszínén található koszorúkról a fentiekben már szóltunk, azonban nem tértünk ki a rajtuk lévő szalagokra és azok felirataira. A halálhelyjelek mellet gyakran láthatunk olyan toboz- vagy műanyagkoszorúkat, amelyeket a temetkezési vállalkozásoknál és virágkereskedésekben feliratos szalagokkal együtt árusítanak és vagy az Emlékezünk magyar nyelvű felirat, vagy pedig ugyanez szlovák nyelven – Spomíname – szerepel rajta. Ezen túl azonban egyre gyakrabban láthatunk a halálhelyjelek mellett, vagy a fa törzsére erősítve olyan koszorúkat és csokrokat, amilyeneket a temetésekre szoktak vinni, s az elhunytnak címzett feliratos szalagokat is tartalmaznak. Ilyeneket láthattunk például 2004-ben a 4 halálos áldozatot követelő balesetet után a Csallóközaranyos és Cserhát közti útszakaszon. Az elhunyt diákok osztálytársai, illetve az egyik áldozat rokonai helyeztek el itt koszorúkat és csokrokat a következő feliratokkal: „Utolsó búcsú / Jóba család Martosról”, „Posledné zbohom /3A”, „Tvoje telo odchádza, tvoja duša zostáva navždy s nami”32, „Utolsó üdvözlet /az I. E osztály diákjaitól”, „So smútkom spomína IV.B”33 A feliratos koszorúk elhelyezése az utóbbi néhány évben terjedőben van. A halálhelyjelek mellett néhány éve feltűntek nemzeti színű szalaggal ellátott koszorúk is. Ez ritkaságnak számít, s az eddig dokumentált két ilyen esetre ugyanazon a helyen, a gömöri Rozsnyón volt példa. Az egyiket – magyar nemzetiszínű szalaggal átkötöttet – egy motorbalesetben elhunyt rudnai (Rozsnyótól 4 kilométerre fekvő település) fiatalembernek a város területén található halálhelyjele melletti betonoszlopon, a másikat – szlovák nemzetiszínű szalaggal átkötöttet – pedig a város mellett, a Jólész–Várhosszúrét irányba vezető bekötő út melletti kereszten találtuk. Utóbbi egy várhosszúréti fiatalember halálának helyszínét jelöli. Ez utóbbi helyen a szalag a koszorúhoz volt erősítve. A két eset figyelemre méltó, ugyanis a magyar nemzeti színű szalagot magukat szlovák nemzetiségűnek valló szülők gyermekének, a szlovák nemzeti színű szalagot pedig egy vegyes házasságból származó, egyébként magát sokkal inkább magyarnak, mint szlováknak valló áldozat emlékének szánták. A nemzeti hovatartozásra utaló szimbólumokra e két eseten kívül máshol nem bukkantunk.
3.5.1. Fényképhasználat
Elterjedt jelenségnek számít temetőinkben az elhunytak különféle képi ábrázolása a síremlékeken. Az általam kutatott területen halottak fényképei a síremlékeken olasz hatásra a 19. század végén először a városi temetőkben jelentek meg, majd a 20. század első felében fokozatosan a falusi temetőkben is elterjedtek. Ezek ovális, vagy négyzet alakú porcelánfotók voltak; napjainkban is készítenek ilyeneket. Az utóbbi több mint két évtizedben elterjedt az elhunytak új, gravírozási eljárással készült ábrázolása is. A temetői fényképhasználat párhuzamait a halálhelyjelekkel kapcsolatban is megfigyelhetjük (L. Juhász 2004, 116–117, 128). Egyre gyakoribb jelenség, hogy a halálos balesetet követően a helyszínen elhelyezik az elhunyt fényképét, sokszor fóliába csomagolva, vagy pedig egy fényképkeretben, hogy védve legyen az időjárás viszontagságaitól, elsősorban az esőtől. A fóliába csomagolt fényképet néha a halálhelyjelet alkotó fatörzsekre is kitűzik, s ugyanúgy megtalálhatóak a többi halálhelyjel típusokon is. Néhány esetben a fakeresztre egészen pici fényképeket is felragasztanak. Ezek a fényképek természetesen korábban tönkremennek, mint a porcelánfotók, illetve a márvány, vagy műkőlapra gravírozott képmás. Több esetben is megfigyelhettük, hogy a bizonyos idő elteltével kifakult vagy tönkrement fóliába csomagolt fényképeket újabbra cserélik. Kisebb vagy nagyobb képkeretbe foglalt fényképeket is láthatunk, s arra is van több példa, hogy egy nagyobb üveggel fedett keretben több, 2–3 elhunytat ábrázoló fényképet is elhelyeztek. A halálos motorbalesetet szenvedett áldozatokról általában egy portré, s a motorkerékpárjával együtt készített egész alakos fénykép is megtalálható a helyszínen. Találunk példát a fotomontázsra is: Tornalján két testvér – egy 6 éves kislány és 2 éves kisfiú – közös, színes porcelán képmása látható. A gravírozással készült képmások az általam kutatott terület halálhelyjelein jóval később jelentek meg, mint a temetői sírjeleken, s eddig csak kis mértékben terjedtek el. Ezzel szemben meg kell jegyeznünk, hogy az egykori Jugoszláviában állított halálhelyjeleken már jóval az 1989-es rendszerváltás előtt feltűntek, és ott sokkal elterjedtebb jelenségnek számítanak.
3.6. Az ideiglenes halálhelyjelből állandó emlékjel – kettős jelölés
Általánosan elterjedt szokás, hogy a temetés alkalmával a sírra helyezett fakeresztet az állandó sírjel elkészülte után vagy beássák a sírba, vagy pedig a síremlék mögé állítják, illetve fektetik, de arra is van példa, hogy a síremlék elé a földbe szúrják. Ez a szokás ahhoz a hiedelemhez kötődik, miszerint a temetőből nem szabad semmit hazavinni, főleg a keresztet és a fejfát, legyen az bármennyire is korhadt (vö. Liszka 1992, 122). A halálhelyjelként állított fakeresztek esetében is megfigyelhető az a gyakorlat, hogy amikor állandóbb anyagból készült jelet állítanak, a keresztet is otthagyják. Általában a földbe szúrják, vagy pedig a halálhelyjel mellé fektetik. A Pinc közelében 1995-ben történt motorbalesetben életét vesztett fiatalember halálának évfordulóján az eredeti alacsony ácsolt kereszt mellé egy tartósabb fából készült, a másiktól nagyjából négyszer nagyobb, masszív fakeresztet állítottak, miközben az eredetit is ott hagyták. A halálhelyjel ily módon történő kettős jelölése nem ritka jelenség. A csallóközi Bogya településen egy másik változattal találkozhatunk. Itt egy 29 éves fiatalember emlékének 2008-ban egy fémkorpusszal ellátott ácsolt fakeresztet állítottak, majd rövidesen egy betonalapba ágyazott sötétszürke márványtáblát is elhelyeztek itt a hozzátartozók, szintén meghagyva az eredeti keresztet is. Egy Rozsnyó melletti baleset helyszínén álló ácsolt fakereszt mellé egy év múlva nem kőből, vagy más anyagból, hanem ugyancsak fából készült, művészi kivitelezésű díszesen faragott kereszt került, amelyet az elhunyt szülőfalujában dolgozó fafaragó iparművész készített. Erre az új keresztre az elhunyt fiatalember – Parditka Zoltán – beceneve, a Margit került.
3.7. Lopások
Gyakran előfordul, hogy a temetőkből koszorúkat, virágokat, vázákat, mécsestartókat, sőt a fémből készült sírkereszteket is ellopják. Nem ritkaság a már hosszabb ideig nem gondozott, értékesebb anyagból (márvány, gránit) készült síremlékek eltulajdonítása sem. A zsidó temetők síremlékei különösen gyakran esnek áldozatául az erre szakosodott tolvajoknak. Mivel az út menti halálhelyjelek közt egyre gyakrabban jelennek meg a temetői síremlékekkel megegyező drágább anyagból készült emlékjelek, nem számít ritkaságnak, hogy ezek a tolvajok áldozatául esnek. Mivel a halálhelyjelek a síremlékekkel ellentétben nem egy zárt területen, hanem az országutak mentén, sokszor a településtől néhány kilométeres távolságban találhatók, sokkal egyszerűbben el lehet szállítani ezeket. Érújfalu település közelében az 1999 novemberében tragikus balesetet szenvedett 41 éves Peter Srnik emlékére egy ilyen, masszív betontalapzatra helyezett temetői síremléket állítottak a tragédia színhelyén. A fekete márványból készült síremlék egyik oldalán egy drágább fémből készült virágváza, a másik oldalon pedig egy fémből és üvegből készült, korpusszal díszített zárható mécsestartó is volt. Alig két évig állt a helyszínen.
3.8. A halálhelyjelek állítói és a kapcsolódó kultusz
A halálhelyjelek állítói általában a hozzátartozók, de gyakran barátok jelölik meg a baleset helyszínét. Fiatal párok esetében leggyakrabban a balesetet túlélő fél az állíttató, mint ahogy erre egy Érsekújvár közelében 2000-ben történt baleset emlékére állított halálhelyjel esetében már fentebb utaltunk. A halállal végződő közúti balesetek helyszínének megjelölési módját, valamint látogatottságát nagymértékben befolyásolja, milyen messze van az elhunyt lakhelye. Abban az esetben, ha lakhelyéhez közelre esik, a karambol után szinte azonnal megjelennek a mécsesek a helyszínen, de gyakran már a virágok, koszorúk is. Másnap, vagy pedig néhány nap elteltével pedig egy konkrét jel is kerül a helyszínre, amely általában kereszt. Gyakran van rá példa, hogy az elhunyt hozzátartozói, barátai a halálhely mellett álldogálnak, beszélgetnek, s emlékeznek az elhunytra. Terjedőben van az a szokás, hogy a temetés napján felkeresik a tragédia helyszínét is, ahol virágokat, koszorúkat, mécseseket helyeznek el. A lakóhely közelében állított halálhelyjeleket év közben gyakran felkeresik. Meglátogatják a halál évfordulóján, mindenszentek alkalmával, az elhunyt születésének napján, néha neve napján is, s hasonlóan, ahogyan azt a temetőlátogatások kapcsán megfigyelhetjük, a karácsonyi vagy újévi látogatás is gyakoriak, és a húsvétkor is egyre gyakrabban keresik fel ezeket. Évről-évre mind több helyen jelennek meg karácsonykor a feldíszített fenyőágak, kis karácsonyfák, angyalfigurák, sőt adventi koszorú is előfordul.
Húsvéti díszítés (Gelle 2008)
Karácsonyi díszítés (Gelle 2008)
A Gelle közelében álló halálhelyjelek 2009 márciusában
Legújabban már a húsvéti nyulak és csokoládétojások is feltűntek. A távolabb lakó hozzátartozók és barátok általában az év folyamán legalább egyszer – általában mindenszentek napján –, vagy a baleset évfordulóján felkeresik, feldíszítik, s rendbe teszik ezeket a helyeket. Sokszor több száz kilométeres távolságra is képesek elutazni. Ez különösen így van, ha fiatal elhunytról van szó. Mindenszentek napján, s azt megelőzően is utak mentén nagyon sok helyen égnek a mécsesek, megjelennek a friss virágok, koszorúk és kisebb tárgyak is. Ebben az időszakban gyakran látni a hozzátartozókat vagy barátokat a halálhelyjelek mellett. A kiházasítatlan fiatal halálos balesetének helyszínét gyakran keresik fel a barátok, egyfajta találkozási helyet jelent számukra a balesetet követő 1–2 év folyamán. Az idő múlásával, néhány év elteltével a halálhelyjelek többsége esetében a látogatások a gyász, s a fájdalom enyhülésével párhuzamosan fokozatosan ritkulnak, majd legtöbbször végleg elmaradnak. Hogy egy halálhelyjel meddig marad a helyén, nagyon sok mindentől függ. Amennyiben látogatják a helyet, egy fakereszt is sokáig a helyén maradhat, de a fából készült jel is eltűnhet 1–2 éven belül. Sok helyet évente rendszeresen látogatnak, s kicserélik a koszorúkat, művirágokat, s gyakran friss virágot is visznek. A hozzátartozók és barátok lakhelyéhez közel eső halálhelyjeleknél gyakrabban látunk változásokat, s mécsesek is többször világítanak mellettük. Megfigyeltem, hogy több állandó, tartósabb anyagból készült halálhelyjelet nem látogatnak már. Ilyen például az az emlékkő, amelyet még az 1970-es évek első felében állítottak a szülők 22 éves fiuk balesetének helyszínén, Rozsnyón, a péküzem mellett elhaladó főútvonal mellett. Az itt elhunyt magyarországi fiatalember egyike volt azoknak a magyarországi vendégmunkásoknak, akik az említett péküzem építésében vettek részt. Az emlékkövet már több mint 10 éve nem látogatják, beborítja a sokéves száraz, kaszálatlan fű, az arra haladó gépkocsikból szinte nem is látható. A szülők hosszú ideig rendszeresen évente eljöttek az emlékkőhöz, s kicserélték a koszorút, vagy virágcsokrot. Rendelkezünk még más konkrét adatokkal is arra vonatkozóan, hogy a hozzátartozók távolibb helyekről is ellátogatnak évente egyszer a halálhelyjelhez. Jó példa erre a Komáromból Érsekújvár felé vezető út jobb oldalán álló kovácsoltvas halálhelyjel, amelyet 25 éves korában, 1994 őszén balesetet szenvedett németországi Torsten Bergman (Hessen tartományban, a Hanauhoz közeli Solingenstadtban született) halálának helyszínén áll. Néhány helyen már több mint 10 éve évente rendszeresen kicserélik a fa törzsére, vagy pedig a hídra erősített koszorút, de állandó emlékjelet nem állítottak. Általánosságban azonban elmondható, hogy a halálhelyek látogatása az évek múlásának függvényében ritkul, majd teljesen megszűnik, s az egyszerűbb halálhelyjelet néhány év elteltével általában az útkarbantartók távolítják el. A több áldozatot követelő, ún. tömeges balesetek helyszínét emléktáblával, vagy pedig valamilyen más módon jelölik meg. Jellemző példa erre a Kassán 1978-ban történt villamos-baleset emlékére elhelyezett fémből készült halálhelyjel, amely Zbigniew Nisponsky kassai képzőművész alkotása34. Halottak napján a mai napig gyújtanak mécseseket ezen a helyen, illetve virágokat is elhelyeznek. Az országutak mentén látható halálhelyejeleken kívül a városok, falvak belterületén is megfigyelhetjük a halálos baleset helyszínének megjelölését. Ezekben az esetekben már gyakoribb a közlekedés biztonságáért felelő szervek közbeavatkozása. Ha a halálhelyjelet zavarónak, illetve veszélyesnek ítélik meg a közlekedés biztonságára nézve, eltávolítják. Komáromban 2004-ben a Kertész és Határőr utca forgalmas és balesetveszélyes kereszteződésénél a korlátra kötött koszorúkat és a mécseseket is ilyen megfontolásból távolították el. Ezen a helyen csupán alig egy hónapig maradhattak az emlékezés jelei.
A balesetek áldozatainak emlékét nem csupán a halál helyszínén állított jelek, és a temetői síremlékek őrzik, hanem számos más módon is megemlékeznek róluk. Több dal is született már a halálos kimenetelű balesetekről, melyek közül néhány közismert slágerré vált. A legismertebb a magyarországi Bergendy együttes A 34-es kőnél mindig van virág című, még 1975-ben született Demjén Ferenc által énekelt dala.35 A fiatalon 26 éves korában elhunyt magyarországi autóversenyző Kejsár Csaba emlékére36 Delhusa Gjon Gyertyák a síron címmel irt egy dalt. Az interneten a Youtube oldalán a dalhoz emlékvideó is készült.37 A magyarországi Edda együttes Lelkünkből című szerzeményét a zenekar gitárosának, az 1993-ban halálos motorbalesetet szenvedett Kun Péternek az emlékére írta.38 Amint arról a halálhelyjelek felirataival kapcsolatban fentebb már szóltunk, a dal refrénjét egy szintén motorbalesetben elhunyt csallóközaranyosi fiatalember halálhelyjelen is olvashatjuk. A brit énekes, Elton John: Candle in the wind /Goodbye Englands Rose [Gyertya a szélben/Isten veled Anglia rózsája] című szerzeménye, amelyet az 1997-ben tragikus autóbalesetben életét veszett Diana hercegnő emlékére irt, szinte napokon belül világslágerré vált. Német nyelvterületről Claudia Dechand Kis kereszt az út szélén című dalát említhetjük39, egy romániai magyar énekesnő – Szirmai Móni – a tragikus balesetben elhunyt férje emlékére irt Tűz és jég címmel egy dalt.40
3.9. A társadalom viszonyulása az út menti halálhelyjelek állításának szokáshoz
A sajtóban megjelent számos írás, valamint a világhálón található bejegyzések is arról tanúskodnak, hogy a hivatalos szerveken túl a társadalmat is foglalkoztatják a gyakori közúti balesetek, azok okai, valamint a halálhelyjelek állításának szokása is. Az utóbbi években a szlovákiai magyar nyelvű sajtóban is számos írás jelent meg a témával kapcsolatban. Az Útmelléki keresztek… című cikk szerzője a következőket írja:
„Bármerre is utazunk az országban, szinte nincs olyan útszakasz, amely mellett ne tűnne szemünkbe egy fára, keresztre erősített emlékkoszorú. Apák, anyák, feleségek, férjek helyezték oda elhunyt szeretteik emlékére, akiket a halál éppen ott, azon a helyen ragadott ki körükből. A saját vagy mások hibájából, de mindenképp emberi mulasztás, halálos tévedés miatt… Alig van nap, hogy ne állítanának újabb keresztet valamelyik út mellett. (…) Az autóvezetők pedig felelőtlenül kockáztatnak továbbra is, nem veszik figyelembe a közeledési előírásokat, s nem értik az utak mellett mementóként álló, szaporodó keresztek üzenetét…”41
Molnár József Útszéli keresztek címmel, a Remény című katolikus hetilap ifjúsági mellékletében megjelent rövid, nevelő célzatú, vallási színezetű írásában a többi közt a következőket írja:
„Kedves autósok, motorosok és minden közlekedő! Ha útközben a szélvédő mögül kipillantva észrevesszük, hogy egy-egy veszélyes útszakaszt már ilyen ’tábla’ is jelöl, megérkezve úticélunk helyére, mondjunk egy rövid imát, fohászt az ismeretlen, elhunyt ’Útitársainkért’, akiknek emlékét őrzik a fák törzsén lévő feszületek, és adjunk hálát a Gondviselésnek, hogy óv bennünket utainkon.”42
Egy közúti balesetekről szóló riportban az újságíró említést tesz az út menti halálhelyjelekről, amelyeket egységesen fejfának nevez, holott ez a típus a legritkább:
„Annyi fejfát, virágcsokrot talán sehol a világon nem látni az utak mellett, mint Szlovákiában, de mintha már ezt is megszoktuk volna – százhatvannal száguldunk el mellettük, és a 80 kilométeres sebességhatárjelző tábla mellett is. Sajnos, ilyen tragédiák után is csak rövid ideig tart az általános megdöbbenés, a legtöbb járművezető úgy tekint a közlekedési balesetekre, mint olyasmire, ami őt egyáltalán nem érinti és éppúgy csak a hírekből értesül róla, mint az izraeli pokolgépes merényletekről. Csakhogy velünk is bármikor történhet baleset – még úgy is, hogy teljesen ártatlan elszenvedői leszünk, ezért kellene legalább arra ügyelnünk, hogy ne mi adjunk rá okot.”43
A sajtóban gyakran közölnek baleseti statisztikákat, valamint számos, a balesetek okait elemző írás is olvasható. A balesetek leggyakoribb okai között a gyorshajtás, az ittas vezetés szerepel, de az 1989-es rendszerváltás óta a droghasználat is az okok közé került, mint ahogy az ugyancsak a közelmúltban elterjedt mobiltelefon is, amelyet a gépkocsivezetők – bár tilos – gyakran használnak vezetés közben. „Agresszivitás, figyelmetlenség, telefonálás vezetés közben vagy épp ittas vezetés – ezek a tényezők járulnak hozzá a leginkább súlyos kimenetelű közúti balesetekhez. Az összetört autók miatt gyakran több kilométeres kocsisorok alakulnak ki a veszélyes útszakaszokon. Szlovákiában is számos olyan út van, ahol a megszokottnál jóval több ember veszíti életét balesetek során” – olvasható egy másik újságcikkben44.
A halálhelyjelek állításának szokását a közvélemény különbözően fogadja. Számos olyan véleményt jegyeztem fel az évek során, amelyek negatív jelenségnek ítélik ezt a szokást. Ezek szerint a jelek balesetveszélyesek, mert elvonják az autósok figyelmét, másrészt pedig giccsesnek tartják, véleményük szerint csúnya látványt nyújtanak az út mentén az elhervadt virágok, tönkrement és piszkos műanyag koszorúk és virágcsokrok. Az adatközlők egy csoportjának a rendbetartott halálhelyjelek ellen nincs kifogása, de a fentebb említett jelenség zavarja szépérzéküket. Néhányan olyan szélsőséges véleményt is megfogalmaztak, miszerint „Egyesek már nem is tudják, mit csináljanak, már a temető nem elég nekik”45, vagy pedig „Még szerencse, hogy nem állít, mindenki keresztet az út mellett, mert akkor azt hihetnénk, hogy egy nagy temetőben utazunk!”46 Néhányan egyenesen megtiltanák a jelek állítását, mivel elvonják a gépkocsivezetők figyelmét. „Amikor mindenszentekkor megyek az úton az autóval, úgy érzem magam, mint egy temetőben, mindenhol világos az út széle, mert még ott is égetnek, nemcsak a temetőben!”47 Az általam megkérdezett adatközlők többsége megértéssel viszonyul ehhez a jelenséghez, különösen azok, akik szintén balesetben veszítették el hozzátartozójukat. Az adatközlők elég nagy hányada azért helyesli a halálhelyjelek állítását, mert véleményük szerint „legalább elgondolkoznak a sofőrök, hogy ők is úgy járhatnak, ha őrülten száguldoznak”, vagy „hadd lássák, hogy hova juthatnak, ha azt csinálnak az úton, amit akarnak”48. Figyelemre méltó, hogy az adatközlők életkora alapján a jelenség iránt inkább a fiatalok a toleránsabbak, mint az idősebbek. Tehát ugyanazt tapasztalhatjuk, mint más újabb keletű szokás, jelenség megítélése terén is.
Általánosságban elmondható, hogy a közlekedési balesetek helyszínén állított, elhelyezett jelekhez, mivel kegyeleti kérdésről van szó, a társadalom és főleg az illetékes szervek – néhány kivételtől eltekintve – toleránsan viszonyulnak. Természetesen ez a téma is megjelenik a sajtóban. Ezek az írások arról tanúskodnak, hogy a hivatalos szervek csak ritkán távolítják el a kegyeleti jeleket, csupán akkor, ha a közlekedés szempontjából veszélyt, vagy valami egyéb problémát jelentenek. Egy 2005-ben megjelent újságcikk részletesen taglalja ezt a kérdést:
„Egyre több kereszt és emléktábla jelenik meg az utak mentén és emlékeztet a tragikus balesetekre. A törvény nem szabályozza hasonló emlékhelyek létrehozását, de nem is tiltja. Az útkarbantartó társaság vezetősége nem tartja veszélyesnek a keresztek elhelyezését. ’A törvény alapján tilos az utak mentén olyan létesítmény felépítése, amely nem függ össze a közúti közlekedéssel. A kereszt vagy emléktábla nem számít épületnek, ezért nem gondolom, hogy szabálysértésről lenne szó’ – mondta érdeklődésünkre Juraj Fürst, az útkarbantartó társaság szóvivője. Véleménye szerint legföljebb a közutak karbantartásánál merülhetnek fel kisebb gondok – a fű kaszálásánál vagy ároktisztításnál. ’Ezt mindig meg tudtuk oldani, de szükség esetén nem gond az ilyen létesítmény eltávolítása’ – tette hozzá Fürst. A hasonló emlékhelyek felkeresése viszont veszélyes lehet, továbbá leköthetik a sofőrök figyelmét, hiszen általában veszélyes útszakaszon történnek az ilyen balesetek. Másrészt egy-egy kereszt éppen óvatosságra is intheti a gépkocsivezetőket – állítja a rendőrség.”49
Zorica Vitez [Rajkoviè] fentebb már idézett tanulmányában említi, hogy a volt Jugoszláviában megtiltották a halálhelyjelek állítását, azonban a rendelkezést a lakosság szinte teljesen figyelmen kívül hagyja (Vitez [Rajkoviè] 2001, 425–435). A világ különböző részein, sőt még egy szövetségi állam keretein belül sem kezelik egységesen ezt a problémát. Az Amerikai Egyesült Államokban nem mindegyik szövetségi államban tolerálják ezt a szokást. Wyoming állam vezetése 2008-ban olyan határozatot hozott, amelynek értelmében a halálos közúti balesetben elhunytak emlékére állított halálhelyjeleket el kell távolítani az utak mellől. Döntésüket azzal indokolták, hogy az így elhelyezett halálhelyjelek gondozása, látogatása balesetveszélyes, zavarják a forgalmat és elvonják a gépkocsivezetők figyelmét. A szóban forgó államban már korábban, még 2003-ban betiltották a keresztek és más jelek állítását, azonban minimális sikerrel. Már ekkor is csupán az államilag jóváhagyott egységes halálhelyjelek elhelyezését engedélyezték, amelyek egyetlen konkrét vallásra sem utalnak: összetört szívet és galambot ábrázolnak.50 Nina Rehfeld németországi újságíró is arról tudósít, hogy az Amerikai Egyesült Államok több tagállamában is a vita tárgyát képezik az utak mentén egyre szaporodó halálhelyjelek. Huszonkét szövetségi államban különféle törvényeket fogadtak el a kérdés megoldására vonatkozóan. Minnesotában 2005 nyarán eltávolították az autópályák mellett állított objektumokat, s az újabbak állítását betiltották. Coloradoban csupán államilag jóváhagyott egységes jeleket lehet igényelni 100 dollár ellenében, azonban csupán olyan áldozatok emlékére, akik nem alkoholfogyasztás miatt szenvedtek halálos balesetet. Több más államban is hasonló alternatívákkal próbálják megoldani a kérdést. Ezzel szemben Új Mexikó és Arizona államban nem tiltják a halálhelyjelek állítását, annak ellenére, hogy ezekben valamivel nagyobb mértékben terjedtek el, és sokkal színesebbek, változatosabbak mint az USA más államaiban. Új Mexikóban folklórjelenségként tartják számon a különösen színes és formájukban is változatos halálhelyjeleket, s úgy tekintenek a jelenségre, mint az állam kultúrájának szerves részére.51
Néhány példa a kutatott területről, Dél-Szlovákia közútjairól: Komárom határában, a Dunaszerdahely felé vezető főút jobb oldalán állt egy 2000 után történt baleset színhelyét jelölő, koszorúkkal és virágokkal gazdagon feldíszített fa. Ezt a fát 2009-ben egy építkezés miatt ki kellett vágni. A feldíszített fatörzset azonban nem vitték el, a helyszínen hagyták, s a helységnévtáblához támasztották. Az ugyancsak Komáromból Gúta felé vezető főút jobboldalán, a közigazgatásilag Komáromhoz tartozó Gadóc településen 2002-ben egy fatáblát állítottak a hozzátartozók az 1955-ben született keszegfalvi lakos, Rigó Vilmos emlékére.52 Amikor az elmúlt években az úttal párhuzamosan árkot ástak egy vezeték részére, a baleset színhelyét jelölő tábla útban volt, de a munkások beljebb helyezték, s véglegesen nem távolították el. Ma ismét a helyén áll, s a hozzátartozók továbbra is látogatják. Ez a jelenség gyakorinak számít, több példát hozhatnánk arra vonatkozólag is, hogy a géppel történő útszéli fű kaszálása alkalmával is figyelnek arra, a jel ne sérüljön, illetve visszakerüljön a helyére. Természetesen akadnak negatív példák is, de ezek száma jóval alacsonyabb. Ez utóbbinak kirívó esete, amikor 2004-ben Nagylibercse határában történt autóbalesetben elhunyt két fiatal emlékére a balesetet követően egy-egy fakeresztet állítottak a hozzátartozók, a karbantartók még abban az évben eltávolították ezeket. A komáromi hídon 1982-ben egy kerékpárral közlekedő orvost gázolt halálra egy autós. A tragédia helyszínét egy híd korlátjára erősített kis téglalap alakú emléktáblával jelölték meg, amely mellett mindig volt tobozkoszorú. A híd 2008-ban végzett felújítása során az emléktáblát a munkások eltávolították, s munka befejezése után azonban már nem helyezték vissza. E negatív példák ellenére az eddigi tapasztalataink azt támasztják alá, hogy a hivatalos szervek és az útkarbantartók – ha a halálhelyjelek nem veszélyeztetik különösebben a közlekedést – aránylag toleránsan viszonyulnak ehhez a kérdéshez. A gömöri Tornalján egy részeg sofőr 2001-ben halálra elgázolt egy fiatal 28 éves anyát két gyermekével. A hatéves kislány és kétéves kisfiú életét vesztette, édesanyjukat, pedig súlyos sérülésekkel szállították a kórházba. A tragédia helyszínét szinte azonnal ellepték a mécsesek és virágok, s a helyet nagyon gyakran és sokan látogatták. Mivel a tragédia a kisváros egyik utcájában egy családi ház előtt történt, az állandó halálhelyjel állításához a hozzátartozóknak engedélyt kellett kérniük a helyi szervektől. Az engedély kiadásához szükség volt a ház tulajdonosának a beleegyezésére is, mivel a ház előtti terület is az ő birtokában van. A lakók a tragédiát követő időszakban nehezen viselték a ház előtti nagy forgalmat, ugyanis nagyon sokan hoztak mécseseket, virágokat, s álldogáltak hosszabb ideig a ház előtt, azonban nem ellenezték az állandó jel felállítását. A halálhelyjelek állításának szokása gyakori témája az elektronikus sajtónak is, több fórumot is találtunk a világhálón, amelyek kimondottan ezzel a témával foglalkoznak.53 A közlekedési balesetek magas száma, s a közutak biztonsága az Európai Uniót is foglalkoztatja, az egyik Web-oldalon Zápisník z Bruselu: Pomníèky pri cestách sú aj o ekonomickom zmare [Jegyzőkönyv Brüsszelből: Az utak mentén állított emlékjelek a gazdasági elmaradottságot is jelzik] címmel többek közt arról olvashatunk, hogy a halálos kimenetelű közúti balesetek magas számának okát a kelet-európai tagországokban elsősorban az elavult úthálózat és az aránylag elöregedett autóparkban látja. 54
A közlekedési balesetek elkerülése, megakadályozásának, megelőzésének kérdése egyaránt foglalkoztatja mind a hivatalos szerveket és a magánembereket is. Az utak mentén elhelyezett különféle óriásplakátok figyelmeztetik a közlekedőket a gyorshajtás veszélyeire, az ilyen jellegű plakátok Európa-szerte láthatók. Némelyik a biztonsági öv használatának fontosságára, némelyik pedig a gyorshajtás, illetve az alkoholfogyasztás veszélyeire figyelmeztetik az arra haladókat. Szlovákiában is különféle módszerekkel próbálkoznak, hogy csökkentsék a közúti balesetek számát: például fekvő rendőrök elhelyezésével, valamint az ember nagyságú rendőrt ábrázoló színes táblák elhelyezésével az utak szélén. Egyedi megoldást és műfajt képvisel a közlekedés biztonsága érdekében a Komáromhoz közeli Ógyallán elhelyezett, fából faragott, Vigyázó nevet viselő fából faragott szoborcsoport. A települést keresztülszelő, Komáromot és Érsekújvárt összekötő forgalmas főút mellett állították fel, az út két oldalát összekötő zebra mellett. Ezen az útszakaszon gyakoriak a közlekedési balesetek, ezért határoztak a helyiek a szoboregyüttes elkészítéséről, s elhelyezéséről az út mindkét oldalán. 55
A világhálón számos Web-oldalt találhatunk, amelyek a halálos kimenetelő balesetekkel foglalkozik, több közlekedési balesetben elhunyt fiatal áldozat emlékére hoztak létre emlékező oldalakat. Mivel a közúti balesetek gyakori okozói és áldozatai is fiatalok, egyre nagyobb figyelem fordul a megelőzés kérdésére, a felvilágosító munkára. Az ún. diszkóbalesetek magas száma, valamint a fiatalok körében egyre nagyobb méreteket öltő alkohol- és drogfogyasztás cselekvésre készteti az illetékeseket: elsősorban a rendőröket és a pedagógusokat. A közúti balesetekkel és a halálhelyjelekkel foglalkozó különféle Web-oldalak közül ki kell emelnünk a 2001-ben Németországban, egy Magdeburgból indult kezdeményezésként fotókiállítás kapcsán létrehozott Web-oldalt (www.strassenkreuze.de). A fényképkiállításon 100 olyan – Sachsen-Anhalt tartományban készült – kereszt fotója szerepel, amelyet az út mentén a halállal végződő közúti balesetek helyszínén állítottak. A kiállításhoz megjelentett katalógus a fényképeken túl különböző szakterületek (szociológia, etnológia, teológia, filozófia, irodalom) képviselőinek írásait is tartalmazza a témáról. A kiállítás egy vándorkiállítás, amelyet az iskolák kölcsönözhetnek. A Web-oldal lényegében egy oktatási segédanyag szerepét is betölti, amelyet a németországi iskolákban is használnak, s célja a gyakori közúti balesetek megelőzése a fiatalok körében. Az oldalon a riasztó fényképeken túl különféle hírek, baleseti statisztikák, rendőrségi beszámolók stb. is találhatók. A közelmúltban szintén Németországban Tommy Schmidt „internetművész” kezdeményezte a Kereszt az út szélén című internetes projektumot, amelynek célja az utak mentén található halálhelyjelek számbavétele és helyének megjelölése egy virtuális térképen. A Web-oldal (www.kreuz-am-rand.de) interaktív, mindenki részére hozzáférhető, s bármilyen információt közzétehetnek azzal a személlyel kapcsolatban (életrajz, a halál körülményei, fényképek stb.), akinek emlékére a halálhelyjelet állították. A szóban forgó Web-oldal nem az egyetlen ilyen kezdeményezés, számos más virtuális emlékoldalt is találhatunk a világhálón, ahol például virtuális gyertyát is lehet gyújtani az elhunyt emlékére, s több fórum is működik, ahol hozzá lehet szólni a témához.56 A közúti baleseteket jelölő út menti keresztekkel kapcsolatos információk, különféle ismeretterjesztő írásokat tartalmazó oldalak száma is egyre nő.57 A világhálón több videofelvételt is közzétettek, amely a közúti balesetben elhunyt személy életét, a baleset helyszínén lévő keresztekhez kapcsolódó történetet mutatja be általában valamilyen, a balesetekről, egy-egy áldozat történetéről írott dal kíséretében. 58 A Magyarországon készült hasonló oldalak száma is egyre nő a világhálón, amelyek a közúti balesetekben életüket veszetett hozzátartozók, barátok emlékét őrzik. Budapesten a Flórián téren (III. kerület) a közúti balesetekben elhunytak emlékére több mint 10 évvel ezelőtt emlékművet állítottak, amelynél a halottak napja környékén tartanak megemlékezéseket. A közlekedési balesetek számának csökkenése érdekében az Országos Baleset-megelőzési Bizottság és a Nemzeti Közlekedési Hatóság felvilágosító céllal 2007 óta országos roadshowt rendez, amely során több vidéki várost is meglátogatnak. Itt elsősorban a fiatalok számára rendeznek programokat, s több helyen kopjafát is állítottak a balesetben elhunytak emlékére.59
3.10. A gyakori balesetek helyéhez fűződő misztikus történetek
Több olyan útszakaszhoz, amelyeken az átlagosnál jóval nagyobb számban történnek halálos kimenetelű balesetek, különféle misztikus történetek, magyarázatok fűződnek. Már eleve az útszakasz is olyan elnevezést kap, amely a gyakori halálra utal. Halálútnak nevezik például a Budapestet elkerülő M0-ás autópályát. A Pozsonyt Prágával összekötő D1-es autópályán Brünn és Jihlava közti szakaszán is nagyon sok, megmagyarázhatatlan baleset történt. Többek közt itt, a 88-as kilométernél szenvedett autóbalesetet 1992. szeptemberében Alexander Dubèek, a prágai tavasz emblematikus alakja, a prágai Szövetségi Gyűlés elnöke, aki november 7-én belehalt sérüléseibe. Ezt az útszakaszt, különösen a 88-as kilométerkő környékét geopatogén zónának tartják. Néhány misztikus feltételezés alapján a visszajáró halottak gyilkolnak ezen a helyen.60 Talán a legtöbb misztikus történet a D1-es autópálya Brünnből Jihlava felé vezető szakaszán található Kilenc kereszt nevet viselő autós pihenőhöz fűződik. A sok megmagyarázhatatlan balesetet az említett hely közelében található Kilenc kereszt nevű, kilenc keresztből álló szakrális kisemlékcsoporthoz kapcsolódó történetben szereplő meggyilkolt menyasszony alakjához kötik. Amikor megjelenik az autópályán, a gépkocsivezetők elveszítik uralmukat a kormány fölött. Terjed az a történet is, miszerint egy denevérszerű ember jelenik meg az autópályán, majd keresztülsuhan az autón, amiben annyira lehűl ilyenkor a levegő, hogy lebénítja az autó vezetőjét.61
3.11. A járművezetők patrónusa – Szent Kristóf kultusza
A hiedelem szerint, aki meglátja Szent Kristófot képét, azt minden baj, minden veszedelem elkerüli, s aznap nem halhat meg felkészületlenül.62 Ezért festették a kis Jézust vállán vivő Kristóf, az úton lévők védőszentjének hatalmas alakját elsősorban a templomok és középületek külső falára, hogy mindenki számára már messziről látható legyen. A középkor egyik legkedveltebb védőszentje Nyugat-Európában az autóforgalom növekedésével újra ismertté vált, a gépjárművezetők körében kultusza egyre terjed. Ám nem csupán a katolikusok, illetve vallásosak körében, hanem egyfajta ökumenikus, valláson felüli patrónussá vált. A Szent Kristófot ábrázoló, amulettként funkcionáló érmeket, plaketteket ott láthatjuk nagyon sok gépkocsi, vagy motorkerékpár műszerfalán, vagy a kulcstartókon. Minden gépjárművezető és utas arra vágyik, hogy járművét balesetmentesen vezethesse, s ne legyen szenvedő áldozata egy másik, felelőtlenül közlekedő gépjárművezető által okozott, sokszor halálos kimenetelű balesetnek. Szent Kristóf-ábrázolások a veszélyes útszakaszokon a leggyakoribbak, nem véletlen tehát, hogy például az osztrák–olasz határon, a Brenner hágón keresztül vezető autópálya mellett épített Európa-kápolna (Europakapelle) külső falára 1964-ben egy nagyméretű modern Szent Kristóf-ábrázolás került. A különféle veszélyektől, rontástól megvédő amuletteknek, kabala-tárgyaknak a történelem során az emberek rangtól, kortól és nemtől függetlenül mindig is nagy jelentőséget tulajdonítottak, s így szinte természetes, hogy Szent Kristófot ábrázoló kabala-jellegű tárgyaknak, kis szentképeket nem csupán a vallásos, hívő emberek vásárolják, hanem mások is. Kovács Ákos kutatásaiból tudjuk, hogy a magyar katolikus egyház 1945 előtt szorgalmazta a Szent Kristóf-kultusz elterjedését, de ennek ellenére az említett időszakban mégsem vált népi szentté (Szövérffy 1943; Liszka 2000, 143–148; Kovács 2006, 195–229). Az 1989-es rendszerváltás után azonban már Magyarországon is tanúi lehetünk a Szent Kristóf-kultusz terjedésének (elsősorban 2000 után), amely úgy tűnik, intenzívebb, mint Szlovákiában. Számos intézmény (szerveződés, szervezet, panzió, és étterem, gyógyszertár stb.) viseli a nevét; ezek száma évről-évre növekvő tendenciát mutat.63 A Szent Kristóf napjához kötődő szokást, a járműszenteléssel egybekötött misét és ünnepséget is egyre több helyen rendezik meg Magyarországon. Napjainkban az egyik legismertebb és legtöbb embert mozgósító Szent Kristóf napjához kötődő rendezvény Szántódon, egy Somogy megyei településen zajlik, ahol Szent Kristóf tiszteletére felszentelt kápolna, s egy szabadtéri, 1939-ben állított Szent Kristóf szobor is található. Győrben 2008-ban, a már huszonegyedik alkalommal megrendezett Szent Kristóf-napi járműszentelésen a Magyar Autóklub matricákat és imádságos lapocskákat osztogatott a résztvevőknek, amelyeken a következő fohász volt olvasható:
„Add, hogy mindig körültekintő figyelemmel, kiegyensúlyozott lélekkel vezessek, és minden balesetet elkerüljek! Adj szívembe felelősségérzetet felebarátaim élete és testi épsége iránt. Kerüljek minden féktelenséget és meggondolatlanságot! Tartsd távol tőlem a hirtelen adódó, veszélyes helyzeteket és add, hogy a kritikus pillanatban is megőrizzem nyugalmamat.”
Szlovákia területén aránylag alacsony a megmaradt, vagy új keletű Szent Kristófhoz kötődő objektum és ábrázolások száma, s amint fentebb is említettük, Magyarországhoz viszonyítva a szent kultusza is elenyésző64. Éppen emiatt figyelemre méltó az a 2006-ban a Szent Kristóf tiszteletére felszentel autóskápolna, amelyet Zólyom egyik külvárosában (Stráže) adtak át rendeltetésének.65 A kápolna építését a Szlovák Autósok Úniójának (Slovenská únia vodièov) zólyomi szervezete kezdeményezte azzal a céllal, hogy az útonlévők számára legyen egy hely, ahol emlékezhetnek a közúti balesetben elhunyt hozzátartozókra, s ezzel korlátozzák a balesetek helyszínén a keresztek állítását.66 Megjegyezzük, hogy Európa-szerte a Szent Kristóf tiszteletére felszentelt autós kápolnák elterjedt objektumoknak számítanak, Szlovákiában ez a legelső ilyen építmény. Az Újbeszterce mellett átadott, a Kiszuca és Árva régiót összekötő II/520-as út 2008-ban rendezett felavatási ünnepségén egy olyan mezei oltárt (a tudósító „kápolna”-ként [kaplnka] említi) is felszenteltek, amelyben Szent Kristóf szobrát helyezték el.67 Az említett objektumokon kívül egy Szent Kristóf nevét viselő vendéglőről van még tudomásunk Besztercebánya közelében, Donovalyban. A Halálhelyjelek a közúti balesetek színhelyén című fejezetben már említett, Béla településre vezető út mellett 1939-ben egy szerencsés kimenetelű baleset emlékére állított Szent Kristófot ábrázoló képoszlop a kutatott területen egyedi objektumnak számít (vö. Liszka 2000, 146). A kegytárgyakat árusító boltokban kapható Szent Kristófot ábrázoló kulcstartók és szentképek iránt az elárusítók szerint egyre nő a kereslet, az említett tárgyakat amulettként vásárolják, hogy védelmet nyújtson tulajdonosaik számára a balesetekkel szemben. Szent Kristóf-napi járműszentelésről Szlovákiában csupán három helyről van tudomásunk. A Besztercebányához tartozó Olmányfalva településhez közeli Szent Kristóf nevét viselő vendéglő (Koliba u Sv. Krištofa) mellett 2009-ben már ötödik alkalommal áldották meg a gépjárműveket és utasaikat.68 Pozsonyligetfalu görögkatolikus püspöke 2009-ben a szentmise után megáldotta a hívek autóit.69 Egy autószentelésről a Remény című szlovákiai magyar katolikus hetilap is tudósított:
„Egyházunk július 24-én emlékezik meg Szent Kristóf vértanúról, aki az utasok és autóvezetők védőszentje. Ez alkalommal a bábindali egyházközségben Pintér Benedek Mihály OPraem atya megáldotta a hivők gépkocsijait. (…) Szent Kristóf vértanú legyen híveinek útikalauza, hogy biztonságosan közlekedjünk és utainkon tiszteletben tartsuk a magunk és embertársaink életét.”70
3.12. Megemlékezések a baleset áldozatairól a sajtóban
A sajtóban olvasható gyászjelentések mellett egyre gyakrabban jelennek meg megemlékezések az elhunytak halálának évfordulóján, gyakran 5, 10. vagy 20, esetleg 25. évfordulóról is. A megemlékező szöveggel együtt sokszor közzéteszik az elhunyt fényképét, valamilyen versrészlettel együtt. Ez utóbbiak gyakran sírversek, illetve több sírvers, illetve sírversrészlet összevonásával készült rímek, esetleg a családtagok maguk írják ezeket. Az elhunytakra történő megemlékezések a nyomtatott sajtóban egyre nagyobb teret hódítanak. Az itt olvasható versek, szövegek már nagyon sokszor az ugyanabban az újságban megjelent szövegek variánsai, átköltései, illetve aktualizált változatai. Természetesen ezek között olyanok is vannak, amelyek a halálos közúti balesetek áldozatairól emlékeznek meg a tragikus halál évfordulóján. Hogy ilyen elhunyt személyről van szó, a halál tragikus voltára való utalásból következtethetünk, azonban arra is van példa, hogy a halál okát, körülményeit nem sejtetik a szövegben. Egy 2006-ban halálos balesetet szenvedett fiú, Kovács János (becenevén Kovi)71 halálának első évfordulóján az elhunyt fényképével együtt az Új Szó hasábjain a következő vers és szöveg jelent meg:
Hozzád már csak a temetőbe mehetünk,
virágot csak a sírodra tehetünk.
Könnycsepp gördül végig az arcunkon,
ez azért van, mert hiányzol nagyon.
Szomorú szívvel emlékezünk július 25-én, halálának 1. évfordulóján
KOVÁCS JÁNOSRA
(Kovi)
Emlékét örökké szívükben őrző szerettei.
(Új Szó 2007. július 25., 17)
A halál második évfordulóján közölt vers sem utal a balesetre, hanem az elhunyt nevében szól az élőkhöz:
Gondoljatok rám, akiket szerettem
Már 2 éve, hogy a sírban fekszem.
Azóta akik síromba hordjátok a virágot,
Nevetek legyen még sokáig áldott.
Fájó szívvel emlékezünk 2008. július 25-én
KOVÁCS JÁNOSRA
(Somorja)
Emlékét örökké szívükben őrző szerettei.
(Új Szó 2008. július 25., 10)
Az elhunyt halálának 3. évfordulója alkalmából közölt megemlékezéshez mellékelt versben – ha nem is egyértelműen – de már történik jelzés a tragikus halálra:
Akit úgy szerettünk, búcsú nélkül ment el,
Észbontó dolog ez, mit nem ért az ember.
Nélküled szomorú, üres a házunk,
Még most sem hisszük el, hogy hiába várunk.
Fájó szívünk felzokog érted,
Örökké szeretünk, nem feledünk téged.
(Új Szó 2009. július 25., 15)
A gömöri Várhosszúrétről származó, motorbalesetben elhunyt fiatalember halálának 1. évfordulóján megjelent megemlékezés szövege, és a hozzátartozók által írott vers már nagyon sok konkrét adatot, utalást tartalmaz mind a halálos balesetre, mind az elhunyt személyére vonatkozóan, s az is kiderül, hogy az elhunyt édesapja már nem él:
Elmentél otthonról, nem gondoltál arra,
hogy édesanyádhoz sosem térhetsz vissza.
Egy éve annak a borzalmas napnak,
amikor örökre elnémult az ajkad.
Tragikus halálod szívünknek nagyon fáj,
te voltál mindenünk, örök sebet hagytál.
Nem borítja annyi csillag fönt az eget,
ahányszor rád gondolunk, de jó is volt veled.
Nincs nagyobb fájdalom, sokan átérezték,
mint mikor édesanya sírba teszi gyermekét.
Soha el nem múló szeretettel emlékezünk a drága jó fiúra és testvérre,
ifj. KORINTUS JÁNOSRA
(Várhosszúrét),
akit a könyörtelen halál 1998 május 20-án tragikus baleset következtében 22 évesen ragadott ki szerettei köréből. Jóságát, szeretetét, mosolygós arcát soha nem feledjük. Drága emlékét fájó szívvel őrzi: özvegy édesanyja, nővére Blanka és családja.
(Új Szó 1999. május 24., 12)
Annus Zoltán lakóhelyén, Ógyallán, 2003-ban szenvedett halálos balesetet.72 Halálának 3-ik évfordulóján megjelent szlovák nyelvű megemlékezés szövegében sem találunk konkrét utalást a haláleset okára vagy körülményeire:
Celé tri roky chýbaš medzi nami,
Odišiel si náhle, zostali sme sami.
ažko je bez Teba, smutno je nám všetkým,
Už niè nie je také, ako bolo predtým.“
Dòa 27. mája uplynuli tri smutné roky, odkedy nás navždy opustil náš milovaný syn,
brat, krstný otec a kamarát
Zoltán Annuš z Hurbanova.
Kto ste ho poznali a mali radi, venujte mu tichú spomienku.
S láskou spomínajú rodièia, sestra, švagor, krstná dcéra Nikolka a celá rodina.73
(Nitrianske noviny 2006. május 29., 48)
A gömöri Tornalján 2001-ben gázolt halálra egy autós 2 testvért, egy 2 éves kisfiút és egy 6 éves kislányt. A szülők a baleset helyszínén egy márványból készült halálhelyjelet állítottak, amelyen a két kisgyereket ábrázoló fénykép is megtalálható. Haláluk óta évente megemlékeznek róluk a sajtó hasábjain is. A megemlékezés szövege és a mellékelt vers is változik, s a gyerekekről közölt fényképeket cserélgetik, variálják. Befejezésül közöljük valamennyi, a kezdetektől megjelent megemlékezés szövegét.
A halál 2. évfordulója:
Földön maradt minden átok,
szörnyű a Ti tragédiátok.
Angyalok őrzik álmotok
és az Isten vigyáz reátok,
hisz ártatlanul haltatok.
Fájó emlékként maradt szívünkben 2001. október 2-a, életünk legszomorúbb napja, amikor a kegyetlen halál hirtelen kiragadta körünkből a legkedvesebb gyermekeinket
RÁCZ GRÉTIKÉT
és RÁCZ OLIVÉRT
(Tornalja)
Akik ismerték és szerették, szenteljenek emléküknek egy csendes percet ezen a számunkra nagyon szomorú második évfordulón. Emléküket örökké megőrizzük.
A gyászoló család
(Új Szó 2003. október 18., 14)
A halál 3. évfordulója:
Fájdalommal megtört szívvel és könnyes szemmel emlékezünk október 2-án, haláluk harmadik évfordulóján
RÁCZ GRÉTIKÉRE
és RÁCZ OLIVÉRRE
(Tornalja)
akik váratlanul, búcsúszó nélkül hagytak itt bennünket. Akik ismerték és szerették, szenteljenek emléküknek egy csendes percet. Emléküket örökké megőrizzük.
A gyászoló család
(Új Szó 2004. október 2., 30)
A halál 4. évfordulója:
Nem az a fájdalom,
amelytől könnyes a szem,
hanem amelyet szívünkben
hordozunk némán,
csendesen.
Fájó szívvel emlékezünk október 2-án haláluk negyedik évfordulóján
RÁCZ GRÉTIKÉRE
és
RÁCZ OLIVÉRRE
(Tornalja)
akik váratlanul hagytak itt bennünket.
Emléküket örökké őrizzük.
(Új Szó 2005. október 1., 17)
A halál 5. évfordulója:
Messze, távol vagytok már tőlünk,
de itt maradtok örökre,
szívünk mélyén vagytok bezárva,
amíg élünk, mindörökre.
Fájdalomtól megtört szívvel és könnyes szemmel emlékezünk október 2-án, haláluknak 5. évfordulóján
RÁCZ GRÉTIKÉRE
és RÁCZ OLIVÉRRE
(Tornalja),
akik váratlanul és tragikus körülmények között hagytak itt bennünket. Akik ismerték és szerették, szenteljenek emléküknek egy néma pillanatot.
(Új Szó 2006. október 2., 19)
A halál 6. évfordulója:
A múltba visszanézve valami fáj,
valakiket keresünk, akik nincsenek már.
Nélkületek szomorú, üres a házunk,
még most sem hisszük el, hogy hiába várunk.
Fájó szívvel és soha el nem múló szeretettel emlékezünk
RÁCZ GRÉTIKÉRE
és
RÁCZ OLIVÉRRE
(Tornalja),
akik váratlanul és tragikus körülmények közt hagytak itt bennünket. Akik ismerték és szerették őket, szenteljenek emlékükre egy néma pillanatot ezen a szomorú 6-ik évfordulón.
A gyászoló család.
(Új Szó 2007. október 2., 14)
A halál 7. évfordulója:
Az idő múlik, feledni nem lehet,
Szívünkben tovább él a szeretet.
A csend ad Nektek nyugalmat,
De bánatunk örökre megmarad.
Fájó szívvel emlékezünk 2008. október 2-án, haláluk 7. évfordulóján
RÁCZ GRÉTIKÉRE
és RÁCZ OLIVÉRRE