A szabadban álló szakrális kisemlékek kutatása Lengyelországban
Lengyelországot jelenleg közel 39 millió ember lakja, 93-94%-uk katolikus (Hunyadi 1995, 287). Egy hazai egyházi felmérés szerint 2000-ben a lakosság 91%-a vallotta magáról, hogy istenhívő. A lengyel nép s országa történetét jól ismerők nyomán bátran lehet állítani, hogy Lengyelországban a katolikus vallásnak szinte minden korszakban példaértékű volt nemzetmegtartó és nemzetmegújuló szerepe. Az első világháború előtt 123 évig háromféle idegen (orosz, porosz és osztrák uralmi) elnyomás alatt a lengyelséget egységben csak a katolikus egyház és általa irányított vallási lelkiségi mozgalmak őrizték. A katolikus egyház lépett fel a ruszifikáció és a német hatás ellen, de ha úgy ítélte meg, az osztrák római katolikus hatalmi rendelkezésekkel is szembefordult. A második világháború alatt a hazai katolikus egyház irányításával nem egyszer fegyvert fogva védték az egyszerű lengyelek az ártatlan emberek (köztük pl. a zsidók) életét. Mindennaposak voltak mentő akcióik. Rengeteg embert bújtattak és mentettek meg az éhínségtől, a tragikus haláltól. A háború sújtotta Európában már a harcok idején elismerően szóltak, s példaértékűnek tartották külföldiek is a lengyel katolikus egyház ellenálló mozgalmát.
A világháborút követő szocialista államhatalom éveiben a lengyel katolikus egyház nem gyengült, hanem inkább megerősödött. Hiába mondta fel 1945-ben a konkordátumot Vatikánnal az akkori politikai hatalom, Stefan Wyszyñski kardinálissal, majd prímással az élen több egyházfő vállalt nyílt ellenszegülést az ateista ideológiával és gyakorlattal szemben2. Meggyőző magatartással, templomépítő mozgalmakkal a tartós keresztény alapot tovább szilárdították. Ez az alap olyannyira kiterjedt és megszilárdult, hogy az egész lengyel nemzettel éreztetni tudta a katolikus hit szükségszerű létjogosultságát, és biztosította a folyamatos vallásgyakorlást az egész 20. századon át.
A határozott és széleskörű társadalmi bázissal rendelkező lengyel katolikusságnak természetesen nagyon sok és sokféle külsőleg kiemelkedően látható ismérve van. Értékes templomokon, rendházakon kívül különleges élményt nyújtana az a felelet, amely arra a kérdésre válaszolna, hogy a lengyel országutak mentén és máshol is, falvakban, városokban kint a szabadban mennyi szakrális emlékhely ékesíti az épített környezetet illetve a domborzathoz illően simul bele a lengyel tájba.
A lengyelek életében a szabadban álló szakrális kisemlékeknek ugyanúgy megvan a maga rendeltetése, mint más egyházi épületnek. Természetesnek tartják, hogy hazájukban utak mentén, hídfőnél, források felett, a lombos fák koronái alatt, a faluba vezető és onnan kivezető utak mentén, a határ bizonyos pontjain stb. keresztek, kápolnák, szenteket ábrázoló szobrok állnak. Meg vannak győződve arról, hogy azoknak ott kell lenniük. Valaki valamiért azokat oda állította. Mindegyik tartozott vagy jelenleg is tartozik valaki(k)hez. Ugyanakkor másoknak is felkínálják a keresztényi cselekedeteket. A falusi lengyelek el sem tudnák képzelni azt a helyzetet, hogy ezeket az objektumokat valamilyen okból elmozdítanák helyükről, pl. korhadás miatt múzeumban restaurálnák, s ott felállítanák a múlt emlékeként. Számukra ezek a szent helyek és ott álló szent emelvények nem lehetnek holt múzeumi tárgyak, mert azokat valamilyen okból odaállították, de ha nem is tudjuk az okát megfejteni, azt mindenki vallja, hogy magának Jézus Krisztusnak örök igéjét hirdetik a földön: ha látsz, gondolkodj el és fohászkodj.
A konkrét személyes érintettségen és egyben közösségi transzcendens világhoz való kapcsolatteremtésen túl a lengyel nép még a legegyszerűbb út menti keresztben is megérzi és tudatosan hirdeti azt a rendkívüli erőt, mely hite szerint fenntartja a lengyelséget az egyetemes világban, a világtörténelemben. Hogy ez a hit ilyen legyen, nagyon sok (jeles) ember cselekedett érette. Már régóta tudatosítják, hogy mit is érnek ezek a szabadban álló szakrális kisemlékek a lengyel nemzetnek, hogyan lehetnek tartós oszlopai országukat átölelő, egységbe fogó nemzeti tudatuknak.
Csak egy közismert példa a sok közül: II. János Pál pápa 1997. június 6-i zakopanei látogatásán a következőket mondta:
„A keresztekről szóló tudomány, mely másoknak lehet, hogy badarság, nekünk maga az Isteni Erő. Nagyon jól tudták ezt maguk a podhaleiek is. Ugyanis, amikor a 19. század véget ért és megkezdődött az új, a jelenkori, az Önök apái a Giewont csúcsán felállítottak egy keresztet. Ez a kereszt azóta is ott áll, kitartóan, némán, miközben a mi időnk legfőbb sokattudó tanújává vált. Ez a századfordulós kereszt Zakopane és Krakkó felé néz. Lehet, hogy még távolabbra is: Varsó és Gdañsk irányába, végiglát hazánkon a Tátrától a Balti-tengerig. Az Önök elődei akarták így. Hogy eképpen kereszt uralja Lengyelországnak ezen szép táját. Az akarat valóra vált. Az Önök városa, Zakopane felépült, a dolgok természeténél fogva a kereszt lábánál; Zakopane város és vidéke, Podhale (Tátraalja) létezik és fejlődik a maga útján. Ezt fejezik ki a gondosan ápolt, szépen faragott útszéli kápolnák és keresztek. Jézus ott van Önök mellett hétköznapokon, dolguk végzésénél és hegyi vándorútjaikon egyaránt.”3
A pápa szavait mindenhol hallhatták országszerte. Az írott sajtó megörökítette, sőt magyarázta, hogy mit is jelent az ország majd legmagasabb pontján, jól látható helyen felállított kereszt. Ez a kereszt nemcsak véd és oltalmaz, fejleszt egy települést, az egész országgal is azt teheti, ha népe folyamatosan a kereszt által kijelölt úton jár (akkor) még az előttük levő új érában is, a 21. században.
A lengyel katolikus egyház a szabadban állított szakrális kisemlékekről, történetükről, jelenükről tehát úgy vélekedik, hogy azok mint vallási objektumok egyben a haza, a hazafiasság érzésének szimbólumai, a lengyel nép sorsát, kultúráját és hitét tükrözik, a maguk formai, szellemi és érzelmeket kiváltó valóságukban.
„Védjük kápolnáinkat, mert benne lakoznak faragott szentjeink, bádoglemezre rajzolt madonnáink, és ott láthatók azok az olajnyomatok, melyek a kis Jézust szoptató Szűzanyát szemből ábrázolják. Ez a mi jelenünk, történelmünk, kultúránk, saját és őseink hite. Ne engedjük meghalni.”4
A fentiekből világosan láthatjuk, hogy a lengyel katolikus egyház és a civil társadalom között nincs eltérés a tekintetben, hogy miképpen vélekednek a szabadban található, legtöbb esetben népi kezdeményezésre állított szakrális kisobjektumokról. Az egyház nem sajátítja ki magának, megengedi, hogy kultuszát az egész nemzet, annak minden társadalmi rétege, tagja szabad akarata szerint nézze, csodálja, használja és hasznosítsa, ha kell az egész múlt, a lengyelség szimbólumaként. Ezért is válik az érdeklődés középpontjává, és ezért is takar már annyi meglevő, de új helyzetekhez igazodni tudó különlegességet.
A szabadban álló szakrális kisemlékek kutatását, nyilvántartását, tudományos feldolgozását, népszerűsítését Lengyelországban már régóta több szakterület végzi. Ezek között vannak művészettörténészek, néprajzkutatók, művelődéssel foglalkozók, honismereti történészek, műemlékvédők, teológusok és nem kis számban fotósok, művészek, festők, szobrászok.
Az alábbiakban időrendi sorrendben követjük nyomon a szabadban álló szakrális kisemlékekről szóló írásokat, hogy fokról-fokra lehessünk tanúi egy sokoldalúan értelmezhető, populáris témakör tudományos igényű feldolgozásának Lengyelországban.
A legkorábbi feljegyzések a 19. század második feléből származnak. Oskar Kolberg (1814–1890) írta 1871-ben, hogy a hívő falusiak egészségük megóvására, haszonnal járó gazdálkodás reményében vagy néhol jeles személyek emlékére kereszteket és kápolnákat állítottak, főleg útkereszteződéseknél, a falun kívül, de bent a faluban is.5 Az 1878-ban kiadott Encyklopedia koœcielna (Egyházi Enciklopédia) ideillő címszava szerint máshol sehol sem látható annyi kereszt utak mentén, határban és temetőkben, mint a lengyeleknél (Nowodworski 1878). 1900-ból szintén egy enciklopédiában olvashatjuk a következőket: „A módosabb nemesek, polgárok és parasztgazdák mindenfele kápolnákat és kereszteket állítanak. Kisvárosokban, uradalmak központjában, falvakban, elágazó utak mentén számtalan ilyen látható.”6
Az első részletesebben magyarázó, tudatos felmérés összegzése 1907-ben jelent meg Krakkóban akadémiai folyóiratban. Szerzője Micha³ Brenstein, akiről most még csak anynyit tudunk, hogy Vilniuszban tartózkodott, és innen Krakkóba küldte dolgozatait az antropológia, archeológia és etnográfia közös folyóiratába. Lengyelül írt lengyeleknek, és lengyel tudós kortársak közé tartozott. Ezt azért kellett megjegyezni, mert a szabadban, út mentén álló szakrális kisemlékekről szóló első feldolgozás nem kizárólag lengyelek lakta vidékről szólt, hanem a jelenlegi Litvánia Balti-tengermellékéről. Onnan, ahol az un. zsmud etnikum él. A külhoniak ezt a tájat nevezik Žemaitijának, latinul Samogitianak. A lengyeleknek ez a ¯mudŸ-föld. A történelem során bárhová is tartozott, mindig valamilyen önállóságot élvezett. A litván nép 1413-ban vette fel a kereszténységet. ¯mudŸ-föld mindjárt önálló püspökséget kapott Vilniusztól7. Közigazgatásilag is megmaradt fejedelemségnek, a vele járó kiváltságokkal. A lengyel-litván állam 1795-ös megszünte után ez a terület az orosz cári birodalom alá került. Ezután vált ez a lengyelek is lakta ¯mudŸ-föld szó szerint litvánabbá a litvánnál, és a néprajzi érdeklődés előtt egzotikus tereppé. Ugyanis az orosz cári birodalommal szemben a katolikus vallásosság megnyilvánulásaival és tősgyökeres kultúrájával védte (arany) szabadságát. ¯mudŸ úthálózatát egymástól alig pár méterre egymás után sorakozó keresztek szegélyezték,8 mikor kezdtek azokra felfigyelni, és írásban nevezetessé tenni.
A Vilniuszban székelő, de Krakkóban publikáló Micha³ Brenstein már annyi adatot birtokolt, hogy a ¿mudŸ-i szabadban álló szakrális kisemlékeket tipizálta formai szempontok szerint. Az általa megkülönböztetett típusokhoz igazodtak később a lengyel kutatók, megfigyelők is. Brenstein szerint az alaptípushoz tartoznak a latin fakeresztek, amelyeknek végeit háromszögletű tető vagy nyeregtető szerkezet zárja, és a tetőcsúcsot kisméretű fa- vagy vaskereszt díszíti. Ezeket vélte ¯mudŸ-földön a legkorábbiaknak.
A következő típust már fejlettebbnek tartotta. Kétféle formájú építményből állították össze. Egy vagy kettő esetleg négy tartóoszlopból és a rá rögzített szekrényből, fadobozból. A szekrény alaprajza lehetett négy- vagy hatszögletes. Mindenképpen volt teteje, és hiányzott egyik oldalfala. Ebbe helyzeték a szentet ábrázoló szobrot. Ide tartoztak a ¯mudŸ-földön gyakori, mindössze 2 méter magas, viszonylag alacsony tartóoszlopokon nyugvó faházak is, ahová rendszerint Jézus Krisztus életét, főleg szenvedését megjelenítő szobrokat vagy passióra emlékeztető tárgyakat raktak be. Micha³ Brenstein szerint ezek a szakrális kisemlékek valójában kiskápolnák, típusúkat el is nevezte valódi kiskápolnáknak (kapliczki w³aœciwe).
A harmadik típusba tartózónak vélte a még összetettebb építményeket, amelyeknek berendezése is több elemből áll. Maga az építmény 1–2 m magasságú, szabályos ablakokkal, ajtóval ellátott házikó, aminek a belsejében oltárt képeztek ki. Az oltár mellé adománygyűjtő perselyt tettek. A hívő ember az oltár előtt bent a házikóban imádkozhatott. Ilyen kápolnákat különleges terméskövekre vagy nagy lombkoronájú öreg tölgyfa alá építették. Illetve – a nép elmondása szerint – közelükben ilyen képződmények voltak. Brenstein arra a következtetésre jutott, hogy ilyen típusú kápolnákat olyan helyen létesítettek, amit a nép saját hite szerint is szent helyként tisztelt, kultikus célból gyakorta felkeresett. Amikor már maga Brenstein végezte a felméréseket, az általa természeti vallásnak nevezett szertartásokról csakis ilyen kápolnák alapzatai emlékeztették őt.9 Ezeket az építménytípusokat kiskápolnáknak (a szerző szavával kapliczkinak ~ kiskápolnának) nevezte el.
Negyedik típuscsoportot alkotnak azok az egy méternél mindenképpen kisebb szerkezetek, melyeket út menti fák törzsére vagy udvarokon magában álló tölgyfára, máshol erdeifenyőre függesztettek fel. Az ilyen élő fás szekrény-kápolnák elől nyitottak. Leggyakrabban szomorú Krisztust (Chrystus „smutny”, azaz Smutkelis) vagy Szűz Máriát ábrázoló szobrot őriztek benne. Előfordultak olyanok is, ahol bennük csak kereszt volt látható.
M. Brenstein önálló, ötödik típuscsoportba sorolta a helyi, vagyis a ¿mudzi jellegzetességeket: azokat a gazdagon díszített latin kereszteket, amelyek szemmel láthatóan, formailag is eltértek a lengyel és a szomszédos fehérorosz keresztektől. Rájuk vésték Krisztus szenvedésének jelképeit. A keresztek csúcsait vagy pelikánt vagy kakast vagy harsonát fújó arkangyalt vagy kis zászlót ábrázoló faragvány zárta. Ezen típushoz illeszthetők – a szerző szerint – a kettős keresztek is, amelyek járványtól óvták a ¿mudzi embereket (Brenstein 1907, 1–16).
Micha³ Brenstein tanulmányát 9 évvel később követte előbb francia nyelven10, majd 1922-ben lengyelül is olvasható írás Bronis³aw Pi³sudski (1866–1918) megfogalmazásában. Pi³sudski utazó volt. Nyugat-Európa országaiban megtapasztalta, hogy ezen a téren milyen kutatások folytak. Ezért, amikor már számításába jöttek a lengyel nemzeti tudományok, elsőként hívta fel az érdemben is számontartott hazai néprajzkutatók figyelmét az utak mentén található keresztek, kápolnák tudományos kutatására, akkori állapotuk megörökítésére. Szerinte elsősorban a néprajztudomány feladata ennek a témakörnek a felkarolása, a szabadban álló keresztek, kápolnák eredetének kibogozása, történelmi fejlődésük felrajzolása, történetük megírása teljesen a kereszténység kezdetéig. A külföldi írások hatása alatt felvetette, hogy az egyetemes kereszténység történetében a keresztállítás szokását Szent Ambrus (339-97) milánói püspökségéig (374-97) lehetne visszavezetni11. Pi³sudski felhívta a figyelmet, hogy a kora középkorban a franciák jártak élen a keresztállításban. (Ez valószínűleg így is volt a kontinensen). Utcasarkokon, a települések bevezető útjainál állítottak kereszteket. Az ő írásából olvasható először lengyelül az az állítás, miszerint általában előbb voltak út menti keresztek, mint temetői kereszt-sírjelek12.
Pi³sudski arra a következtetésre is jutott, hogy Lengyelországban kezdetben magas fakereszteket állítottak, mégpedig rezgőnyárfából ácsolták össze. Járványok, betegségek ellen nyújtottak védelmet. Majd ezt követően terjedtek el az élő fákra, főleg tölgyfák törzseire aggatott képek és keresztek. Ha ezeken a képeken Szűz Máriát ábrázolták, akkor azokat valahogyan felülről levédték. Úgy gondolta, hogy nem véletlenül kerültek az élő fákra ezek a keresztény vallási jelképek. Ezek a fák már korábban is kijelölt helyei voltak valamilyen mágikus cselekedeteknek. A lengyelek ezért is akasztanak szent képeket tölgyfákra és magányosan álló fára, mert ilyen fák alá hantolták el halottaikat, mígnem az egyház fellépett e szokás ellen.
Bronis³aw Pi³sudski felhívására még 1922-ben reagált Jan Wiktor művészettörténész, aki hosszabb időt töltve egy tátraaljai kis faluban, Szczawnicaban, megtapasztalta, hogy nemcsak a történelmi Lengyelország északkeleti csücskében van számtalan kereszt és kápolna a határban, hanem máshol is, pl. ott, ahol ő most körülnézett, Podhalen (Tátraalján). Úgy gondolta, ha már a Krakkóból elindult M³oda Polska (Ifjú Lengyelország) művészeti-társadalmi mozgalom felkarolta Podhalet, az ott élő góralok (gurálok, hegyi lakók) hagyományos kultúráját nemzeti szintre felemelte, akkor a képzőművészek vegyék pártfogásuk alá, a művészettörténészek meg tanulmányozzák a szabadban látható szakrális kisemlékeket, mint út menti kereszteket, kápolnákat, szentek szobrait. Nemcsak az kívánatos, hogy írjanak azokról, hanem azokat tudatosan óvni, védeni kell a természetes enyészettől. Ezek a szabadban látható szakrális objektumok ugyan olyan bizonyítékai egy-egy történelmi kornak, mint a múzeumokban elhelyezett tárgyak. Valós értéküket csak akkor lehet megérteni, ha a néprajzkutatók összefognak a művészettörténészekkel, a népművészetet megértő képzőművészekkel, festőkkel és szobrászokkal, s együttesen alkotnak véleményt.
Wiktor számára pl. rögtön kiderült, hogy mit jelentettek a kőbányák Podhalen a szabadban álló szakrális kisemlékek történetében, milyen különbözők díszítésben, anyagában. Annyi ilyen objektum van az ország területén, hogy csak egy irányított összefogással lehetne tudományos célra felmérést készíteni. A munkából nem mellőzhetik a lelkipásztorokat. Csak a részletek megismerése után szabadna kijelenteni, hogy melyik lengyel táj gazdag szakrális kisemlékekben. Ilyen célból rajzolt le és fényképezett le néhány szepességi kápolnát (Wiktor 1922, 23–51).
Az 1922-es tematikus feldolgozásokat és Jan Wiktor elképzeléseit számos ott-itt publikált rövid utalás, megjegyzés követte13. A lengyel néprajztudomány azonban Európa más országaihoz hasonló elven kutatta a népi kultúrát. Központi kérdései távol estek a szabadban álló szakrális kisemlékek szisztematikus kutatásától. Arra vártak feleleteket, hogy a hagyományos kultúrának melyek azok a részei, amiknek története már a kereszténység felvétele előtt kezdődött, és ezen az alapon ki lehet jelenteni, hogy a társadalom alsó rétegének, a népnek sajátja. Hiszen a kultúrának ezen összetevőit, azok sokféleségét kell előbb megismerni, mert azokról eddig semmit sem tudott a tudomány.
A napjainkban továbbra is egyedülálló tudományos szintézisként kezelt Kultura ludowa S³owian [A szlávok népi kultúrája] Kazimierz Moszyñskitól (1887–1959) csak ott szól az út menti keresztekről és kápolnákról, ha közvetlenül hiedelem kapcsolódott hozzájuk. Érinti az állatok áldozati helyeit, a hársfa (lipa) és az előzőekben már többször említett tölgyfa (d¹b) kultikus növényeket. Példákkal magyarázza, hogy miképpen él tovább tiszteletük a keresztény hitben. Moszyñski csak azokat, a főleg hiedelmi motívumok tárgyi vetületeit vette figyelembe, amelyek biztosan léteztek már a kereszténység felvétele előtt, és azokat a kereszténység befogadta ill. más esetekben megtűrte. A tudós szemében mindenképpen mint profán elemek léteznek a népi kultúrában (Moszyñski 1967: II, 251–259; 519–529; 661).
Stanis³aw Poniatowski (1884–1945) szintén a két világháború között megjelent öszszefoglalójában írta: „Mindaz, ami az Egyházhoz kapcsolódik, egy korábbi korszak mitológiájából ered. A nép most a keresztben látja a mindenható erőt. Maga előtt keresztet vet, mikor dolgához lát. Épületeire keresztet rak. Ezzel védi vagyonát a bajtól. Keresztet állít az utak mentére, útkereszteződésekhez, oda ahová a népi mitológiában ártó szellemek gyűlnek, a keresztényi hitben pedig ördögök. Tehát nincs abban semmi különös, hogy most az ott álló kereszteknél zajlanak mitikus, mágikus cselekedetek. A keleti vidékeken pl. Podlasien a keresztekre kendőket, ruhadarabokat, rongyokat aggatnak, ha baj van. Máskor meg feldíszítik a kereszteket vagy felöltöztetik a szenteket ábrázoló szobrokat. Ha valaki megbetegedett, akkor ruháját kiviszik a házból, és azt a közelben álló keresztre akasztják. Így szabadulnak a betegségtől, és várják a kereszt gyógyító hatását a betegnek.”14
Stanis³aw Poniatowski is csatlakozott ahhoz az állásponthoz, miszerint az út mentén elhelyezett szakrális kisemlékek sorsa a katolikus egyházhoz tartozik, és mint ilyenek, tudományos kutatásukat a keresztényművészethez kellene sorolni. A néprajztudománynak ott van feladata, amikor az ilyen szakrális objektumokkal kapcsolatban észre veszi a pogány szertartások nyomait, pl. a korábbi temetkező helyeket, bálványoszlopokat, kapukat és különféle mágikus cselekedeteket. Ez a nézet uralta a lengyel néprajztudományt mindaddig, míg 1958-ban megjelent az első néprajzi feldolgozású monográfia a szabadban álló lengyel szakrális kisemlékekről: Kapliczki i krzy¿e przydro¿ne w Polsce [Út menti kápolnák és keresztek Lengyelországban] címmel15.
Az első korszak lezárásaként elmondható, hogy a lengyelek a szabadban álló szakrális kisemlékekről (a legújabb lengyel tudományos terminológiával: ma³e formy architektury sakralnej ~ szakrális építészet kisformáiról) a 19. század második felétől már folyamatosan közöltek adatokat. Először utazók beszámolóiban és az egész lengyelséget átfogó művelődéstörténeti összefoglalásokban. Látszik, hogy elsősorban az olvasókat kívánták meglepni formai és esztétikai érdekességekkel, másrészt felhívták a céltudatosan érdeklődők figyelmét arra, hogy az ilyen, kereszténycivilizációhoz közvetlenül kapcsolódó objektum történeti hátterében eredetileg ott szunnyad az ősi (népi) hit. Ha ezt sikerül felfedezni, még értékesebb sajátosság tudható meg a nemzetet éltető nép kultúrájáról. Ezért figyelmük különleges történetű, földrajzilag és társadalmilag is izolált területekre irányult: kezdődött ¯mudz-földdel és folytatódott Podhale régióval.
A leírásokon túl logikusnak tartották a típusok megjelölését. Némely szerző írásában észrevehető a lineáris fejlődést hirdető evolucionista gondolatmenet sémája. Eszmetörténetileg több irányból bizonygatták, hogy a téma igenis tartozhat tudományos kutatások kategóriájához. Külföldi hatások közül a francia követhető nyomon.
Az elég sok tételből álló sokféle lengyel írás áttekintése után már ezen a szinten kiderült, hogy a valóságnak ez olyan időtálló, élő és múlttal összefüggő, sokszínűen kiterjeszkedő része, amit egy tudományszak nem képes átkarolni, és nem is sajátíthat ki magának.
Irodalom
Arnold, Stanis³aw – ¯ychowski, Marian
1965 Zarys historii Polski. Warszawa.
Bojtár Endre
1995 Bevezetés a baltisztikába. Budapest.
Brenstein, Mihal
1907 Krzy¿e i kaplice na ¯mudzi. In Materia³y Antropologiczne, Archeologiczne i Etnograficzne. Kraków, 1–16. p.
Gloger, Zygmund (red.)
1900 Encyklopedia staropolska ilustrowana. Warszawa.
1900–1903 Encyklopedia straropolska I–IV. Warszawa.
Hunyadi László
1995 A világ vallásföldrajza. Budapest.
Kolberg, Oskar
1871 Lud. Jego zwyczaje, sposób ¿ycia, mowa, podania, przys³owia, obrzêdy, gus³a, zabawy, pieœni, muzyka i tañce Krakowskie. Kraków.
1971 Studia, rozprawy i artykuly. Dziela Wszystkie. T. 63. Wroc³aw – Poznañ.
Korpala, Józef
1922 Kapliczki i krzy¿e przydro¿ne w ziemi bocheñskiej. Orli Lot 4, 72–74. p.
Kutrzeba, Anna
1929 Kapliczki, krzy¿e i figury przydro¿ne w Zawoi. Orli Lot 10, 62–66. p.
£opatkiewicz, Tadeusz
1983 Ma³e formy architektury sakralnej jako przedmiot zainteresowañ poznawczych. Lud 67, 219–231. p.
Matuzas, Alfons
2001 Muzyka Kalwarii ¯mudzkiej w Gordach (Samogitia) i Kalwarii Zebrzydowskiej zbie¿noœæ i ró¿nice. Lud 85, 83–105. p.
2004 Kult Góry Krzy¿y znakiem walk Polaków i Litwinów o walnoœæ religin¹ i narodow¹. Lud 88, 91–104. p.
Moszyñski, Kazimierz
19652 Kultura ludowa S³owian. Kultura duchowa I–II. Warszawa.
Nowodworski, Micha³ (red.)
1878 Encyklopedia koœcielna. Warszawa.
Pi³sudski, Bronis³aw
1916 Les croix lithuaniennes. In Architect suisses des tradition popular. I. XX.
1922 Krzy¿e litewskie. Kraków, 1–15. p. /Biblioteka Orlego Lotu Nr 3./
Poniatowski, Stanis³aw
1931 Wiedza o Polsce. Etnografia Polski. Warszawa.
Seweryn, Tadeusz
1958 Kapliczki i krzy¿e przydro¿ne w Polsce. Warszawa.
Strauchmann, Krzysztof
1992 Tajemnica skalnej ziemi. Nie tylko przewodnik. h.n.
Szokolay Katalin
1995 Lengyelország története. Budapest.
Wiktor, Jan
1922 Kapliczki i krzy¿e przydro¿ne jako dzie³a sztuki ludowej i potrzeba ich ochrony. Orly Lot 4
1931 O twórczoœci ludowej na Orawie. Ziemia, 183. p.
Ziehr, Wilhelm
1995 A kereszt. Jelkép és valóság. Budapest.
Zwolakiewicz, Henryk
1929 Krzy¿e ¿elazne szczytowe i ozdoby krzy¿ów przydro¿nych z okolic Lêcznej. Orli Lot 10, 126–129. p.