A szakrális kisemlékek kutatása a közép-európai térségben
Mostani tanácskozásunk1 megszervezésével azt szerettük volna elérni, hogy a szakrális kisemlékek magyar kutatási eredményeinek a számbavételét egészítsék ki a szomszédos népek kutatásait legalább nagy vonalakban vázoló referátumok. Mivel a magyar nép olyan „szerencsés” helyzetben van, hogy jelenleg a Kárpát-medence nyolc országát is lakja, kézenfekvőnek tűnt, hogy az egyes, Magyarországgal határos országok magyar kutatóit kérjük föl az említett áttekintések elvégzésére. Különböző okok miatt ez csak részben sikerült. Ezért – jobb híján – magam kísérlek meg egy (rendkívül vázlatos és szükségszerűen hiányos!) áttekintő képet nyújtani. A szakrális kisemlékeket a szó szűkebb értelmében értem, így az olyan határesetekkel, mint például a temetők néprajza (síremlékek) vagy nemzeti jelképek (amelyek tágabb értelemben bizonyos szakralitás kifejezői is), legfeljebb a csatolt bibliográfia szintjén foglalkozom.
Szakrális Kisemlék Archívum Komáromban
A szakrális kisemlékek szisztematikus felkutatásával és dokumentálásával Dél-Szlovákiában az 1997-ben, polgári kezdeményezésből alapított Fórum Kisebbségkutató Intézet komáromi Etnológiai Központja foglalkozik. Az itt létrehozott Szakrális Kisemlék Archívumban jelenleg a kettő és fél ezret meghaladó, adatlappal rendelkező kisemléket tartunk nyilván. E vállalkozás célja, hogy a dél-szlovákiai települések kataszterében található szakrális kisemlékek teljességre törekvő adatbázisát teremtse meg. Az egyes emlékekről a helyszínen készülő fényképeken és rajzokon túlmenően lehetőség szerint a vonatkozó levéltári dokumentumok, a sajtó híranyaga, illetve a kapcsolódó szájhagyomány is felgyűjtésre és dokumentálásra kerül. Ez azt jelenti, hogy a konkrét terepmunkát viszonylag hosszadalmas levél- és könyvtári kutatások egészítik ki. Emellett folyamatosan figyeljük az aktuális sajtót is, s minden, a témára vonatkozó hírt nyilvántartásba veszünk (Liszka 2002; Liszka 2003b; Liszka 2007a). Fényképgyűjteményünk legkarakterisztikusabb darabjaiból egy vándorkiállítást állítottunk össze, amely 1997 óta a Kárpát-medence csaknem két tucat helyén, Pozsonytól Tőketerebesig, Budapesten át Aszódig került már bemutatásra. A témát érintő nemzetközi tudományos tanácskozások állandó résztvevői vagyunk, és 2002-ben magunk is rendeztünk hasonlót (L. Juhász 2002b; L. Juhász 2003b). A Fórum Kisebbségkutató Intézet internetes honlapján (www.foruminst.sk) a Szakrális Kisemlék Archívum egy része immár digitalizált formában is hozzáférhető.
A komáromi Szakrális Kisemlék Archívum természetesen nem előzmények nélküli, továbbá vele párhuzamosan, illetve utána egyéb kezdeményezések is születtek tágabb térségünkben. A következőkben ezeket kísérlem meg nagy vonalakban áttekinteni.
A német nyelvterület
A kisemlék-kutatás kezdeteiről a német nyelvterületen egyszer már beszámoltam évkönyvünk lapjain (Liszka 2000b), illetve jelen kötetünkben is olvasható egy áttekintés a kérdésről Walter Hartinger tollából. Ezért voltaképpen éppen csak érintem most ezt a kérdéskört, s mindössze kettő, az említett munkák által nem vagy csak futólag tárgyalt szempontot emelek ki.
Az egyik a bibliográfiák problematikája. A kérdés könyvtárnyi irodalmában természetesen külön-külön szinte mindegyik jelentősebb munka fontos könyvészeti hivatkozásokat is tartalmaz. Ahhoz viszont, hogy ezt a „könyvtárnyi irodalmat” valóban át is tudjuk tekinteni, szakbibliográfiákra van szükség. Az egyik ilyen, jól használható bibliográfia Otto Kampmüller munkája (Kampmüller 1993; Kampmüller 1998). A két kötetben megjelent gyűjtemény elsősorban az osztrák kisemlék-kutatás bibliográfiája, számos közép-európai vonatkozással. Még inkább közép-európai távlatokban gondolkodva végzi a drezdai Harald Quitzsch bibliográfiai gyűjtő-tevekénységét. Több tízezres cédulaanyagán (egy része az Etnológiai Központ Szakrális Kisemlék Archívumában is megtalálható kéziratként!) túlmenően egy tematikus válogatása (a kálvária-kutatás németnyelvű irodalmára korlátozva) a közelmúltban nyomtatásban is napvilágot látott (Quitzsch 2007)2. Részben kapcsolódik a témához a temetőkutatás, aminek a német nyelvterületen jól használható, s folyamatosan bővülő bibliográfiája ismeretes. A kasseli szakintézet (Zentralinstitut für Sepulklarkultur) kiadásában 1994 óta megjelenő éves bibliográfiákat (gyakorlatilag az intézet könyvtárának gyarapodási jegyzékeit) évkönyvünk egyik korábbi kötetében L. Juhász Ilona ismertette (Acta Ethnologica Danubiana 5–6, 182–183. p.).
A másik szempont, amire röviden fel szeretném hívni a figyelmet, az az, hogy a német nyelvterületen (mind Ausztriában, mint Németországban) a szakrális kisemlékek kutatása, dokumentálása a legutóbbi időkig a mi fogalmaink szerinti önkéntes gyűjtmozgalom keretei között zajlott. Helyi, regionális egyesületek, azok néhány lelkes (sok esetben magasan kvalifikált!) tagja végezte ezt a munkát (vö. Blaschka 2007; L. Juhász 1995; L. Juhász 1998a; L. Juhász 1998b; Liszka 1994a; Liszka 1997 stb.), miközben a hivatalos tudományosság nem vagy csak rendkívül óvatosan vett tudomást erről a tevékenységről. Az utóbbi években a bambergi Otto-Friedrich Egyetem Néprajzi/Európai Etnológiai Tanszéke keretében futó projektum (Kerkhoff-Hader 2007) nyomán a tanszék munkatársai két tudományos tanácskozást is rendeztek a témában (vö. Liszka 2004a), s úgy tűnik, hogy a problémakör sikeresen beintegrálódik az egyetemi tudományos életbe és oktatásba.
Csehország
A szakrális kisemlékek néprajzi szempontú vizsgálatának meglepően korai nyomai mutathatóak ki a 19. század végi cseh(morva) múzeumi évkönyvekben, illetve néprajzi szaklapokban. Az egyik első, ám nem előzmények nélkül való (pl. Stránecká 1886) ilyen jellegű közlemény (ami egyszersmind kutatási felhívás is) Èenìk Zíbrt tollából származik. A neves népszokás-kutató a Èeský lid 6. évfolyamában néhány képoszlop rajzát közölve hívja fel az olvasók figyelmét ezen objektumtípus dokumentálásának a fontosságára. Mivel egy összegző tanulmányt készít a jelenségről (nem tudni, hogy ez valójában elkészült-e) „régi és jellegzetes” képoszlopok rajzait kéri, a keletkezésük történetét dokumentáló adatokkal, továbbá a kapcsolódó mondák, szokások és hiedelmek csatolásával (Zíbrt 1897). Josef Brož haranglábak és -tornyok hitelesnek tűnő dokumentatív rajzait közli ugyancsak a Èeský lid hasábjain (Brož 1900).
Már ebben a korai időszakban is heves, személyeskedésektől, nemzeti (cseh–morva!) érzékenységtől sem mentes viták is kialakultak az egyes kisemlékek származását, datálását illetően. Josef Kalousek például a középkori kőkereszteknek Szent Cirill és Metód korára való datálását kérdőjelezte meg (Kalousek 1896), ami heves ellenállást váltott ki egy olmützi múzeumi lap hasábjain (Èasopis vlasteneckého muzejního spolku olomúcké 1895, 117), amit Kalousek Èeský lid-beli válasza követett (Kalousek 1897).
A népi vallásosság iránti érdeklődés kezdeteit Joseph Weigert bajor plébános könyvének megjelenésével szokás datálni (Weigert 1924. Vö. Schwartz 1928). Kevesen tudják, hogy a cseh Karel Procházka Weigertot megelőzően írt egy olyan áttekintő munkát, amelyben a cseh népélet vallásos megnyilvánulásainak gyakorlatilag minden, ma is érvényes aspektusát számba vette (Procházka 1910). Ezzel a későbbi népi vallásosság kutatásának szilárd alapjait vetette (vethette volna) meg. Figyelmünket a szakrális kisemlékek körére leszűkítve megállapíthatjuk, hogy a biztató kezdetek ellenére a cseh érdeklődés a téma iránt később úgy tűnik, visszaesett. Jelentősebb eredményeket a középkori kőkereszt-kutatás mondhat magáénak, s inkább a szudétanémet területek német, német származású kutatói szorgalmazták ezt a munkát (pl. Stein 2002; Stein 2003), noha az 1989-es rendszerváltás után általában a cseh(morva) érdeklődés is felélénkülni látszik (pl. Floriánová 2002; Tarcalová 1995).
Szlovénia
A szlovén kutatás egy munkáját említem itt meg, mégpedig Marijan Zadnikar monográfiáját a szlovéniai szakrális kisemlékekről (Zadnikar 1964). A kutatástörténeti szempontból rendkívül korai összefoglalás a térség szakrális kisemlékeinek történeti, néprajzi, művészettörténeti áttekintését adja, az etnokartográfia módszereit is segítségül híva. Tipológiai, terminológiai kérdéseket is felvet. Anyagát három nagyobb egységbe sorolja: 1. kőemlékek (ide a klasszikus képoszlopok, szentek szobrai és a kőkeresztek kerültek); 2. épített emlékek (a kőből, téglából épített képoszlopokat sorolta ide); valamint 3. kápolnák (ide a mi fogalmaink szerinti mezei oltár-szerű építményektől a klasszikus kápolnákkal, harangtornyokkal bezárva sorolta anyagát). A szerző imponálóan nagyszámú objektum alapján végezte el tipológiai besorolásait, amelyek – noha a külső szemlélő számára némileg meghökkentőek – mégis tanulságosak, inspiratívek lehetnek számunkra is.
A szlovéniai magyar néprajzi kutatás ilyen típusú tevékenységéről nincsen tudomásom.
Horvátország
A horvát néprajz egyik (vagy a) legmodernebb német nyelvű összefoglalásában két esettanulmány is foglalkozik témánkkal. A szlavóniai szakrális kisépítményeket áttekintő dolgozat (Španièek 2001) számunkra – az általa nyújtott összehasonlító anyagon túlmenően – többek között terminológiája, tipológiája miatt is tanulságos lehet. Négy fő kategóriát különböztet meg: 1. az imaoszlopokat, 2. az út menti kereszteket, 3. a kálváriákat és 4. az épületek szoborfülkéiben elhelyezett szobrokat. Imaoszlopoknak azokat a klasszikus értelemben vett képoszlopokat nevezi, amelyeknek szoborfülkéjében egy-egy szent szobra vagy képe található, illetve a rendesen (ám nem kizárólagosan) négy oszlopon álló kis építményeket mondja, amelyeknek belső terében egy kereszt vagy szent szobra áll. A korábbi horvát kutatásra is hivatkozva megjegyzi, hogy a helybéliek általában kápolnának, kápolnácskának nevezik összefoglalóan ezeket az objektumokat vagy egyszerűen az ott álló szent nevével illetik őket. Ez utóbbi megnevezések gyakran földrajzi névként is funkcionálnak. Španièek tágabb értelemben (egy feltételezett fejlődési, tipológiai sort követve) aztán ebbe a nagy, átfogó kategóriába sorolja a tulajdonképpeni kápolnákat, sőt a harangtornyokat is.
A nemzetközi kutatás a halálos kimenetelű közúti balesetek helyén felállított emlékeztető jelek, haláljelek vizsgálatát Konrad Köstlin egy tanulmányától eredezteti (Köstlin 1992), miközben a magyar Kovács Ákos német kollégáját megelőzően összeállított már egy, a témához lazán kapcsolódó kötetet (Kovács 1990), mégpedig nemzetközi szerzőgárdával. Az összeállításában szerepel annak a Zorica Rajkoviènak is egy írása (Kovács 1990, 27–36), aki a most szóbanforgó kötetben is áttekinti a témát3. A magyar nyelvre lefordított tanulmányból és ennek az áttekintésnek a hivatkozott irodalmából is kiviláglik, hogy az akkori Jugoszlávia kutatói (horvátok és szerbek egyaránt) már az 1960-as években foglalkoztak azzal az emlékjeltípussal, amely térségünkben akkor még meg sem jelent. Közben Köstlin említett tanulmányát – úgy tűnik – nem is ismeri (Vitez 2001).
A horvátországi magyarok néprajzi kutatásának ilyen típusú eredményeiről nem tudok.
Szerbia (vajdasági magyarok)
A vajdasági magyar néprajzi kutatás a szakrális kisemlékek vizsgálata terén kiemelkedő eredményeket mondhat magáénak. Arányait tekintve a magyar nyelvterület talán legkutatottabb térségének tekinthető. Készültek települések szerinti áttekintések (pl. Csúszó 2003; Csúszó 2004; Klamár 2007; Kocsis–Nagy 1994; Silling 2001), valamint témakörök (kisemlék-típusok, szentek) szerinti dokumentációk is (Balla 1995; Beszédes 2001, 49–53; Silling 2000; Silling 2007). A zentai múzeumnak kiépülőben lévő szakrális kisemlék adattára van, az addigi eredményekből 2004-ben, Nagy Abonyi Ágnes és Vida János szorgalmának köszönhetően fotókiállítás is nyílt a városban (vö. Liszka 2005b). A Vajdasági Magyarok Néprajzi Atlasza a szakrális kisemlékek aspektusából is tanulságosan használható (vö. Silling 2003, 132–140).
A szerb kutatásról (a fentebb ismertetett horvát áttekintés néhány utalását leszámítva) viszont csak rendkívül keveset tudunk (vö. Silling 2007).
Románia
A román kutatás eredményei4 közül I. Opriºan munkáját kell kiemelni, aki gazdagon illusztrált monográfiájában a román kereszteket (illetve azokat kiegészítve az egyéb szakrális kisemlékekkel) tekintette át (Opriºan 2003). Magyar szempontból is tanulságos egyrészt az a gazdag szimbólum-világ, ami a román kisemlékeket jellemzi, másrészt azok a román sírjelek, amelyek kísértetiesen hasonlítanak a mi református fejfáinkra5.
Szlovákia
Előadásom elején Szlovákiából indultam, bemutatva röviden a komáromi Szakrális Kisemlék Archívumot. Körutunkon most visszaértünk Szlovákiába, s nézzük a szlovák kutatás eredményeit. Néhány igazán szórványos adatot leszámítva a szakrális kisemlékek iránti érdeklődés az 1960-as évektől érezhető, noha az ideológiai korlátok miatt a témát nem a vallási tartalma, hanem az esztétikai értéke oldaláról közelítették meg. Mint népművészeti alkotásokat vették számba a különféle sírjeleket, temetői nagykereszteket (Bednárik 1972), illetve a „népi plasztikákat” (Kovaèevièová 1969; Kovaèevièová –Schreiber 1971). Az ország műemlékeit (gyatrán!) áttekintő műemlékjegyzék imitt-amott szakrális kisemlékeket is számbevesz ugyan, ám még az sem mondható, hogy legalább a műemlékileg jelentős darabokat maradéktalanul feltérképezte volna (SPS 1967–1969). Néprajzilag pedig gyakorlatilag használhatatlan. A rendszerváltást követően megélénkült a szlovák érdeklődés is a téma iránt, az egyes szentek kultuszával intenzívebben kezdtek foglalkozni (Buganová 2004b; Mrázová 1995). Szent Vendel tiszteletével például az időközben elhunyt Ivan Chlebana (Chlebana 1995), illetve Veronika Gécziová-Komorovská (Gécziová-Komorovská 1995a,b) foglalkozott behatóbban; erősen támaszkodva a szent köztéri szobraira, mint információs forrásokra. A szlovák kutatók, a komáromi Szakrális Kisemlék Archívum nyomdokain haladva (Buganová 2004a, 83), több helyen is szakrális kisemlék adatbázisokat hoztak létre (Galánta, Losonc /vö. Nociarová 2002/, Kassa), s mára egyre több publikáció vehető kézbe a témáról (Buganová–Šangala 20026; Buganová–Šangala 2005; Èièo–Kalinová–Paulusová 20027; Ha¾ko 2005a,b8; Churý 1994 stb.).
Külön kell szólni a szlovákiai magyar kutatás eredményeiről. Mint említettem, a téma intézményes kutatása és dokumentálása a komáromi Etnológiai Központ Szakrális Kisemlék Archívuma 1997-es létrehozásától számítható. Egyéni kezdeményezésekből ezt megelőzően is születtek viszont már bizonyos eredmények (pl. Csáky 1993; Liszka 1993b stb.). Azóta ezek száma megsokszorozódott: helyi kiadványok, „falumonográfiák” elválaszthatatlan része lett az adott település szakrális kisemlékeinek jobb-rosszabb bemutatása, egyetemi szakdolgozatok is születtek ebben a témában, és immár összefoglaló munkák is számbavehetőek (Csáky 2005; L. Juhász – Liszka 2006; Liszka 1999c; Liszka 2000a).
Összefoglalás
E rövid szemléből is kitűnik, hogy a szakrális kisemlékek hosszú ideig elhanyagolt tematikája az utóbbi években, évtizedekben amolyan slágertémája lett a kultúrtörténeti és etnológiai kutatásnak. Magánkezdeményezésektől kezdve, intézményi háttérrel kiépült kutató- és dokumentációs helyek megalakulásán át, az egyre népszerűbbé váló fotókiállításokkal, színpompás albumokkal bezárólag számos megnyilvánulási formája van ennek a tevékenységnek. Egyre erőteljesebb a szakrális kisemlékek rendbehozatalának az igénye is, újak is állíttatnak. A kutatásnak természetesen ezeket az új tendenciákat, kezdeményezéseket is nyomon kell követnie, miközben újabb és újabb kutatási, elemzési szempontok (szemiotikai aspektusok, ikonográfiai vizsgálatok, térhasználati kérdések stb.) kerülnek előtérbe. Mindamellett a magyar kutatásnak a mai napig nincsen egyezményesen elfogadott terminológiája (vö. Liszka 2000a, 19–31). Szerencsés lenne a jövőben rendezendő hasonló zsánerű tanácskozás központi témájává tenni a kisemlékek magyar (szak)terminológiájának a megvitatását.
Irodalom
Az alábbi irodalomjegyzék egyszersmind a téma válogatott könyvészetének is tekinthető.
Assmann, Dietmar – Kainzbauer, Nelli
é.n. Das Kleindenkmal. Anregungen für die Erforschung, Erhaltung und Neu-Errichtung von Kleindenkmalen. Arbeitsblätter. Linz: Institut für Volkskultur – Arbeitskreis für Klein- und Flurdenkmalforschung.
Atlante dei Sacri Monti, Calvari e Complessi devozionali europei. Atlas of Holy Mountains, Calvaries and devotional Complexes in Europe. Novara 2001
Azzola, Friedrich Karl
1997–98 Spätmittelalterliche Steinkreuze und Kreuzsteine der Handwerker. Rheinisches Jahrbuch für Volkskunde 32, 171–187. p.
2007 Wege der Arbeit über spätmittelalterliche Kleindenkmale, insbesondere Steinkreuze und Kreuzsteine, im Rahmen der „Arbeitsgemeinschaft Denkmalforschng”. In Kleindenkmalforschung. Bewahren – Forschen – Dokumentieren – Vermitteln. 16. Internationale Tagung für Kleindenkmalforschung. Hg. von Haas, Heribert – Kerkhoff-Hader, Bärbel. Bamberg: Schule der Dorf- und Flurentwicklung in Klosterlangheim, 11–14. p.
Bagin Árpád
2005 Ógyalla és Bagota kataszterének szakrális kisemlékei. Acta Ethnologica Danubiana 7, 133–180. p.
2007 Malé sakrálne pamiatky v katastri Hurbanova a Bohatej. Studia Arhaeologica Slovaca Mediaevalia 6, 115–120. p.
Balázs Klára – Hrbácsekné Noszek Magdaléna
1997 Nagymácséd. Látnivalók. Komárom: KT Kiadó /Honismereti Kiskönyvtár 31./
Balla Ferenc
1995 Nepomuki Szent János kultusza Bezdánban. Létünk [Újvidék] 25, 1–2. szám, 15–24. p.
Barna Gábor
1987 A szakrális környezet tárgyai Kunszentmártonban. In Vallási néprajz 3. Szerk.: Dankó Imre – Küllős Imola. Budapest: ELTE Folklore Tanszék, 218–233. p.
Bárth János
1990 A katolikus magyarság vallásos életének néprajza. In Magyar néprajz VII. Népszokás, néphit, népi vallásosság. Főszerk.: Dömötör Tekla. Budapest: Akadémiai Kiadó, 329–424. p.
Becker, Albert
1930 Christophorus, der Heilige des modernen Verkehrs. Zeitschrift für Volkskunde 40, 272–273. p.
Bednárik, Rudolf
1972 Cintoríny na Slovensku. Bratislava: Vydavate¾stvo Slovenskej akadémie vied /Klenotnica slovenskej ¾udovej kultúry 7./
Beinert, Wolfgang – Petri, Heinrich (Hg.)
1984 Handbuch der Marienkunde. Regensburg: Verlag Friedrich Pustet.
Beitl, Klaus
1990 Volksfrömmigkeitsforschung in Frankreich. Zur Revision eines Ansatzes. In Volksfrömmigkeit. Referate der Österreichischen Volkskundetagung 1989 in Graz. Szerk.: H. Eberhart – E. Hörandner – B. Pöttler. Wien, 63–73. p.
Berger, Walter
1976 Die Kultmale (Bildstöcke, Wegkreuze usw.) des Marchfelds. Österreichische Zeitschrift für Volkskunde 79, 1–72. p.
Bernhauer, Wolfgang
é.n. Was ist ein Kleindenkmal (zum Versuch einer Systematik). Systematik der Kleindenkmäler. In Das Kleindenkmal. Anregungen für die Erforschung, Erhaltung und Neu-Errichtung von Kleindenkmalen. Hrsg. von Assmann D. Linz [1994], 7–19
Beszédes Valéria
2001 Ünnep ez minekünk. Írások a szabadkaiak népi vallásosságáról. Szabadka: Szabadegyetem /Életjel Könyvek 87./
Beszédes Valéria szerk.
2000 A jó Isten dicsőségére. Írások a vajdasági magyarság népi vallásosságáról. Szabadka: Kiss Lajos Néprajzi Társaság /Néprajzi Írások 1./
Blaschka, Martina
2007 Vielzahl und Vielfalt. Projekt zur Erfassung der Kleindenkmale in Baden–Württeberg 2001–2005. In Kleindenkmalforschung. Bewahren – Forschen – Dokumentieren – Vermitteln. 16. Internationale Tagung für Kleindenkmalforschung. Hg. von Haas, Heribert – Kerkhoff-Hader, Bärbel. Bamberg: Schule der Dorf- und Flurentwicklung in Klosterlangheim, 29–34. p.
Botík, Ján (red.)
2001 Obyèajové tradície pri úmrtí a pochovávaní na Slovensku s osobitným zrete¾om na etnickú a konfesioálnu mnohotvárnos. Bratislava: Lúè.
Bölcskey Ödön
1930 A szentantali ferencrendi kolostor és kegyhely története. Somorja: k.n.
Brož, Josef
1900 Zvonièky na èeskomoravském Horácku. Èeský lid 9 (1899). Praha, 225–238. p.
Brückner, Wolfgang
1973 Volksfrömmigkeit. Gedanken zur Frage nach der Zukunft der Religion. In Dona Ethnologica. Beiträge zur vergleichende Volkskunde. Hrsg. von H. Gerndt und G. R. Schroubek. München, 149–157. p. /Südosteuropäische Arbeiten 71./
Buganová, Klaudia
2002 Kleindenkmäler – Wegkreuze in Kaschau und in ihrer Umgebung. Acta Ethnologica Danubiana 4, 43–48. p.
2004a Metódy skúmania a spracovania drobných sakrálnych stavieb na Slovensku. Etnologické rozpravy 11/2, 82–89. p.
2004b Sochy Svätého Jána Nepomuckého v exteriéri abovsko-turnianskeho regiónu. Historica Carpatica 35, 117–143. p.
2005 Ochranné a kresanské symboly na objektoch ¾udovej architektúry. Historica Carpatica 36, 71–96. p.
Buganová, Klaudia – Šangala, Marián
2002 Kríže Košíc a okolia. Bratislava: Lúè.
2005 Postaven roku Pána. Malé sakrálne stavby v krajine. Košice: Východoslovenské múzeum v Košiciach – Obèianske združenie ASPRODECUS.
Csáky Károly
1993 Isten házai és szolgái. Az Ipoly mente egyházi műemlékei és jeles személyiségei. Dunaszerdahely: Lilium Aurum.
1999 „Nem halt meg, csak alszik”. A halottkultusz, a halállal és a temetkezéssel kapcsolatos szokások, hiedelmek a Középső-Ipoly mentén. Dunaszerdahely: Lilium Aurum.
2001 Obyèaje pri úmrtí a pochovávaní u Maïarov. In Obyèajové tradície pri úmrtí a pochovávaní na Slovensku s osobitným zrete¾om na etnickú a konfesioálnu mnohotvárnos. Red. Ján Botík. Bratislava: Lúè, 65–78. p.
2005 „Ó, szép piros hajnal”. Tanulmányok, dolgozatok a szakrális néprajz köréből. Pozsony: Madách–Posonium.
2006a Szent Flórián. Remény 17, 18. szám, 7. p.
2006b Orbán napja. Remény 17, 21. szám, 7. p.
2007a Inám község szakrális emlékei. Remény 18, 5. szám, 12–13. p.
2007b Szakrális emlékek Ipolyvarbón. Remény 18, 12. szám, 12–13. p.
2007c Zsély község szakrális emlékei. Remény 18, 30. szám, 12–13. p.
Csúszó Dezső
2003 Könyörgésünk színhelyei I. Közkeresztek Szabadkán. Szabadka: Szabadegyetem /Életjel Könyvek 99./
2004 Könyörgésünk színhelyei II. Közkeresztek a szabadkai határban. Szabadka: Szabadegyetem /Életjel Könyvek 107./
Èièo, Marián – Kalinová, Michaela – Paulusová, Silvia
2002 Kalvárie a Krížové cesty na Slovensku. Bratislava: Pamiatkový ústav.
Danczi Lajos
1999 Cigléd kegyhely. H. n. K.n.
Dánielné Matus Erzsébet
2001 Mária tisztelete az Alsó-Garam és az Ioly mentén napjainkban. In Boldogasszony. Szűz Mária tisztelete Magyarországon és Közép-Európában. Szerk. Barna Gábor. Szeged: Néprajzi Tanszék, 358–366. p. /Szegedi Vallási Néprajzi Könyvtár 7./
Danter Izabella
1991 Temetkezési szokások Délnyugat–Szlovákia vegyes (magyar–szlovák) lakosságú falvaiban. In Nemzetiség – identitás. A IV. Nemzetközi Néprajzi Nemzetiségkutató Konferencia előadásai. Ujváry Zoltán közreműködésével szerkesztette Eperjessy Ernő és Krupa András. Békéscsaba – Debrecen, 111–113. p.
1994 Egy eltűnt falu emlékére. Az emberi élet fordulóihoz fűződő szokások és hiedelmek Mohiban. Ethnographia 105, 61–87. p.
2002 Die sakralen Kleindenkmäler der Gemeinde Nagyfödémes. Acta Ethnologica Danubiana 4, 49–59. p.
Daxelmüller, Christoph
1990 Volksfrömmigkeit ohne Frömmigkeit. Neue Annäherungsversuche an einen alten Begriff. In Volksfrömmigkeit. Referate der Österreichischen Volkskundetagung 1989 in Graz. Szerk.: H. Eberhart – E. Hörandner – B. Pöttler. Wien, 21–48. p.
1994 Volksfrömmigkeit. In Grundriß der Volkskunde. Einführung in die Forschungsfelder der Europäischen Ethnologie. Hg. von: Rolf W. Brednich. Berlin, 397–420. p.
Eberhart, Helmut – Hörandner, Edith – Pöttler, Burkhard (Hg.)
1990 Volksfrömmigkeit. Referate der Österreichischen Volkskundetagung 1989 in Graz. Wien: Selbstverlag des Vereins für Volkskunde.
Fasching, Maria-Kornelia
1991 Die Wallfahrtsorte Südwestpannoniens. Wien: k.n. /UKI-Berichte über Ungarn 1989-90/
Fehérváry Magda
1993 A debrődi Szent László forrás szerepe a helyi néphagyományban. In „Csillagok, csillagok, szépen ragyogjatok…” Tanulmányok a 65 éves Ág Tibor tiszteletére. Szerk.: Liszka József. Komárom–Dunaszerdahely, 189–220. p.
Floriánová, Olga
2002 Drobné sakrální objekty na Strážnicku. In Kresanské sviatky a tradièná kultúra. Szerk. Zajíèková, Mária. Skalica: Záhorské múzeum, 89–101. p.
Formagiu, Hedwig-Maria
2007 Kleindenkmale in rumänischen Dörfern. In Kleindenkmalforschung. Bewahren – Forschen – Dokumentieren – Vermitteln. 16. Internationale Tagung für Kleindenkmalforschung. Hg. von Haas, Heribert – Kerkhoff-Hader, Bärbel. Bamberg: Schule der Dorf- und Flurentwicklung in Klosterlangheim, 59–62. p.
Frahsek, Bernhard – Zehetner, Ludwig
1992 Bericht über die Jahrestagung 1991 in Walterbach am Regen. In Beiträge zur Flur- und Kleindenkmalforschung in der Oberpfalz. Jg. 15. Regensburg 125–128. p.
Friss-Reimann, Hildegard
1992 Professor Dr. Friedrich Karl Azzola zum 60. Geburtstag. Zeitschrift für hessische Geschichte und Landeskunde 97, 145–156. p.
Frolec, Václav – Vaøeka, Josef
1983 Lidová architektura. Encyklopedie. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury; ALFA – Vydavate¾stvo technickej a ekonomickej literatúry.
Géciová-Komorovská, Veronika
1995a Rozšírenie ¾udového kultu sv. Vendelína na Slovensku. Slovenský národopis 43, 89–106. p.
1995b Formy úcty sv. Vendelína na Slovensku. Slovenský národopis 43, 407–416. p.
Ginelli Mária – Buganová, Klaudia
2001 A Mária-ábrázolások ikonográfiája a Kelet-Szlovákiai Múzeum gyűjteményében. In Boldogasszony. Szűz Mária tisztelete Magyarországon és Közép-Európában. Szerk. Barna Gábor. Szeged: Néprajzi Tanszék, 249–258. p. /Szegedi Vallási Néprajzi Könyvtár 7./
Graf, Dieter
1988 Weinheilige und Rebenpatrone. Saarbrücken: Saarbrücker Duckerei und Verlag.
Graf, Roland
1981–82 Die typologische Entwicklung der Martern und Bildstöcke im Landkreis Kronach. In Geschichte am Obermain 13, 41–51. p.
1985 Die Verehrung des Heiligen Johannes von Nepomuk dargestellt an den Flurenkmalen des Frankenwalddes. Heimatkundliches Jahrbuch des Landkreises Kronach 15, 205–220. p.
1993 Flurdenkmale im Wandel der Zeit. Heimatkundliches Jahrbuch des Landkreises Kronach 19, 101–125. p.
1997 Die neugeschaffene Marter von Kohlbach. Eine Wertvolle Bereicherung der frankischen Bildstocklandschaft. Heimatkundliches Jahrbuch des Landkreises Kronach 21, 89–92. p.
Gudmon Ilona – Liszka József
1992 Népi építkezés az érsekújvári járás területén. Nové Zámky – Érsekújvár: Járás Múzeum.
Györgyi Erzsébet
1978 A kultikus határbeli kisemlékek kutatóinak I. nemzetközi konferenciája. Ethnographia 89, 125–126. p.
Hagel, Jürgen
1994 Steinerne Zeugen in Wald und Flur. GEEK-Informationen für Mitglieder und Freunde. Nr. 24. Ubstadt–Weiher, 7–19. p.
Haiczl Kálmán
1942 Néplegendák és hagyományok. Érsekújvár és Vidéke 61, 24. sz. (június 13.), 10. p.
Hála József
2000 Adalékok az Ipoly és Garam menti gyógyforrások és szent kutak ismeretéhez. Néprajzi Látóhatár 9, 323–354. p.
Ha¼ko, Jozef
2005a Dejiny Lurdskej jaskyne na Hlbokej ceste v Bratislave. Bratislava: Lúè.
2005b A pozsonyi Mély úti Lourdes-i barlang története. Bratislava: Lúè.
Haller, Reinhard
1982 Herrgotten und Heilige. Volkstümliche Schnitzkunst in der Oberpfalz. Regensburg: Verlag Friedrich Pustet.
Hartinger, Walter
1990 Totenbretter im Bayerischen Wald und Böhmerwald. Ostbairische Grenzmarken. Passauer Jahrbuch für Geschichte, Kunst und Volkskunde. Jg. 32, 123–138. p.
Heiligbrunner, Brigitte
2007 Die Entstehung des Arbeitskreises für Klein- und Flurdenkmalforschung in Oberösterreich. In Kleindenkmalforschung. Bewahren – Forschen – Dokumentieren – Vermitteln. 16. Internationale Tagung für Kleindenkmalforschung. Hg. von Haas, Heribert – Kerkhoff-Hader, Bärbel. Bamberg: Schule der Dorf- und Flurentwicklung in Klosterlangheim, 15–18. p.
Heiligbrunner, Karl und Brigitte
é.n. Kleindenkmäler in Niederneukirchen. Niederneukirchen: Gemeinde Niederneukirchen.
Herzogenberg, Johanna von
1973 Zum Kult des heiligen Johannes von Nepomuk. In Johannes von Nepomuk. Variationen über ein Thema. München – Paderborn – Wien, 25–35. p.
Hochleitner, Janusz
1991 Najmniejsze kaplczki. In Przydro¿ne pomniki przesz³oœci. Zeszyt nr 13. Œwidnica, 28–32. p
1996 Powiernik tajemnic królowej. Kult œwiêtego Jana Nepomucena na Warmii. Elblag: Kurier Elblaski.
Hochleitner, Janusz – Scheer, Iwona
1998 Obronca przed wylewami rzek. Niezwyk³e dzieje ¿ycia i kultu œwietego Jana Nepomucena. Elblang – Œwidnica: k. n.
Hudák, Ján
1984 Patrocíniá na Slovensku. Súpis a historický vývin. Bratislava: Umenovedný ústav Slovenskej akadémie vied.
Chlebana, Milan
1995 Kult svätého Vendelína na okolí Trenèína. In Svìtci v lidové tradici. Szerk. Tarcalová, Ludmila. Uherské Hradištì: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, 237–246. p.
Churý, Slavko
1994 Vidiecke sakrálne pamiatky v Liptove na zaèiatku 19. storoèia. Slovenský národopis 42, 348–353. p.
Ipolyvölgyi Német J. Krizosztom
1991 Búcsújárók könyve. Balassagyarmat: Novitas B.
Jakab István
1997 Kápolnácskák vagy képoszlopok. Szabad Újság 2. szám, 11. p.
Jastrzebski, Stanis³aw
1989 Marczów. Bractwo krzy¿owców. Zeszyt nr 14, Œwidnica. 9–11. p.
Józsa Attila
2007 Százéves a bősi kálvária. Bős: k.n.
Juhász Ilona, L.
1995 „Suszter (ne) maradj a kaptafánál…” Ahol nem halt ki a lelkesedés. Új Szó október 20., 6. p.
1997a A kisemlékvédelem és az egymás iránti tolerancia szép példája Koltán. Komáromi Lapok 30. szám, 4. p.
1997b A határbeli kisemlékek kutatása Ausztriában. Komáromi Lapok 17. szám, 6. p.
1998a A kisemlékek vegyészből lett megszállott kutatója. Beszélgetés Friedrich Karl Azzola professzorral, a hesseni Kisemlékvédők Egyesülete elnökével. Új Szó június 15., 5. p.
1998b „Nem szabad pusztulni hagyni…” A kisemlék-kutatás és annak ausztriai nagyasszonya. Komáromi Lapok 42. szám, 7. p.
2002a Rudna I. Temetkezési szokások és a temetőkultúra változásai a 20. században. Komárom – Dunaszerdahely: Fórum Társadalomtudományi Intézet – Lilium Aurum Könyvkiadó /Lokális és regionális monográfiák 2./
2002b Kisemlékkutatók XV. Nemzetközi Konferenciája Komáromban. 2002. május 10–12. Fórum Társadalomtudományi Szemle 4, 2. sz. 194–196. p.
2003a Fényképek a temetői síremlékeken. Új Szó október 31. (Gondolat melléklet 3, 22. szám, 14–15. p.)
2003b 15. Internationale Tagung für Kleindenkmalforschung in Komorn/Slowakei vom 10. bis 12. Mai 2002. Jahrbuch für deutsche und osteuropäische Volkskunde 45. Marburg, 143–146. p.
2004 Fényképek a dél-szlovákiai temetők síremlékein és az út menti haláljeleken. Acta Ethnologica Danubiana 5–6, 107–133. p.
2005 „Fába róva, földbe ütve…” A kopjafák/emlékoszlopok mint a szimbolikus tárfoglalás eszközei a szlovákiai magyaroknál. Komárom–Dunaszerdahely: Fórum Kisebbségkutató Intézet – Lilium Aurum Könyvkiadó /Interethnica 8./
2007 Sírjelből nemzeti szimbólum. A kopjafa mint magyar nemzeti jelkép térhódítása. Eruditio–Educatio 2, 1. sz., 45–51. p.
Juhász Ilona L. – Liszka József
2006 Szakrális kisemlékeink. Malé sakrálne pamiatky. Sakrale Kleindenkmäler. Somorja: Fórum Kisebbségkutató Intézet /Jelek a térben – Znaky v priestore – Zeichen im Raum 1./
2007 Kleindenkmäler in der Südslowakei. Ein Forschungsbericht. In Kleindenkmalforschung. Bewahren – Forschen – Dokumentieren – Vermitteln. 16. Internationale Tagung für Kleindenkmalforschung. Hg. von Haas, Heribert – Kerkhoff-Hader, Bärbel. Bamberg: Schule der Dorf- und Flurentwicklung in Klosterlangheim, 19–28. p.
Juhász, Koloman
1964 Der hl. Johannes Nepomuk als Schutzpatron des Banates. Österreichische Zeitschrift für Volkskunde 67, 89–90. p.
Kainzbauer, Nelli (Hg.)
1997 Festschrift zum 20jährigen Bestehen des Arbeitskreises für Klein- und Flurdenkmalforschung in O.Ö. Forum Volkskultur. Linz: k.n.
Kainzbauer, Petronelle
1995 Symbole in Brauchtum und Volkskunde. Ein Handbuch für Heimatforscher. Enns: Eigenverlag.
Kalousek, Josef
1896 Starobylé køíže v okolí Vamberka. Èeský lid 4 (1895), Praha, 371–372. p.
1897 V záležitosti krížù t. ø. cyrillomethodìjských. Èeský lid 5 (1896), Praha, 130–131. p.
Kampmüller, Otto
1993 Kleindenkmale in Oberösterreich. Bibliographie. Linz: Institut für Volkskultur.
1998 Kleindenkmale in Oberösterreich. Bibliographie 1993–1998. Nachtrag 1. Linz: Institut für Volkskultur.
Kerkhoff-Hader, Bärbel
2007 Das Bamberger Projekt zur Erfassung religiöser Klindenkmale – und seine Ausstellung. In Kleindenkmalforschung. Bewahren – Forschen – Dokumentieren – Vermitteln. 16. Internationale Tagung für Kleindenkmalforschung. Hg. von Haas, Heribert – Kerkhoff-Hader, Bärbel. Bamberg: Schule der Dorf- und Flurentwicklung in Klosterlangheim, 35–40. p.
Klamár Zoltán
2007 A Magyarkanizsán élő etnikumok térkijelölő gyakorlata a 18–20. században. Fórum Társadalomtudományi Szemle 9, 2. sz., 101–114. p.
Kocsis Antal – Nagy Tibor
1994 Isten dicsőségére emeltette… Topolya mezőváros területén található keresztek. Újvidék: Agapé.
Kovaèevièová, Soòa
1969 ¼udové skulptúry na Slovensku. Slovenský národopis 17, 205–275. p.
Kovaèevièová, Soòa – Schreiber, Bedrich
1971 ¼udové plastiky. Bratislava: Vydavate¾stvo Slovenskej akadémie vied.
Kovács Ákos
[1990] Haláljelek. Budapest: „Egészség” – Alkoholmentes Rehabilitációs Egyesület.
Kovács Eszter
1996a Nepomuki Szent János szobráról. Nagymácsédi Közlöny 2. évf. 3. sz., 5 p.
1996b Szent Vendel. Nagymácsédi Közlöny 2. évf. 4. sz., 3. p.
1996c Szent Dónát. Nagymácsédi Közlöny 2. évf. 5. sz., 9. p.
Köstlin, Konrad
1992 Totengedanken am Straßenrand. Österreichische Zeitschrift für Volkskunde 95, 305–320. p.
Krausen, Edgar
1961 Zum Strukturwandel in der Christophorusverehrung. Bayerisches Jahrbuch für Volkskunde 62, 171–172. p.
Kretzenbacher, Leopold
1977 Das verletzte Kultbild. Voraussetzungen, Zeitschichten und Aussagewandel eines abendlandischen Legendentypus. München: Verlag der Bayerischen Akademie der Wissenschaften.
Krišková, Zdena
2003 Drobná sakrálna architektúra na Slovensku. Slovenský národopis 51, 267–268. p.
Kriss-Rettenbach, Lenz
1963 Bilder und Zeichen religiösen Volksglaubens. München: Verlag Georg D. W. Callwey.
Liszka József
1983 „Itt vagyon az ő emléke megörökítve…” Barangolás szlovákiai magyar falvak temetőiben. Élet és Tudomány, 664–665. p.
1988a Halál és temetés Kéménden. In „Kurtaszoknyás hatfalu”. Dolgozatok Kéménd község néprajzából. Szerk. Liszka József. Bratislava: Madách, 118–125. p /Új Mindenes Gyűjtemény 7./
1988b Farnadi sírjelek. Néprajzi Közlések IV. Bratislava: 44–59. p.
1990a A szőlőhegyek védelmezője: Szent Orbán. Hét 35, 21. sz., 4. p.
1990b Falusi temetők a szlovákiai Kisalföld keleti felén. Limes (Tatabánya) 1. sz., 71–85. p.
1993a „Jószágunkat őrizd meg…” Szent Vendel kultusza a kisalföldi néphagyományban. In Madách Kalendárium 1994. Pozsony: Madách, 193–195. p.
1993b A farkaskereszt. Egy útmenti feszület és a hozzá kapcsolódó monda- és szokásanyag. Ethnographia 104, 599–607. p.
1994a Néprajzos szemmel a Tauber völgyében. Németországi jegyzetek egy tudományos tanácskozás kapcsán. Hírharang 5, 1–2. sz., 26–31. p.
1994b Ne csak szeresd, ismerd is szülőföldedet. Dolgozatok Kürt község néprajzából. Kürt: Helyi Önkormányzat.
1995a „Szent képek tisztelete”. Dolgozatok a népi vallásosság köréből. Fejezetek a szlovákiai Kisalföld néprajzából 2. Dunaszerdahely: Lilium Aurum.
1995b Vom Rhein bis zur Kleinen Ungarischen Tiefebene. In Im Zeichen des Kleindenkmals. Gesellschaft zur Erhaltung und Erforschung der Kleindenkmale in Baden-Württenberg. 1985-1905. Festschrift zum 10jährigen Bestehen. Ubstadt–Weiher, 27–31. p.
1997 „Kisemlékvédők” között Felső-Ausztriában. Remény 8, 19. sz., 5. p.
1998a A hallgatag mártír komáromi emlékei. Nepomuki Szent János tisztelete városunkban. Komáromi Lapok 1998/19, 7
1998b Ungarische Friedhöfe im nördlichen Teil der Kleinen Tiefebene (Südwest-Slowakei). Ostbairische Grenzmarken. Passauer Jahrbuch für Geschichte Kunst u. Volkskunde 40, 223–238. p.
1998c Patrozinien und Kultstätten des hl. Wendelin in der Kleinen Ungarischen Tiefebene (Südwest-Slowakei). Heimatbuch des Landkreises St. Wendel 27, 50–58. p.
1998d Szent Vendel kultuszának elterjedése a Kárpát-medencében (a szlovákiai Kisalföld emlékei alapján). In A magyar művelődés és a kereszténység. Szerk.: Monok István és Sárközy Péter. Budapest – Szeged: Nemzetközi Magyar Filológiai Társaság – Scriptum Rt., 947–956. p.
1998e A népi vallásosság múzeuma a bajorországi Straubingban. Hírharang 7–8, 1–4, 36–37. p.
1998f Lelkesedéshez társult szakszerűség. A kisemlékek kutatóinak tanácskozása a csehországi Teplában. Komáromi Lapok 19, 3. p.
1998g Szakrális kisemlékek és településszerkezet. A szlovákiai Kisalföld példája. Műemléklap 2, 9. sz., 13. p.
1999a A szakrális kisemlékek állíttatásának társadalmi hátteréhez. A szlovákiai Kisalföld példája. Tisicum. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Évkönyve 11, 157–162. p.
1999b Szabadtéri szakrális kisemlékek és a hozzájuk kapcsolódó hagyomány a szlovákiai Kisalföld keleti felén. In Paraszti élet a Duna két partján. Szerk.: Körmendi Géza. Tatabánya, 97–116 p.
1999c Denkmäler der volkstümlichen Heiligenverehrung und die Gegenreformation in der heutigen Südwest-Slowakei. In Péter Pázmány – Fokus gemeinsamer Traditionen. Semiotische Berichte Jg. 22 (1,2/1998). Wien 1999, 119–146. p.
2000a Állíttatott keresztínyi buzgóságbul… Tanulmányok a szlovákiai Kisalföld szakrális kisemlékeiről. Dunaszerdahely: Lilium Aurum.
2000b A szakrális kisemlékek kutatása a német nyelvterületen. Acta Ethnologica Danubiana 1., 131–136. p.
2000c Es wächst wie das Gewand des Prager Jesuleins…” Kulturgeschichtlicher Hintergrund einer Redensart. Ostbairische Grenzmarken. Passauer Jahrbuch für Geschichte Kunst u. Volkskunde 42 (2000), 153–157. p.
2000d Die Flurdenkmäler des hl. Wendelin im slowakischen Teil der Kleinen Ungarischen Tiefebene. In Ungarn-Jahrbuch. Zeitschrift für die Kunde Ungarns und verwandte Gebiete. Band 24. München 2000, 275–304. p.
2001 Cintoríny Maïarov v dedinách a vidieckych mestách Podunajskej nížiny. In Obyèajové tradície pri úmrtí a pochovávaní na Slovensku s osobitným zrete¾om na etnickú a konfesioálnu mnohotvárnos Red. Ján Botík. Bratislava: Lúè, 79–90. p.
2002 Szakrális Kisemlék Archívum. A szabadtéri szakrális kisemlékek dokumentálása a Fórum Társadalomtudományi Intézet komáromi Etnológiai Központjában. Gömörország 3. évf. 3. szám, 38–41. p.
2003a Zur Ikonographie des heiligen Johannes von Nepomuk in der Kleinen Tiefebene (Südwest-Slowakei). Ostbairische Grenzmarken. Passauer Jahrbuch für Geschichte Kunst u. Volkskunde 45, 91–104. p.
2003b Archív drobných sakrálnych pamiatok – Dokumentácia drobných sakrálnych pamiatok vo Výskumnom centre európskej etnológie v Komárne. Slovenský národopis 51 (2003), 515–523. p.
2004a A Kisemlékkutatók 16. Nemzetközi Konferenciája. Acta Ethnologica Danubiana 5–6, 229–230. p.
2004b Mariahilf-tisztelet a Kárpát-medence nyugati felében. In Halmok és havasok. Tanulmányok a hatvan esztendős Bárth János tiszteletére. Szerk.: Bárth Dániel – Laczkó János. Kecskemét: Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Múzeumi Szervezete 2004, 287–300. p.
2005a Állíttatott keresztínyi buzgóságbul? Adalékok a szakrális kisemlékek állíttatási okainak ismeretéhez. In Ünneplő. Írások Verebélyi Kincső születésnapjára. Budapest: ELTE BTK Folklore Tanszék 2005, 269–276. p. /Folcloristica 9./
2005b „Krisztus-kereszt az erdőn…” Bevezető gondolatok a Megszentelt emlékeink c. kiállítás képeihez Zentán. Acta Ethnologica Danubiana 7, 59–66. p.
2006 „…und dein Tröster will ich sein”. Die Ausbreitung der Mariahilf-Verehrung im westlichen Teil des Karpatenbeckens. Passauer Jahrbuch. Beiträge zur Geschichte und Kultur Ostbaierns 48, 105–117. p.
2007a „Na slávu Božiu…“ Archív malých sakrálnych pamiatok. Enviromagazín 12, 1, 18–19, 21. p.
2007b Jelek a térben. Eruditio – Educatio 2, 2007/1, 131–132. p.
Losch, Bernhard
1968 Steinkreuze in Südwestdeutschland. Tübingen /Volksleben 19./
Lühmann, Werner
1968 St. Urban. Beiträge zur Vita und Legende, zum Brauchtum und zur Ikonographie. Würzburg: Komissionsverlag Ferdinand Schöningh.
Majer István
1860 Udvardi kálvária-könyv. Pest: k.n.
1861 Kürthön hogyan tanítják a honismét, s Kürth ismertetése. In István bácsi naptára. Pesten, 75–90. p.
Marczell Béla
1991 Lourdes-i búcsú Tallóson. Honismeret 19, 4. sz., 28–29. p.
Márkusné Vörös Hajnalka
2004 Út menti szakrális emlékek és kálváriák kutatása Kelet-Közép-Európában. Acta Ethnologica Danubiana 5–6, 217–219. p.
Matsche, Franz
1971 Die Darstellungen des Johannes von Nepomuk in der barocken Kunst. Form, Inhalt und Bedeutung. In Johannes von Nepomuk [kiállítási katalógus]. Passau: Verlag Passavia, 35–62. p.
Mayer, Othmar
1985 Kapellen, Marterl, Flurdenkmale. In 1000 Jahre Garsten. H.n. 181–192. p.
Mehl, Heinrich
1978 Fränkische Bildstöcke in Rhön und Grabfeld. Frommer Sinn und kulturelles Erde. Würzburg: Echter Verlag.
Meier, Günter (Hg.)
1995 Im Zeichen des Kleindenkmals. Gesellschaft zur Erhaltung und Erforschung der Kleindenkmale in Baden-Württenberg. 1985–1995. Festschrift zum 10jährigen Bestehen. Ubsatdt–Weiher: Gesellschaft zur Erhaltung und Erforschung der Kleindenkmale in Baden-Württenberg.
Mrázová, Magdaléna
1995 Drevené a kamenné sochy s mariánskou tématikou v zbierkovom fonde Historického múzea SNM v Bratislave. In Svìtci v lidové tradici. Szerk. Tarcalová, Ludmila. Uherské Hradištì: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, 101–118. p.
Müller, Gerhardt – Quitzsch, Harald
1977 Steinkreuze und Kreuzsteine in Sachsen. I. Inventar Bezirk Dresden. Berlin: VEB Deutscher Verlag der Wissenschaften.
Müller-Veltin, Kurt
1980 Mittelrheinische Steinkreuze aus Basaltlava. Neuss: Verlag Gesellschaft für Buchdruckerei AG.
Nociarová, Dita
2002 Dokumentácia drobnej sakrálnej architektúry v Novohradskom múzeu. In Sakrálne zbierkové predmety v múzeách na Slovensku… Szerk. Beòušová, Elena – Panèuhová, Eva, Dolný Kubín: Oravské múzeum, 147–152. p.
Novák József Lajos
1913 Adatok Bény község néprajzához. Néprajzi Értesítő 14, 32–67. p.
Opriºan, I.
2003 Troiþe româneºti. O tipologie. Bucureºti: Editura Vestala.
Peres Imre
2007 A szent jelek, terek és szimbólumok képes beszéde. Eruditio–Educatio 2, 2007/1, 107–109. p.
Procházka, Karel
1910 Lid èeský s hlediska prostonárodnì-náboženského. Praha: Dìdictví sv. Jana Nepomuckého.
Quitzsch, Harald
1980 Steinkreuze und Kreuzsteine in Sachsen. III. Inventart Bezirk Leipzig. Berlin: VEB Deutscher Verlag der Wissenschaften.
1988 Steinkreuze und Kreuzsteine in Sachsen – ihr Schutz und ihre Erhaltung. In Arbeits- und Forschungsberichte zur Sachsischen Bodenschutzpflege. Beiheft 18. Berlin, 535–542, 584. p.
2007 Passion in der Landshaft. Bibliograhie der Sacri Monti, Kalvarienberge und Andachtsstätten. Deutschsprachige Bibliographie. Monferrato: Dokumentationszentrum für Sacri Monti, Kalvarienberge und europäische Andachtsstätten
Raj Rozália – Nagy István
1995 A szentkút jelentősége a doroszlóiak életében. Néprajzi Látóhatár 4, 173–175. p.
2001 Szabadka környéki Mária-kegyhely. Ismertető Sándorról. In Boldogasszony. Szűz Mária tisztelete Magyarországon és Közép-Európában. Szerk. Barna Gábor. Szeged: Néprajzi Tanszék, 367–379. p. /Szegedi Vallási Néprzi Könyvtár 7./
Riebeling, Heinrich
1977 Steinkreuze und Kreuzsteine in Hessen. Ein topographisches Handbuch zur rechtlichen Volkskunde. Dossenheim – Heidelberg: Werner Noltemeyer Verlag.
19782 Flurdenkmale. Formen, Namen, Zeichen, Dokumentation. Anleitung zur Inventarisation. Frakfurt am Main: Arbeitsgemeinschaft Denkmalforschung.
Rokoschoski, Karl
1996 Der Schutzpatron Sankt Florian. Linz: Veritas.
Saal, Walter
1992 Steinkreuzsagen aus Sachsen-Anhalt. Merseburg: k.n. /Steinkruezforschung Nr. 7./
1994 Zwischen Glaube und Recht. Ethnographische-Archäologische Zeitschrift 35, 638–651. p.
Sárváry Endre
1868 A nagylégi plebánia története. Magyar Sion 6, 513–521; 586–597; 667–681. p.
Schmidt, Leopold
1971 Die volkstümliche Verehrung des heiligen Johannes von Nepomuk. In Johannes von Nepomuk [kiállítási katalógus]. Passau: Verlag Passavia, 98–106. p.
Schneeweis, Emil
1974 Bildstockforschung und Namenkunde. Österreichische Zeitschrift für Volkskunde 77, 265–286. p.
Schwartz Elemér
1928 Vallási néprajz. Ethnographia 39, 165–168. p.
Silling István
1991 Hitvilágot tükröző földrajzi nevek Bácskertesen. In A Duna menti népek hagyományos műveltsége. Tanulmányok Andrásfalvy Bertalan tiszteletére. Szerk.: Halász Péter. Budapest: Magyar Néprajzi Társaság, 587–591. p
2000 Nepomuki Szent János tisztelete Nyugat-Bácskában. Néprajzi Látóhatár 9, 383–387. p.
2001 Megszentelt jeleink. A 250 éves Kupuszina szabadtéri vallási emlékei. Kupuszina: Kupuszinai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület.
2003 Népi vallásosság. In Vajdasági magyarok néprajzi atlaszának kommentárkötete. Szerk.: Papp Árpád – Raffai Judit – Terbócs Attila. Szabadka: Kiss Lajos Néprajzi Társaság, 131–152. p.
2007 A pravoszláv szentkutak – vodicák – kutatása a Vajdaságban. Eruditio–Educatio 2, 2007/1, 29–38. p.
Šolta, A.
1893 Starobylé køíže kamenné v okolí Chrudimi. Èeský lid 2 (1892), 137–140. p.
Španièek, Žarko
2001 Sakrale Kleinarchitektur in Slawonien. Betsäulen, Nischen und Wegkapellen. In Kroatische Volkskunde/Ethnologie in der Neunzigern. Ein Reader. Szerk. Èapo Žmegaè, Jasna – Johler, Reinhard – Kalapoš, Sanja – Nikitsch, Herbert. Wien: Verlag des Instituts für Europäische Ethnologie, 365–390. p.
SPS
1967–69 Súpis pamiatok na Slovensku. I–III. Bratislava: Obzor.
Stein, Karl
2002 Die Beziehung zwischen Menschen und Flurdenkmälern Nordböhmens nach 1945. Acta Ethnologica Danubiana 4, 61–66. p.
2003 Flurdenkmäler unserer Heimat. Streifzüge im Lausitzer Gebirge und in der Böhmischen Schweiz. Böblingen: Niederland