Review of Scottish Culture 16 (2002–2003)
Szerkesztette: Fenton, Alexander – Veitch, Kenneth. Edinburgh: The European Ethnological Research Centre and The National Museums of Scotland 2002, 193 p. ISBN: 86232 213 9
A Review of Scottish Culture, az edinburghi Európai Etnológiai Kutatóközpont és a Skót Nemzeti Múzeum, 1984 óta, évente egyszer, rendszerint tavasszal megjelenő évkönyve, elsősorban a skót etnológia, kultúra és történelem témakörében közöl hosszabb-rövidebb tanulmányokat, értekezéseket, könyvismertetéseket, recenziókat. Ezen túlmenően az évkönyv rendszeresen tájékoztat az éppen folyamatban lévő skót kutatási projektumokról is.
A 16. számnak is hasonló a felépítése. James Potter tanulmányában a hagyományos skót arisztokrata zenéről olvashatunk (a 18. századi Edinburgh-i zenei ízlésről, ami a 18. századi Skócia társadalmi osztályai közti sajátságos kölcsönhatást mutat). John Burnett dolgozatában a skót és európai ünnepek, ünnepi alkalmakat vizsgálja. Kitér az ünnepi viseletre, és az ünnepekhez szorosan kötődő tárgyak jellemzésére is. Végkövetkeztetése, hogy az ünneplés, ünnepi alkalmak viselete, használati tárgyai a legszembetűnőbben akkor változtak, amikor elkezdett beözönleni Skóciába a külföldi áru Európa más országaiból. Áru alatt a szerző a ruházatot, használati és díszítő funkciót betöltő tárgyakat érti (ünnepi alkalmakkor, például búcsúk alkalmával megvásárolható szentek szobrai) stb. Ezen idegen hatások beáramlásának következtében Skóciában nagyon gyors ütemben ment végbe a már említett változás. Szintén szokásokat vizsgál Malcolm MacCallum Az úszás története Skóciában a 20. század első felében című tanulmányában. Rövid, de tartalmas összefoglalása ez a skót úszás történetének. Tulajdonképpen két nagyobb egységre bontható a szokásvizsgálat. Az első az úszást, mint szabadidős tevékenységet mutatja be. A cikk írója megállapítja, hogy a második világháború után fellendülő turizmus hatására egyre népszerűbbé vált az úszás. Társadalmi osztályokra bontva vizsgálja az egyes rétegek úszással kapcsolatos szokásait. A másik része az úszást a verseny, versenyzés szempontjából közelíti meg. Mark A. Hall írásában a középkori piacok és vásárok életéről, szerveződéséről ír. Egy Pertshire nevű skót város és környéke középkori piacait kutatja a régészet segítségével. Állításait a környéken talált gazdag régészeti anyag segítségével támasztja alá. A tanulmányhoz gazdag képmelléklet is tartozik. Szintén a tárgyi kultúra alkotja Hugh Cheape tanulmányának alapját. A 17. századi hegyvidéki életet jellemzi az ottani tárgyi világon keresztül. Geoffrey N Swinney a Skót Nemzeti Múzeum mindennapi életét egy nagyon sajátos aspektusból közelíti meg. Rávilágít olyan morális és társadalmi problémákra, mint a fiatalkorúak, gyermekek illetlen viselkedése a múzeumlátogatások alkalmával.
Összegezve elmondható, hogy a kötet nagyon sok hasznos és számunkra is értékesíthető információval szolgál a skót kultúra, néprajz, történelem és régészet iránt érdeklődők számára.