Jegyzetek a Dél-Alföld agrárkultuszáról
A címben megjelölt, viszonylag hatalmas tájat bemutatni, agrárvilágának kultikus vonásairól részletesen szólni nem lehet feladatom, ugyanis jómagam csupán a Duna és a Tisza közötti Bácskában vagyok otthon, s valamelyest ismerem a Vajdasághoz tartozó Nyugat-Bánságot, illetve szerény ismereteim vannak a történelmi Szerém megye keleti részén élő magyarok életéről.
Ez a három részből összetevődő széles vidék szinte végig síkság, a földművelő és állattartó parasztok világa. Kivételt csupán a Dél-Bánságba benyúló Kárpátok képeznek a Versec környéki hegyekkel, illetve a szerémségi Fruška gora hegység, melynek északi lejtőin fordította magyarra a 15. század első felében Tamás és Bálint, a prágai egyetemen tanult két szerémségi magyar huszita pap a Huszita Bibliát, s amelyen fejlett szőlőművelés folyt már Mátyás király uralkodását megelőzően is.
A 18. században vált e táj olyan színes konglomerátummá, amilyennek a 19. és 20. századi leírásokból ismerjük. A törökök feletti győzelmet követően, és a karlócai békekötés után jelenik meg a vidéken ismét a kereszténység és a földművelés. Azonban ettől az időtől kezdve ez a táj már a katolicizmus déli és az ortodoxia északi peremterülete, több-kevesebb protestáns színnel ötvözve. Ugyanis az újranépesítés során szerb, magyar, német, horvát, szlovák, ruszin, román, ukrán anyanyelvű lakosok egyaránt érkeztek a Dél-Alföldre.
A táj földrajzi adottságai leginkább a földművelő parasztságnak kínáltak megélhetést, s ha a 18. században még nem is, de a 19. században ezt a vidéket aranykalászos rónaságnak, az ország éléstárának nevezték el.
A nemzetiségileg vegyes népesség kultikus szokásai pedig az elmúlt századok alatt az élet sok területén érintkeztek, keveredtek, tarkítva így az ideérkezők autochton kultúráját.
A közös sors és a közös gondok sok hasonlóságot eredményeztek a magyarok, a szerbek, vagy a németek népéletében, így az agrárkultusz terén is megannyi hasonló jelenséget jegyeztek fel, illetve ismernek fel ma is a néprajzkutatók.
A legtöbb kultikus szokás – a lakosság főfoglalkozásából eredően – természetesen az agrártevékenységgel volt kapcsolatos, és java részük a tavaszi időszakhoz, az új élet megjelenéséhez kötődött, lett légyen szó termékenység- varázslásról, bajelhárításról, avagy krisztianizált szentkultuszról.
A kultusz megjelenési formái közül kiemelkednek a közösségi áhítatok, melyeknek az egész településre, falura, tanyavilágra kiterjedő ereje volt. Hiszen ha a falu és határa szerzett oltalmat vagy bőséget, akkor minden ott lakó részesült abból. Jung Károly Régiek kalendáriuma című könyvében írja a következőket: „… a szertartásos körmenetek, valamint falu- és határjárások az egyház által keresztényiesített jelleg és külső megnyilvánulások mellett számos olyan mozzanatot is megőriztek, amelyek sokkal korábbi hiedelmekre vezethetők vissza. Maga a körmenet is ilyen, hisz a varázskörvonás az egyik alapvető jellegzetessége, amelynek pedig egész sor változata figyelhető meg az élő néphagyományban is“ (kiemelés Jung 2000, 65).
Egy újratelepített vidéken népszokások ősi gyökereit találhatjuk meg az ugyan keresztényiesített tavaszi határjárásokban, körmenetekben, amikor az egész település a természet, az égiek, az Isten kegyességét kéri a zöldellő gabonaföldekre. Így volt ez a II. világháború végéig az április 25-ei, Szent Márk napi búzaszentelési körmenettel, amikor a nyugat-bácskai Bezdán, őrszállás, Kupuszina, Telecska, Gombos, Doroszló, a közép-bácskai Bajmok, Csantavér, Topolya, Szenttamás, a kelet-bácskai Martonos, Felsőhegy, Mohol, Péterréve, Óbecse, a dél-bácskai Temerin, a bánsági Csóka, Magyarcsernye, Szentmihály, Padé, Tóba, Torda, a dél-bánáti Székelykeve, Fejértelep, Udvarszállás, a szerémségi Maradék katolikus népe a templomból lobogókkal, baldachinnal, az Oltáriszentséggel kivonult a falu szélén található búzaföldre, hogy ott a pap liturgiát végezzen, könyörgő imát mondjon, s minden égtáj felé megáldja és megszentelje a határt, oltalmat kérve így a mindennapi kenyeret jelentő búzára. A meglátogatott határrész évenként változott. A megáldott búzaföld zsenge búzájából kis koszorúkat fontak a nők, s azt otthon szentelményként tisztelték, vagy pedig megetették a jószággal, hogy egészséges legyen. Doroszlón az aszszonyok még az imakönyvükbe is tettek ebből a szentelt búzából a jobb termésért. A pravoszláv lakosságú falvak közül kevésben tartottak ilyenkor búzaszentelési körmenetet, ők inkább Szent György napjára tették ezt a tavaszi határjárási könyörgő szokást. Mivel a délszláv családok egyik legelterjedtebb családi védszentje, s annak ünnepe, a szlava éppen Szent György, ezért az egész Vajdaságban szokás volt a djurdjevdanski uranak, a Szent György napi reggeli ébresztés, határjárás, harmatszedés, ünneplés.
Magyar településeken pedig ritkább volt a virágvasárnapi körmenet, de például előfordult a szegedi kirajzású Rábén, Majdánban, Csókán, illetve a Szabadka szabad királyi városa által betelepített, s egymáshoz nem távoli két bácskai nagy faluban, Bajmokon és Csantavéren. Ugyanakkor a szerbeknél ez a kollektív könyörgés, jó termésért való imádkozás, a litija a virágvasárnapot megelőző szombaton, Lazareva subota napján szerte a vidéken ismert volt. Természetesen Jézus jeruzsálemi bevonulására emlékezik a keresztény egyház ezzel a tisztelettel, azonban ennek a tavaszi természetjárásnak, a templomon kívül történő áldozatnak apotropeikus jellege kétségtelen.
A vajdasági szerbek Szent György napján is tartottak körmenetet a búzaföldekre, valamint Urunk mennybemenetelének (Spasovdan) ünnepén, ami a doroszlói, kupuszinai magyar, az őrszállási német katolikusok áldozócsütörtöki keresztjárásával (Bitstage) rokonítható. Hiszen ők is ugyancsak a falu szélén, tehát a búzaföldek közelében található, feldíszített kereszteket keresték fel, hogy ismét csak a szabadban, a termést ígérő föld közelében könyörögjenek az élelmet biztosító kedvező időjárásért.
A Fruška gora és a Dél-Bánság szőlőtermesztő szerb, illetve német falvaiban a szőlőskertekbe vitték a tavaszi körmenetet.
Jó időért, kedvező időjárásért könyörgő processzió pünkösdkor a bánáti magyar Szajánban volt, illetve a bácskai szerb Sztapáron, ahol a szentkúti litija során megáldották a búzaföldet és a szőlőskertet. Szerb szokás, hogy a körmenetben a férfiak búzaszemeket dobnak a résztvevőkre, s ezek a szemek, paraliturgikus szentelményként termékenységet és egészséget jelentettek annak, aki elkapta őket.
Szent Orbán napján (május 25-én) ismét csak a szőlőjéről híres dél-bánáti, jobbára németek lakta Versecen, Fehértemplomban, illetve a bácskai magyar Felsőhegyen, valamint a magyar meg bunyevác lakosságú Palicson volt könyörgő istentisztelet – illetve búcsú is, ha kápolnája is volt a védőszentnek – a szőlőskertekben, hogy az utolsó fagyosszent ne tegyen kárt a termésben.
Kukoricavédő pünkösd másnapi körmenetet csak a bánáti szerbek körében figyeltek meg a népéletvizsgálók.
Az úrnapi körmenetet az Oltáriszentség ünnepének dicsőítéseként tartjuk számon. Ezen a napon a legtöbb vajdasági településen tartottak körmenetet (pl. Bajmok, Bajsa, Bezdán, Csantavér, Csóka, Doroszló, Fejértelep, Feketetó, Felsőhegy, Gombos, Kupuszina, Ludas, Magyarcsernye, Majdán, Maradék, Martonos, Mohol, Óbecse, őrszállás, Padé, Péterréve, Rábé, Szaján, Székelykeve, Szentmihály, Szenttamás, Telecska, Temerin, Tóba, Topolya, Torda, Udvarszállás településről vannak adataink erről a körmenetről), és idős adatközlőink, akik még emlékeznek a szocialista időszak előtti körmenetekre, úgy vélekednek, hogy ez volt az év legszebb körmenete. Ilyenkor nem a határt járta a hívősereg az Oltáriszentséggel, hanem a települést, de mind a négy égtáj felől úrnapi sátrak álltak a faluban, improvizált oltárokkal, ahol a közösség papja dicsőítette a szent ostyát, áldást és oltalmat kért a falura. Jung Károly, Bálint Sándorra hivatkozva, megjegyzi a következőket: „…már a középkorban ismertek voltak azok a szertartások, amelyeknek a tengelyében a szentelt ostya tisztelete és varázserejébe vetett hit szerepelt… A középkorban például nagy viharok idején szentelt ostyát hordozva járták körül a falut, ami az etnológiai értelmezés szerint nem jelent mást, mint gonoszelhárító szer (eszköz) birtokában varázskört vontak a közösség tagjai és javai köré, hogy megmentsék a szélvihartól, jégveréstől, mennykőcsapástól.” S mivel úrnapja éppen a nyár elejére szokott esni, itt leginkább az akkor még fejlődésben lévő agrárnövények védelmezésére következtethetünk.
Több mint kétszáz éves és napjainkig fennmaradt közösségi kultikus fogadalma a kupuszinai katolikus magyarságnak a szombatszentelés. A falu határát a 18. század hetvenes éveiben több évben is jégverés pusztította, a gabonát és a konyhakerti növényeket megsemmisítette. Ennek elhárításáért megfogadták, hogy a Péter-Pál napja előtti, vagyis az aratás kezdetét jelentő jeles nap előtti kilenc szombatot miselátogatással, gyónással, áldozással megszentelik. Korábban délelőtt 10 órakor nagymisét tartottak ezeken a szombatokon, s utána már nem mentek a földekre dolgozni. Ma csak reggeli kismise van, de a pap minden alkalommal jelzi ennek az ősi fogadalomnak a jelentőségét.
A közösségi kultusz formái közé tartoznak a fogadalmi ünnepek is, melyek közül többnél kimutatható a földműveléssel való kapcsolat. Ahol Sarlós Boldogasszony, vagyis július 2. fogadott ünnep, ott teljesen biztosak lehetünk, hogy az érett búza megvédéséért kérik Isten segítségét. Ez jobbára a nyugat-bácskai magyar települések jellegzetes ünnepe: Gombosé, Doroszlóé, illetve ugyanott a magyarokkal együtt élő bunyevác és német lakosságú Csonoplya, Nemesmilitics, őrszállás falvaké, míg a Bánságban Padé és Székelykeve faluban tartják fogadott ünnepnek Sarlós Boldogasszony napját.
Érdemes megjegyezni, hogy míg a magyar katolikusoknál kétnaposak a nagy ünnepek, addig a pravoszlávoknál három napig tart az ünnep. Nos, a közép-bánáti magyar Szentmihály faluban húsvét és pünkösd harmadik napja az említett fogadott ünnepek közé tartozik, hogy a falu lakossága ezáltal elhárítsa a vetést pusztítható jégverést. Ugyancsak jégverés ellen oltalmazó fogadott ünnepe a bánáti Szajánnak Szent Iván napja, míg a bácskai Temerinben Szent Illés próféta napját (július 20-át) ülik meg nagy pompával ma is ugyanebből a célból. A bánáti Szajánban és az onnan a Bácskába elszármazott telecskaiaknál is jégtől, zivatartól oltalmazó ünnep Illés napja. Ha az ünnep dátumát figyeljük, látható, hogy július 20. már nyárközépi jeles nap, de a búza cséplése akkor még nagyban tartott korábbi időkben, s a keresztekben vagy a már összehordott asztagokban lévő búza megvédése szintén roppant fontos feladat volt.
Szent Illés prófétát a mennydörgés és a villámok szentjének, az időt meghatározó mennyei lénynek ismerik a vajdasági szerbek is, sőt náluk jóval erőteljesebb a kultusza. Napján jégveréstől, zivataroktól, vagy aszályos időben az érett, esetleg learatott gabonában keletkező tüzektől tartottak. Ezért a szerbeknél tilos volt mindenféle mezőgazdasági munka ezen a napon. A dologtiltás kimondottan vonatkozott a lovak befogására, a szekér használatára. Zombor környéki szerb tanyák közelében a határban Szent Illés prófétának kápolnát is emeltek, s ott búcsút tartottak jóindulatáért. Ezen a napon szokás volt a kakasvágás: a legöregebb kakast vagy az elsőnek kukorékoló kakast vágták le s főzték meg a fogadott ünnep ebédjére. A hiedelem szerint ezt azért tették, nehogy a ház gazdája meghaljon, nehogy villámcsapás vessen véget az életének. A szokás mélyén valamilyen véráldozati kultusz nyomai sejlenek föl. Néhol pedig éppen tilos volt kakast vágni ezen a napon. Kakasütésről azonban nincs tudomásunk.
Aratás és cséplés után több vajdasági magyar faluban szokás volt, hogy a részes aratók búzakoszorút, búzakoronát ajándékoztak a gazdának. Ilyen búzakoronát, csak jóval nagyobbat vittek azután a templomba is, amikor az egész faluban kész volt a betakarítás, hogy meghálálják Istennek könyörületességét és segítségét. Ezt a koronát a templom mennyezetéről lógatták le, akár a csillárokat, s ott tartották legalább egy hónapig. Ha a gazdának nem voltak részes aratói, akkor a ház asszonyai fonták meg ezt a koszorút, vagy csak egyszerűen csomóba szedtek több búzakalászt, azt piros vagy fehér szalaggal átkötötték, s a fészer vagy a folyosó, a gang gerendájára akasztották, jelezve így, hogy ebben a házban befejeződött a búza betakarítása, és a házbeliek hálásak ezért Istennek.
A közösségi fogadalmak, vagy közösségileg elfogadott védekezési mechanizmusok közé tartozik a vetést védő harangozás is. Dél-alföldi katolikus falvaink legtöbbjében ismert az a szokás, hogy a nagy, terhes, jégesőt is hozható felhők elé harangoznak a templomban a legnagyobb haranggal. Ez a harangozó dolga, és számon is kérik tőle, ha esetleg elmulasztotta a harangozást.
Ennek a kultikus szokásnak az említésénél át is térhetek az egyéni kultikus cselekedetekre, hiszen a hívő személy, ha ezt a vihar elleni harangozást meghallja, imádkozni kezd. Imádsága a nagy idő ellen való, melyet harangszó nélkül is hathatósnak tart. Három Úrangyalát mond el, majd pedig a felhő felé fordulva megkereszteli azt a következő szavakkal:
Atyának, Fiúnak, Szentlélekistennek nevében. Amen.
Környékezzen meg az Atya,
Környékezzen meg a Fiú,
Környékezzen meg a vígasztaló Szentlélek!
Oszlasson az Atya,
Oszlasson a Fiú, Oszlasson a vígasztaló Szentlélek!
Rontson el az Atya,
Rontson el a Fiú, Rontson el a vígasztaló Szentlélek!
s miközben az isteni személyek nevét említi, keresztet vet a felhőre.
Ilyenkor szokás a tűzbe vetni a virágvasárnap megszentelt barkát is, hogy ennek a szentelménynek a felszálló füstje hárítsa el a közelgő bajt. Ugyancsak ilyen alkalmakkor gyújtják meg a szentelt gyertyát, Magyarkanizsán például a János és Pál vértanúk napján (június 26-án) megszentelt gyertyát, s az mellett imádkoznak.
Mindeddig az agrárkultusz tavaszi-nyári jelenségeiről szóltam, de a téli napfordulóhoz is kötődnek termékenységvarázsló és bajelhárító szokások. Hogy csak a búzánál maradjunk, szólhatunk a Luca-búzáról, mely karácsonykor a fa alatt vagy a karácsonyi asztalon a maga zöld színével az új élet eljövetelét, a sötétség feletti győzelmet reprezentálja, meg a következő év gazdag búzatermését idézi meg. Ez a búza később a jószág elé kerül, s bár nem az, mégis szinte szentelményként varázserőt hordoz, egészséget biztosít a jószágnak. A karácsonyi asztal alá helyezett szemes búza, kukorica, vöröshagyma, fokhagyma, krumpli is a jövő évi bőséges termést hívatott kieszközölni. Kupuszinán magára a karácsonyfára is kötnek a nyári aratásvégi búzakoszorúból néhány kalászt, s amikor a fát leszedik, ezt a búzát, ugyancsak paraliturgikus szentelményként elteszik, hogy vetéskor a többi közé keverjék. Mielőtt a szentesti vacsorát elköltenék, a gazda, égő gyertyával és egy kevéske szalmával a kezében, így imádkozik napjainkban is Kupuszinán:
Adjunk hálát a Jóistennek, hogy megadta élni ezt a mai szent estét. Adja meg még számos esztendőben, de ne ilyen szomorú, hanem örvendetesebb napokban. Adjon bőven bort, búzát, országunkban megmaradást, s ha valamelyikünket kiszólít ebből az árnyékvilágból, adjon neki örök nyugodalmat.
Topolyán és környékén a karácsonyi gazdag ág (Borbála-ág) virágainak helyéről jósolták a jövő évi időjárást és termést.
Karácsony harmadnapján, János-napkor borszentelést tartanak a katolikus templomokban. Régen minden gazda a maga borából vitt egy üveggel a szentelőre, s mise után a házbeliek mind ittak egy-egy kortyot abból, hogy egészségesek legyenek, majd a gazda kiment a szőlőjébe, s ott a kertnek mind a négy sarkán egy-egy tőkét meglocsolt ezzel a szentelt borral, hogy jövőre is legyen, és bőségben legyen.
A nyári szivárványok színéből pedig jósoltak az alföldiek az azévi búza-, bor- és szénatermésre.
Irodalom
Bartha Elek
1992 Vallásökológia. Szakrális ökoszisztémák szerveződése és működése a népi vallásosságban. Debrecen.
Borús Rózsa
1981 Topolya népszokásai. Újvidék.
Bosiæ, Mila
1996 Godišnji obièaji Srba u Vojvodini. Novi Sad.
Jung Károly
2000 Régiek kalendáriuma. Heti jegyzetek az esztendő népi hagyományvilágáról. Újvidék: Forum Könyvkiadó.
Kós Károly
1999 Népi földművelés Kalotaszegen. Debrecen.
Kovács Endre
1982 Doroszló hiedelemvilága. Újvidék: Forum Könyvkiadó.
Penavi Olga
1988 Népi kalendárium. Az esztendő néprajza a jugoszláviai magyarság körében. Újvidék: Forum Könyvkiadó.
Silling István
1992 Boldogasszony ablakában. Népi imádságok és ráolvasások Kupuszináról. Újvidék: Forum Könyvkiadó.
1998 Kupuszinai mondák. In Tegnap és ma. Adalékok Nyugat-Bácska néprajzához. Újvidék: Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaság, 133–146. p.