Rozkošná, Blanka – Jakubec, Pavel: Židovské památky Èech. Historie a památky židovského osídlení Èech. Jewish Monuments in Bohemia.History and Monuments of the Jewish Settlement in Bohemia
Brno: ERA group spol. s r. o. 2004, 480 p., ill. ISBN 80-86517-64-0
A pozsonyi Vesna Kiadó gondozásában 1991-ben jelent meg egy hiánypótló kötet, amely a mai Szlovákia területén található zsidósághoz kapcsolódó emlékeket vette számba (Bárkány–Dojè: Židovské náboženské obce na Slovensku). Sajnos, a kiadvány már régóta nem kapható, egy újabb kiadás már nagyon időszerű lenne. Az említett kötet, s a hozzá hasonló munkák nélkülözhetetlen alapinformációkat tartalmaznak mind a kutatók, mind az érdeklődők számára. A közelmúltban egy nagyon fontos, szép kivitelezésű és gazdag képanyagot tartalmazó, az alábbiakban ismertetésre kerülő összegző kötet jelent meg Csehország zsidó emlékei. A zsidó települések története és emlékei címmel.
A szóban forgó kiadvány előzményének Jan Heøman (Židovské høíbitovy v Èechách a na Moravì – 1980 [Zsidó temetők Cseh- és Morvaországban]) és Jiøí Fiedler (Židovské památky v Èechách a na Moravì – 1992 [Zsidó emlékek Csehországban és Morvaországban]) köteteit tekintik a szerzők, s lényegében ezeket a bővítették ki saját újabb kutatási eredményeikkel.
A Rozkošná-Jakubec szerzőpáros a bevezetőben hangsúlyozza, hogy a kiadványban szereplő képanyag 2002 és 2004 között készült (összesen 12 000 felvételből válogattak), tehát nagyon sok, a zsidósághoz kötődő korábban romos, tönkrement emléket, objektumot már felújított állapotában mutatják be. Természetesen olyanok is akadnak köztük, amelyeknek az állapota azóta romlott, viszont újabbakkal, eddig ismeretlen objektumról készült felvétellel is bővült az adattár. Feltétlenül ki kell hangsúlyoznunk a tényt (sajnos a szerzők erre nem hívják fel kellőképpen a figyelmet), hogy Morvaország és Szilézia területén található zsidósággal kapcsolatos emlékek nem szerepelnek a szóban forgó kötetben, az ezen a területen található objektumokat egy másik még 2001-ben megjelent kiadvány tartalmazza (Klenovský, J.: Židovské památky Moravy a Slezska Brno [Zsidó emlékek Morvaországban és Sziléziában] 2001.)
Az első fejezetben a szerzők néhány oldalon felvázolják a zsidók európai s csehországi megtelepedésének történetét, majd egy-egy fejezetben összefoglalják azokat az ismereteket, amelyeket a csehországi gettókról, zsinagógákról és temetőkről tudni kell. A kötet legfontosabb és egyben legterjedelmesebb részét a majdnem négyszáz oldalt kitevő adattár képezi. Itt alfabetikus sorrendben követik egymást azok a csehországi települések, ahol zsidósággal kapcsolatos emlékek találhatók. A számos és kitűnő színes és fekete-fehér felvétel kíséretében a lexikonok szócikkeihez hasonlóan alapinformációkat közölnek az adott település zsidóságáról (megtelepedésük, valamint a zsidó vonatkozású emlékeiről stb.). A fényképek mellett több helyen is közlik zsinagógák alaprajzát, vagy pedig a temető és az egykori gettó térképét. Nagyon sok felvételt található a temető síremlékeiről, illetve a temetők egy-egy részletéről. A nagy mennyiségű fényképanyagnak köszönhetően egy gazdag, átfogó képet kaphatunk a csehországi zsidó temetőkultúráról. Külön figyelmet érdemelnek a fényképes síremlékek, amelyek a zsidóság körében nem számítanak megszokott dolognak. Számos felvételt találunk emlékművekről, emléktáblákról is, amelyek az 1. világháborúban elesettek, valamint a holocaust áldozatainak emlékét őrzik. A kötet végén találhatjuk a szövegben előforduló zsidósághoz kötődő kifejezések magyarázatát. Több oldalt tesz ki az a melléklet, amely jelentősebb csehországi zsidó személyek névsorát és rövid életrajzát tartalmazza, néhány esetben az illető fényképével együtt.
Amint arra a könyv címe is utal, kétnyelvű, azaz cseh-angol nyelvű kiadványról van szó, ami nagyon fontos szempont, hiszen ezáltal egy nagyon széles olvasóréteg számára válik érthetővé. E kötetnek köszönhetően a szöveghez kapcsolódó már említett rendkívül gazdag fényképanyag segítségével egy valóban alapos áttekintést kaphatunk a csehországi zsidóságról. A tájékozottabb kutató figyelmét bizonyára nem kerülik el a pontatlanságok és néhány szerkesztési következetlenség, s a kötethez mellékelt térkép sem a legpontosabb, de bízzunk benne, hogy a következő kiadásban a kötet összeállítói orvosolják ezeket.