Manfred Seifert – Winfried Helm (Hg.): Recht und Religion im Alltagsleben. Perspektiven der Kulturforschung. Festschrift für Walter Hartinger zum 65. Geburtstag.
Passau: Dietmar Klinger Verlag 2005, 462. p. ill. /Neue Veröffentlichungen des Instituts für Ostbairische Heimatforschung der Universität Passau. Band 56./
L. Juhász Ilona
Walter Hartinger professzor, a Passaui Egyetem Néprajzi Tanszékének megalapítója és nyugdíjba vonulásáig vezetője 2005-ben töltötte be 65. életévét. Élénk kapcsolatokat ápolt a kelet-európai kollégákkal, akár úgy is mondhatjuk, hogy Passau egyféle ablak volt az egykori kommunista blokk országai felé. Diákjaival igyekezett megismertetni ezeknek az országoknak a kultúráját, több alkalommal szervezett részükre tanulmányi kirándulásokat (főleg Csehországba, Morvaországba, Szlovákiába, Magyarországra), hívott meg tanszékére cseh, szlovákiai és magyarországi vendégelőadókat.
Egy hangulatos ünnepségen adta át a nyugalomba vonult professzornak az egykori tanítvány, majd közvetlen munkatárs, kolléga, Manfred Seifert azt a 26 írást tartalmazó születésnapi kötetet, amelyben kollégák, tanítványok, barátok tisztelegtek Hartinger kutatói és tudományszervezői eredményei előtt (csak sajnálkozásunkat fejezhetjük ki, hogy a tanszéket, amelyet 1980-ban létrehozott, takarékossági szempontokra hivatkozva éppen nyugalomba vonulásával egyidőben lényegében megszüntették). A kötet tanulmányai három fő tematikai csoport köré összpontosulnak: a jog, a vallás és a mindennapi élet bizonyos jelenségei, öszszefüggései köré. Nem véletlenül esett az összeállítók választása e három témakörre, hiszen lényegében ezek határozták/határozzák meg az 1940-ben született Walter Hartinger tudósi pályafutását. A jog, a népi vallásosság, a népzene, a kerámia, a temetkezés, a mindennapok kultúrája voltak azok a szakterületek, amelyekről publikációi születtek. A születésnapi kötet szerzői között a kollégák, azaz a néprajztudomány mûvelőin kívül találunk történészeket és mûvészettörténészeket is. A jog témaköréhez kapcsolódó írások szólnak a passaui hóhérpallosról, a kanális-hajózást szabályozó előírásokról, de a modern kulturális vívmány, a Software-használat jogi vetületeiről, vagy a bank- és valutaszabályokról, de képet kaphatunk például egy, a Passaun átvezető ún. arany úton (Goldener Steig) történt rablótámadás hátteréről, valamint az alsó-bajorországi zenei élet irányításáról a náci időkben. A népi vallásosság témakörében foglalkoznak a szerzők a szekularizációval, egyes szentek kultuszával (Nepomuki Szent János, Szent Miklós, Szent Lénárd), a processziókkal, a szent helyek köveiből kikapart por mágikus szerepével stb. A harmadik blokkban (mindennapi élet) többek között például arról olvashatunk, hogyan jelenik meg Passau a történelmi-politikai énekekben, alapos elemzést kaphatunk a halál témájához kapcsolódó modern karikatúrákról, vagy a „Heil” szó köszönési forma megjelenéséről és annak ideologizálódásáról is.
Söries, Reiner (bearbeitet von) Knöll, Stefan (unter Mitwirkung von): Grosses Lexikon der Bestattungs- und Friedhofskultur. Wörterbuch zur Sepulkralkultur. Archäologisch-kunstgeschichtlicher Teil: Von Abfallgrube bis Zwölftafelgesetz. Herausgegeben vom Zentrainstitut für Sepulklarkultur Kassel. Braunschweig: Thalacker Medien 2005, 440 p. ISBN 3-87815-182-9
L. Juhász Ilona
A kasseli Temetkezési Kultúra Múzeuma (Museum für Sepulklarkultur) egy nagyívû vállalkozás első részeként 2002-ben jelentette meg a Temetkezési- és temetőkultúra nagylexikonának első kötetét, Néprajz és kultúrtörténet alcímmel. Amint azt a címből is kitûnik, a szóban forgó 1. rész a németektől megszokott precizitásnak köszönhetően néprajzi és kultúrtörténeti szempontból igazít el bennünket a temetkezési és temetőkultúra rengetegében. Ennek folytatásaként 2005-ben látott napvilágot a már nagyon várt második kötet is, amely régészeti és mûvészettörténeti szempontból mutatja be a témát. Fontos megjegyezni, hogy a szóban forgó második kötet felépítése nagyban eltér az előzőétől. Míg az első kötet összeállításánál kizárólag a német nyelvterületre összpontosítottak, e másodiknál már jóval nagyobb területről nyújtanak áttekintést mind időben, mind térben: az óegyiptomitól kezdve a klasszikus görög, római és középkori kultúrán át az újkor mûvészettörténetének kezdeti szakaszáig. Az összeállítók nagy hangsúlyt fektettek a klasszikus ókor, a középkor, valamint a kora újkor bemutatására. Az egyes kultúrkörök egy-egy címszó alatt szerepelnek, mint például egyiptomi kultúra, kereszténység, keresztény antikvitás, etruszkok, germánok, görögök, iszlám, zsidóság, kelták, koptok, misztériumvallások, föníciaiak, rómaiak szlávok, vikingek stb.
A lexikonsorozatot a tervek szerint tovább folytatódik majd, a már megjelent kettővel együtt öt kötet megjelentetését tervezik mindig két-két témához kapcsolódva. A következő harmadik Gyakorlat – Jelen (Praxis – Gegenwart), a negyedik Zene – Irodalom (Musik – Literatur), az ötödik kötet pedig a Személysiségek – Hatások (Personen – Wirken) címet viseli majd.