Kisemlékek az idő sodrában
Földünk felszínén, eltekintve a világtengertől, ma már kétségkívül mindenhol erősen láthatóak az emberi tevékenység nyomai. A geográfusok már régen lemondtak a ma még ismeretlen, érintetlen tájak felkutatásának lehetőségéről. A trópusi esőerdők, csakúgy mint a hatalmas sivatagok vagy éppen a szibériai tajga és tundra, mind-mind magukon viselik az emberi jelenlét nyomait, Közép-Európa túlnépesedett országairól – beleértve a járhatatlannak tűnő alpesi tájakat – nem is beszélve. Az emberi lét a térben, helyhez kötve zajlik, valósul meg, így az egyes vidékek a mindenkori élet és emberi kultúra dokumentumaivá válnak.
Ezért általános érvénnyel kijelenthetjük, hogy minden tájegység az emberi tevékenység megörökítője, ezáltal képes életünk mintegy dokumentálására is. Erre az emlékállító feladatra, szerepre különösen alkalmasak a jogi, közigazgatási emlékek („Rechtsdenkmale”), azok a jelzések, amelyek egy-egy terület szerepére, rendeltetésére, státusára hívják fel figyelmünket. Az írásosan dokumentált idők kezdete óta az emberek mindig is arra törekedtek, hogy földterületeiket, ingatlanaikat, javaikat, felségjogi igényeiket különböző jelzések által elhatárolják, határaikat a külvilág számára jelezzék, nyilvánossá tegyék. A limes, a rómaiak védő sáncrendszere egyes vidékeken máig az „Ördög fala”-ként él a köztudatban. A Rhaetia és Noricum tartományba be-betörő bajorok (bajuvárok) törvénykönyvükben, a Lex Baiuvariorumban külön fejezetet szenteltek a határjelzések megsemmisítésének:
„Ha valaki elegyengeti, betemeti a határvonalat, vagy a határjelző köveket helyükről elemeli, ha szabad ember, fizessen szomszédainak kövenként vagy jelenként 6 schillinget. Amenynyiben szolga, 50 ütéssel vesszőztessék meg… Ha nézeteltérés támadna határügyben, a régebben felállított jelöléseket, köveket kell megvizsgálni, ugyanúgy a határvonalat, mezsgyét, mely korábban két szomszédos telek elhatárolására keletkezett. Ha valamelyikük hiányzik, ez esetben a fákba vésett jelölések tekintendők irányadónak.”
Elődeink számára mindig is különösen fontos célul szolgált, hogy az egyes területeket használatuk vagy jogi státusuk szerint saját jelzéseikkel saját maguk, és a következő generációk számára is mélyen bevéssék a köztudatba, nyilvánossá tegyék. Ezért rövid időközönként újra és újra ünnepi ceremóniával egybekötött díszmeneteket, lovas felvonulásokat rendeztek. Ezeken jelen volt a bíró, továbbá zenészek, sőt gyakran a lövészegylet is. A menet jellegzetesebb pontjain díszlövéseket adtak le, vagy éppen a fiatal leányokat és legényeket dobálták meg tarka bokrétákkal, pénzérmekkel, dióval, édességgel vagy cipóval, kenyérrel – ezzel is ünnepélyesen emlékezetükbe vésve az adott határvonal helyét. Olcsóbb megoldás volt, noha az esemény általa ugyanolyan szilárdan megmaradt a résztvevők emlékezetében, ha az érintett helyen nyaklevest osztottak, vagy éppen hajuknál fogva, tréfásan megcibálták a jelenlevőket. Az efféle (határjáró) menetek természetesen mindig a helyi kocsmában értek véget, ahol a tagok számára ingyen sört és bort mértek.
A bajor területeken idővel kialakult az olyan tisztségviselők státusza, akiknek a feladatuk éppen a határok észben tartása volt. Ezek különféle jelzéseket helyeztek el a határvonalak mentén, melyeket szigorúan titokban tartottak, s amelyekről így csak nekik volt tudomásuk. Mindezek ellenére a határvonalak elleni vétségek mégis mindennaposak voltak: a köveket eltávolították, felszántották, vagy éppen áthelyezték, a határfákat kivágták. A lakosság körében az effajta vétség egészen súlyos csalásnak, rendbontásnak számított. Ezért egyes osztrák jogalkotók azt indítványozták, hogy az elfogott tetteseket a következőképpen büntessék: testüket ássák nyakig a földbe, majd fejüket ekevassal vágják le. Arról ugyan nincs tudomásunk, hogy efféle drákói büntetések valaha is ki lettek volna szabva, viszont a határjeleknek szentelt különös figyelemnek köszönhetően az egész német nyelvterületen elterjedt a jeleket elmozdító bűnösökről szóló monda: az illetőnek halála után, nyugtát nem lelve, hátán a súlyos kőtömbbel, addig kell azt cipelnie, s közben kérdeznie: „Hová tegyem ezt a követ?”, amíg valaki végül választ ad neki: „Ahonnan elvetted!”
A határjelek egykori nagy jelentőségét máig nehezen tudjuk teljes mértékig felbecsülni. Általuk lettek elkülönítve az uradalmak, közigazgatási kerületek, bírói joghatóságok, vámterületek, legelők, halászterületek, a parlag, a plébániák és zarándokutak egyaránt. Számtalan fából, kőből és fémből készült oszlop, tábla, kereszt lett így felállítva az írástudatlan lakosság tájékoztatására, a határvonalak létezését demonstrálva. Magántelkeken helyenként máig látható a ciroksöprű, mint elkerítő, figyelmeztető jel. A 19. században végbement pontos földmérés és kataszterezés után bizonyos jelzések feleslegessé váltak, s így nem lettek többé felújítva vagy újraállítva. Ott, ahol még ma is láthatók, a múlt életrevalóságáról tanúskodnak. Mivel sokuk kereszt formájú vagy más vallási szimbólum volt, mára már csupán szakrális üzenetük maradt fenn. Jogi vonatkozásaik sok esetben még feltárásra, tisztázásra szorulnak.
Anyaghasználatuknak köszönhetően különösen hosszú életűek a Közép-Európa-szerte máig gyakran látható, vaskos kőkeresztek. Ritkán magasabbak egy méternél, és általában durva felületű, kevésbé megmunkált talapzattal állnak a földben. Ma már biztosra vehető, hogy rendeltetésük a halál körüli engeszteléssel, békéltetéssel volt kapcsolatban. A Constitutio Criminalis Carolina 1532-es kiadásáig ugyanis nem volt kötelező, hogy a per békebíró előtt folyjon le, így a felek egymás közt is kiegyezhettek. A 13. századtól kezdve, egyéb juttatások mellett (zarándoklat Rómába vagy Aachenbe, misézés a halottért, valamint pénz fizetése) viszonylag gyakran található a kiengesztelési szerződésben a kötelezettség egy kőkereszt állítására. Innen az engesztelési kereszt („Sühnenkreuz”) elnevezés. Akárcsak a többi megoldás, ezek is a halott lelki üdvét szolgálták, ezáltal is segítve az elhunytat, akinek a hirtelen halál esélyt sem adott a lelki felkészülésre. A tartós anyagból, gránitból vagy egyéb kőből készült kereszteknek tehát az volt a céljuk, hogy a halál helyén, vagy forgalmas helyeken az arra járókat imára buzdítsák.
Német nyelvterületen mintegy 4000 ilyen kereszt maradt fenn, az állományt gazdag szakirodalom dokumentálja. Különféle spekulációk léteznek, melyek szerint a vizsgált keresztek összefüggésben állnak a történelem előtti kőépítményekkel, így a menhirekkel és dolmenekkel, hasonlóképpen, mint a „vörös keresztek” esetében. Viszont a kőkeresztek 13. századbeli hirtelen felbukkanása véleményem szerint valószínűtlenné, ingataggá teszi ezeket az elméleteket. Érdemes leszögezni azonban, hogy a 16. században, a jogszabályok megváltozása után is, tartósságuknak köszönhetően még mindig előfordulnak tájainkon, dokumentálva a középkorban uralkodó jogi és vallási viszonyokat. Java részük ugyan már eltűnt a köztudatból, ám sok kereszthez máig szorosan kapcsolódnak különféle, hirtelen vagy erőszakos (husziták, svédek, franciák vagy cigányok által okozott) halálról szóló történetek, ami által legalább eredeti rendeltetésük megmarad.
Az elhunytaknak állított emlék emellett más jelek feladata is (pl. a pestisoszlopok, valamint a pestiskápolnák). Azokat a helyeket jelölik, ahol az eluralkodó pestis halottait a szűk temetők helyhiánya miatt szabadon temették el. 1348 és a 18. század első fele közt a tüdő-, valamint a bubópestis az európai lakosság legnagyobb áldozatkövetelői közé tartoztak, hiszen szinte mindegyik nemzedék alatt egyszer megtizedelték, sőt gyakran akár megfelezték a lakosságot. Durva szükségmegoldás volt, hogy nem a megszentelt temető földjében kerültek a halottak. Ezért aztán legalább keresztet vagy kápolnát állíttattak, a keresztény megváltás reményének jeléül és a túlélők számára imahelyül.
A pestis utoljára 1710 és 1720 között söpört végig Európán, azóta nem tért vissza többé. A legtöbb határban állított pestistemető ezért időközben megszűnt, nyomuk csak kereszt vagy kápolnák formájában maradt fenn. A rejtélyes kórtól való félelem olyan mélyen belevésődött az emberek emlékezetébe, hogy számos más célokra emelt kereszt és kápolna ma a fekete halál jeleként szolgál. Passau környékén minden egyes gránitoszlop, amelyen lámpás vagy fülke található, pestisoszlopként él a köztudatban.
Míg a pestisoszlopok egy közösség sorsára utalnak, a haláljelek („Marterl”) a leggyakrabban egyének haláleseteinek megörökítői. Különös előszeretettel lettek olyan személyek emlékére állíttatva, akik a határban, valamilyen baleset vagy betegség következtében, hirtelen halállal hunytak el. Esetenként magyarázó táblák egészítik ki az emlékművet, bővebb információt adva az elhunyt személyéről. Ha napjaink balesetáldozatainak mind ilyen emléket állítanának (Németországban évente 8000–10 000-en esnek baleset áldozatául!), utcáink rövid időn belül valóságos temetőkre hasonlítanának.
A régi szokás napjainkban – egy speciális esetben – újra feléledt, mégpedig fiatalkorúak balesetei esetében – különösen olyan ifjú férfiak esetében, akik éppen katonai szolgálatukat teljesítették. Ezeknek az áldozatoknak az ismerősök köre (általában nem a rokonság) egy kisebb emlékművet állít, általában nyírfakeresztet, rajta az elhunyt fényképével, valamint koszorúval. Ennek köszönhetően az elhunyt személye egy adott ideig megörökítődik. Az utóbbi időben az tapasztalható, hogy ezek az emlékművek egyre tartósabb anyagból (kő, fém) készülnek. Napjainkban egy másik, halottaknak emléket állító szokás, az ún. halotti deszka („Totenbrett”) állítása is reneszánszát éli2. Ez a hagyomány a századfordulón teljesen kiment a divatból, manapság viszont számos egyesület ilyen módon állít emléket elhunyt vezetőinek vagy tagjainak.
A keresztek, oszlopok és egyéb emlékművek gyakran más okból keletkeztek: azért, hogy az állíttatók ily módon is fohászkodjanak a bő termésért, vagy köszönetet mondjanak a családtagok, valamint a háziállatok jólétéért, egészségéért, vagy éppen egy-egy nehéz időszak, veszély sikeres átvészeléséért. Hiszen tájainkon az emberek még néhány generációval ezelőtt is abban a szilárd meggyőződésben éltek, hogy minden, ami e világon történik, Isten akaratából van. Ennek a meggyőződésnek a szemmel látható jelei a kereszt formájú vagy éppen szenteket ábrázoló emlékművek. Különösen széles körben terjedtek el az ún. időjárás- („Wetterkreuz”), valamint az Arma Christi-keresztek.
A Müncheni Állami Könyvtárnak köszönhetően tudunk egy 12. századi rituáléról, amelynek részét képezi az út mentén felállított keresztek megáldása („benedictio crucisin via ponendae”). Ezek szerint már akkoriban szokás volt utak mentén keresztet állítani (többnyire fából), az Úr áldását kérve így határra, termésre. Ma is számtalan kőoszlop, pillér (képtáblával vagy anélkül), lámpás, fülke, felirat gazdagítja soraikat. Ritkán sikerül viszont teljes mértékben tisztáznunk az emlékműállítás egyéni hátterét, okait.
Az egyszerű oszlopok, pillérek és kőtalapzatokba foglalt vaskeresztek soraiból kiemelkedő Arma-Christi-keresztek (arma Christi = Krisztus fegyverei = Krisztus kínszenvedésének eszközei) VI. Ince pápa 1353-ban kiadott De armis Christi nevű bullája után terjedtek el Közép-Európa-szerte. A legegyszerűbb kivitelezésűek az ún. kapucinuskeresztek (kereszt lándzsa és botra erősített ecetes szivacs motívumával); de akad példa olyan emlékművekre is, melyeken díszítőelemek tömege, pl. a Krisztust keresztre feszítő katonák szerszámai (ásó, fúró, kalapács, fogó, ostor), vagy éppen Pilátus tintatartója látható.
Ausztria, Csehország és Felső-Pfalz egykor ércben gazdag területein számos bádog- (a 19. századtól), valamint öntöttvas kereszt maradt fenn, ez utóbbi azt követően, hogy Steyr, Horzowitz (Csehország), Bodenwöhr (Felső-Pfalz), Wasseralfingen (Württemberg) vagy Lauchhammer (Szilézia) helységekben a vasöntés mestersége virágozásnak indult. Zarándokutak mentén különös előszeretettel keletkeztek keresztek vagy képoszlopok. Ezek közül a legdíszesebbek a Frankföld területén találhatóak, valódi kőből készült kis műremekek.
Mindenütt az figyelhető meg, hogy a lakosságnak egykor szándékában állt a vidék szakrális térré való átalakítása, a Szentföldet véve példának (így kapnak helyet a kálváriadombokon a keresztutak, ezáltal a táj egyfajta felszentelése jön létre). Ennek szellemi feltételét a 19. század húszas éveitől tapasztalható vallási újjáéledés, eszmélés biztosította. Mindez azután következhetett be, hogy az előző nemzedékek a szekularizáció és a népi kultúra jelei ellen hozott állami rendeletek által számos vallási jellegű tárgy elpusztítására adott okot.
A 18. század elején egy új szent alakja jelenik meg a katolikus Dél-Németország községeinek határában, mégpedig Nepomuki Szent Jánosé, aki még manapság is erősen él a lakosság köztudatában. Az 1393-ban a Moldva folyóban mártírhalált halt pap alakja így mára folyók mentén, hidak ezrein áll mint a vízen utazók védőszentje, kiszorítva ezáltal elődjét, Szent Miklóst, aki addig ugyanebben a szerepben igen népszerű védőszent volt.
Míg Szent Miklós és Nepomuki Szent János nevéhez a vizek feletti oltalom lett hozzárendelve, a villám, jégverés és más égi csapások ellen kereszteket emeltek – általában két gerendából álló, ún. Caravacca- vagy spanyol keresztet. Egyes példányokba betűket is véstek, a Benedek- és Zakariás-áldások rövidítését.
A történelminek nevezett 19. században határainkban az emlékművek egy új fajtája jelenik meg. Olyan emlékjelről van szó, amelyek történelmi eseményeket, személyeket örökítenek meg, vagy éppen a husziták, törökök, bajorok, osztrákok, svédek, franciák elleni háborúknak, esetleg parasztfelkeléseknek állítanak emléket. Számos évforduló kapcsán vált szokássá emlékkő állítása: a határt megtisztító csoportok például emlékkő emelésével fejezik be munkájukat.
Külön fejezetet érdemelnének az állomány szerves részét képező közlekedési jelzések, útmutató táblák, egészen a rómaiak mérföldköveitől kezdve. A múltban az ilyenfajta jelzések nagy része egypár jellegtelen figyelemfelhívó táblára korlátozódott (főként fékezésre figyelmeztető jelzések). Napjaink tömegközlekedésének köszönhetően azonban számuk robbanásszerűen megsokszorozódott, rengeteg új fajta keletkezett, így kiváló kutatási anyagul szolgálnak a mai néprajzos nemzedéknek.
Kitekintés
Szakrális kisemlékeink az idő folyása alatt számos változáson mentek keresztül mind minőségük és funkciójuk, mind pedig anyaghasználatuk tekintetében. A szekularizáció számos emlékjel vallási töltetét halványította el. Újabban általános jelenség lett az Európai Unió tagállamai közti határátkelő helyek, sorompók lebontása! A fennmaradt emlékművek azonban így is hűen tükrözik a múlt és a jelen gondolkodásának súlypontjait. A vallási jellegű emlékművek jelenléte egy olyan szemléletről tanúskodik, mely szerint az emberi élet minden pillanata az Isten áldásától függ. A történelmi emlékjelek feledtetni igyekeznek gondolkodásunk, mindennapjaink anyagközpontúságát, az e világi, kézzelfogható dolgokhoz való ragaszkodásunkat próbálják felülbírálni. A balesetek áldozatainak emelt keresztek, továbbá a játszótereken, kórházakban, iskolabuszokon és más balesetveszélyes helyeken felállított jelek mindennapjaink lehetőségeinek határaira, képességeink végességére emlékeztetnek.
Talán ennek a magatartásnak, vagy az időközben felerősödött haza és történelem iránti szeretetnek köszönhető, hogy véget ért a határbeli emlékművekkel való hanyag bánásmód, sőt szándékos megsemmisítések korszaka (mint Ausztriában II. József vagy Bajorországban Montgelas miniszter ideje alatt). Ma már mindenütt igyekezet tapasztalható az emlékművek dokumentálására és restaurálására, mégpedig nemcsak a rendszeres megtisztítások alkalmával.
Ezek után remélhető, hogy a helyrehozott objektumok eredeti helyükön maradnak, és – mint ahogy ez gyakran megtörténik – nem kerülnek be a falvakba, temetőkbe, templomudvarokba, esetleg másodlagosan kápolnák, templomok falába építve. Hiszen csak így, keletkezésük helyén válhatnak kultúrtörténeti események tanúivá, mérföldköveivé, csupán így párosulhatnak hozzájuk rájuk vonatkozó történetek, csakis így ragadhatnak meg egy-egy szeletet otthonuk hagyományából.