„…ha megyek az utcán, és itt a nevem, ott nevem…érted, nem?“
Bevezetés
Napjainkban a graffitivel nagyon sokat és sokan foglakoznak. Több tudományos munka, népszerűsítő és szakkiadvány, televíziós és rádiós műsor, újságcikk próbálja bemutatni ezt a fajta tevékenységet, illetve megvilágítani jó és rossz oldalát egyaránt. Közép-Európában a rendszerváltás hozta magával az akkor már Amerikában és Nyugat-Európában is elterjedt graffitit. Mint szubkultúra, az 1990-es években vert gyökeret Európa közepén.
A graffitivel kapcsolatos szakszavak használatával igen körültekintően kell bánnunk, hiszen némelyek nem fedik pontosan a valóságot, némelyeket pedig a graffiti művelői nem fogadnak el. Mivel a szubkultúra angol nyelvterületről származik, így a terminus technicusokat is gyakran az angol nyelvből veszi át mind a német, mind a cseh, vaalaminta magyar szakirodalom, illetve maguk a kultúrakövetők is1. Mit értünk graffiti alatt? A graffiti a hip–hop kultúra öt elemének2 egyike. Ezek az elemek, megnyilvánulások szoros kölcsönhatásban állnak egymással, összetartoznak. A hip–hop kultúra képviselői sok esetben egyszerre több megnyilvánulás aktív résztvevői, egyfajta életstílust, szubkultúrát, vagy antikultúrát képviselve ezáltal. Nem minden falra festett jelet tekinthetünk graffitinek, hiszen festéket bárki vásárolhat az üzletekben és bárki bármit felfújhat vele a falra. Mi most az ún. ortodox graffitit szeretnénk bemutatni, amelynek különféle szabályai vannak. Az ortodox graffiti tartalmaz ugyan értelmes szavakat, illetve betűösszetételeket is, melyek hosszabb szóösszetételeket takarnak, de nem az átlagember, hanem csakis a szubkultúrához tartozók számára értelmezhetően. Sokkal nagyobb jelentőséggel bír az elhelyezkedés, a rajz kidolgozottsága és nagysága, vagy a készítő aláírásának folytonossága, mint az üzenet tartalma, amelyet ezek a rajzok (legtöbbször) nélkülöznek is. (Göncző–Téglás é. n.)
„A graffiti jelentéssel bíró szimbólum, amit az adott csoport tagjai egyaránt elfogadnak, önkifejező, territoriális, jelhagyó, olykor tabutörő funkciója van. Esztétikai igényességgel készül” (Nagy–Rácz 2001).
Vizsgálatunk tárgya egy dél-szlovákiai, kisvárosban élő, négytagú kétnyelvű közösség, melynek neve: BMD (Boom Master Dynasty). Azért fontos hangsúlyozni, hogy kétnyelvű csoportról van szó, mert az inspiráció és a szubkultúra elsősorban cseh, szlovák és magyar forrásokból került hozzájuk. A retrospektív vizsgálat 2006 nyarán kezdődött, viszont már korábban is kapcsolatba kerültem ezekkel a writerekkel. Nagyjából 6–7 éven keresztül figyeltem alkotásaikat és tevékenységüket, valamint alkalmaztam a részvevő megfigyelés módszerét is. Az interjúk során sikerült megismernem a graffitisek életfilozófiáját is.
A graffiti története
A felirat, a megjelölés ősi, kultikus szerepe közismert. Funkciója mindig a terület egyfajta kijelölése volt. Jelen írásomban elsősorban az ortodox graffitivel szeretnék foglakozni, azonban fontosnak tartom a falfirkák történetét is felvázolni. Kísérletet teszek annak megválaszolására is, miért „muszáj” a falra írni?
A „legősibb” spontán falfeliratot a Biblia őrizte meg számunkra. Dániel könyvében olvasható, hogy Baltazár király lakomáján valaki a következőket írta a falra: Mene, Mene, Tekel, Úfarszin3. Az ókori Egyiptomban, a Kheopsz piramis falán is találtak falfeliratokat (Pethő 2003). Az ókorkutatók olyan pompeji falfirkákra is rábukkantak, melyek i. e. 79-ből maradtak ránk. A firkálást akárcsak napjainkban, akkor is megpróbálták tiltani, azonban eredménytelenül. A szóban forgó firkák témái a szexualitásra és a bor élvezetére utalnak. A középkori Oroszországban a „graffiti–írók” a templomok falait részesítették előnyben (Bushnell 1990, 4–5). A huszadik században a firkálásoknak gyakran politikai, ideológia háttere van, például: az 1968-as francia diáklázadás, Portugáliában az 1974-es diktatúra idején, de napjainkban is számos, a politikai helyzetre reflektáló feliratokat olvashatunk. Németországban létezett egy olyan fal, amely egy várost osztott ketté. Ezen a falon fokozatosan graffitik kezdek el sorakozni, míg végül annyi nem lett rajta, hogy a falat lebontották. Természetesen a Berlini falról van szó. Kizárólag ennek a falnak feliratait és rajzait bemutató elemző kötet is napvilágot látott. (Ausfelder 1990)
A graffitis csoportok (crew) közötti tudásanyag áramlásának van egy sajátos módja, ami lényegében egy sajátos szóbeliség, különféle hallás útján terjedő történeteken alapuló tudás. Az alábbiakban ezek közül mutatunk be néhányat.
A leghíresebb falfirkálóként ismert személy egy bizonyos Kilroy. 1945 júliusában Nagy Britannia, a Szovjetunió és az Egyesült Államok vezetői csúcstalálkozóra gyűltek össze Potsdamban. Egyik nap Sztálin generalisszimusz a kizárólag vezetők számára fenntartott luxusvécéből kijövet kérdezett valamit a tolmácsoktól. Azok elképedve fordultak az amerikai küldöttséghez, tolmácsolva Sztálin kérdését: „Ki az a Kilroy?” (Jokinen 1995, 11).
A New York-i graffiti az 50–60-as években tűnt fel, amikor is egyes bandák ezzel a módszerrel jelölték ki a territóriumukat. Majd az 1970-es években jelentkezett az ún. robbanás, amikor egy 17 éves, görög származású, Manhattanben a 183. utcában lakó fiú utazásai során elkezdte felirogatni a becenevét, illetve az utcájának a számát a metróra. ő volt TAKI 183, a graffiti „nem hivatalos” elinditója. Egyre több fiatal kezdte megirigyelni ezt a fajta hírnevet és százával kezdtek el tagelni. A többiek szemében ezáltal megnőtt a presztízsük. Miután kezdtek betelni a falak és a metrókocsik, új utakat kerestek. Hogy kitűnjenek a nevek, a writerek sajátos stílusokat kezdtek el alkalmazni. Ezek a stílusok idővel kifinomultabbá váltak és a betűk mérete is megnőtt. Ettől az időszaktól indult meg az ún. minőségi és mennyiségi termelés (Csillag 1997).
A graffiti fokozatosan egyre kifinomultabbá vált, új lehetőségeket keresett, egyes galériák is nyitottak az utcai festmények felé. Graffitis művészként indultak például: Jean-Michel Basquiat, Lee, vagy Fab Five Freddie. ők azonban már nem falakra, hanem vászonra és papírra festettek. A művészi világba való betörés a sokak által áhított kitörést jelentette, másfelől a vászonra festett, megrendelők igényei szerint készített munkákra egyesek az eredeti graffiti gondolatának, értelmének megcsúfolásaként tekintettek. Komoly ellenségeskedés alakult ki a festőművészek és a writerek között (Csillag 1997).
A graffiti szempontjából – bár nem meghatározó-, de egyik fontos jellemző a készítő sajátos anonimitása, illetve a készítési folyamat illegalitása (Kresalek 2000, 316). A graffiti műfajába tartozó alkotásokat általában két nagy csoportba sorolják: a szöveges falfirkák típusa, és a „New York-i graffitinek” nevezett műfajcsoport, amit én ortodox graffiti-nek nevezek. Ortodox graffitinek számítanak azok az alkotások, amelyek eredetileg csak New York-ra és Philadelphiára voltak jellemzőek, majd később Kaliforniában fejlődött tovább, majd átjutott Európába, s szinte a világ valamennyi pontján megjelent. A vizuális kultúra részévé válva sajátos, új stílusok alakultak ki.
„A graffiti segít meglátnunk a szubkultúra születését és fejlődését. A graffiti nyelve összeköti a szubkultúra különböző elemeit és definiálja szembenállását a normatív kultúrával. A graffiti crew-k szavak és szimbólumok kombinációján keresztül kommunikálnak, ezáltal egyfajta specifikus kifejezési módot, nyelvet hoznak létre. Az argó úgy viszonyul a helyi standard nyelvhez, mint az argót használó csoport a társadalom nagy részéhez: antagonisztikusan és gúnyosan. A graffitik aránylag könnyen dekódolhatóak, ha alaposan megvizsgáljuk őket, és ugyanez igaz bármely látszólag érthetetlen argóra is” (Bushnell 1990, 45, 55, 57). „Csupán azzal, hogy egy törvényen kívüli, hivatalosan illegális szervezet létezését hirdeti, a graffiti egy olyan szubkultúrát népszerűsít, amely bizonyos deviáns viselkedést szentesít” (Bushnell 1990, 59).
A graffitivel kapcsolatos fenti megállapításokat, meghatározásokat azzal a céllal mutattam be, hogy az általam vizsgált párkányi csoport szubkultúrája érthetőbb és értelmezhetőbb legyen számunkra.
A kutatási módszer bemutatása
Párkány (Štúrovo) Dél-Szlovákiában, a Duna északi partján terül el, szemben a magyarországi Esztergommal. Budapesttől 50, Pozsonytól pedig 150 km-es távolságban fekszik. Lakossága 11 100 fő, ebből 80% magyar anyanyelvű 20% pedig szlovák (www.sturovo.sk).
Ebben a kétnyelvű kisvárosban fogtam hozzá a kutatáshoz azzal a céllal, hogy feltérképezzem a BMD (Boom Master Dynasty) nevű négytagú (DIOK, NISK, KID16, BROK) graffitis csoport tevékenységét. Mint fentebb már említettem, tevékenységüket, 6–7 évig kísérem figyelemmel, miközben személyes kapcsolatba kerültem velük. A graffiti jameken résztvevő megfigyelést is folytathattam. A konkrét gyűjtést megelőzően igyekeztem megismerkedni a témával kapcsolatos szakirodalommal is, a magyar, angol, német, cseh és szlovák nyelvűvel egyaránt. Az interjúkat 2006 októberében készítettem, ami részben nehézségekbe ütközött, mivel a csoport tagjai közül egyikük sem csupán Párkányban él. Ketten Pozsonyban tanulnak, illetve dolgoznak, a harmadik Csehországban tanul, a negyedik pedig Hollandiában él. Feltehetjük a kérdést, hogy akkor miért is tekintjük őket párkányi writerek-nek? A későbbiekben erre is fény derül.
Az interjúkat diktafon segítségével, valamint internetes levelezések útján készítettem. A kötetlen beszélgetéseket a konkrét, életútra vonatkozó kérdések követték. A writerek folyamatosan dokumentálták munkáikat, valamint az általuk igényesnek tartott más graffitiket is. A saját graffitikről készült fényképeket, illetve a skicceket, (amelyek a black book-ot helyettesítették), valamint azokat az újságcikkeket és képeket, amelyekből inspirálódtak, megmutatták nekem. Az egyik writertől tárgyakat is kaptam (festékszórók és tartozékai). Az interjúalanyoknak a graffitis életúttal, életmóddal, a motivációval és stílusjegyekkel, valamint a szubkulturális közösséggel kapcsolatos kérdéseket tettem fel. Megpróbáltam kideríteni, hogy graffitis szemmel hogyan használják a várost, mint teret.
A nevek és a stílus
A writerek az illegalitás miatt különböző csoportokba tömörülnek, illetve több álnéven is tevékenykedhetnek. A BMD-s writerekre ugyanez vonatkozik, ők is több álnevet használnak. Az egyik nevet a legális rajzokhoz, hip-hop rendezvényekhez illetve ruhakészítéshez adják, a másik névnek, a 2B-nek, vagyis a „lenni”, szónak külön története van. A writerek nevei is változatosak: lehetnek becenevek, vagy saját maguk által választott művésznevek. A lényeg az, hogy a név a writer számára jól rajzolható betűkből álljon.
DIOK pszeudoálnevei: SMOG, SCAT, KEFA (legál név), EGO (csak egyszer volt használatban)
NISK pszeudoálnevei: WRESK, WISK, SOCK, NYSK, NO, RAK. A csoport többi tagjai azt mondták róla, hogy „minden héten más neve volt.”
BROK pszeudoálnevei: WERK, SCUT, YÖRK
KID16 pszeudoálnevei: KIDone6, DROP
A stílus szó meglehetősen sok jelentéssel bír és központi helyet foglal el a graffitikultúrában. A különböző betűtípusok stílusonkénti besorolása New York-ból ered. Alapját a betűk eltérő formáján kívül azok összekapcsolási módjai képezi. Ilyen stílusok például:
– Bubble Style: az 1970-es évek közepére datálhatunk és PHASE 2 nevű writerhez kapcsolnak.
– Blockbaster: szögletes, szabályos betűk
– Broadway Elegant: összeszorított betűk
– Wild Style: absztrakt módon átformált, kitekert betűk jellemzik, amelyek szinte lehetetlenné teszik az olvasást
Az amerikai betűdivatok mellett Európában is kialakult néhány új irányzat. Beszélnek például berlini, prágai, vagy lengyel stílusról (Kresalek 2000, 320).
Az interjúk
1. Hogyan kerültél kapcsolatba a graffitivel?
NISK: „Az alapiskolában (t.i. általános iskola) hetedikes koromban, ez körülbelül 1993-ban lehetett, rajzolgattunk a padra, papírra.”
BROK: „A gimi alatt a Pop Life magazinban, volt egy sorozat a graffitiről. Ez egy cseh újság volt, de bemutatott más nemzetiségű writereket is. Innét kaptuk a kezdeti tudást. Aztán utazásaink során. Egyszer Pestre utaztunk DIOKkal és Szentendre felé brutál falakat láttunk. Majd kiestünk az ablakból! Aztán Párkányban is megjelent a graffiti. A Lala (BSC–Bloody Skaters Crew) unokatestvére lejött New Yorkból és bombáztak a városban. Azt írták, hogy BLUR, ez egy amerikai zenekar neve volt. Még meg is megvannak ezek a bombák a Rego (üzlet) mellett), és egy autószerviznél a telefonszolgáltatókkal szemben. Volt még egy srác, a FISH (más néven BON, szintén a BSC-ből), aki az akkori Pokolpincénél csinált egy legált. Kocsmareklám volt, az volt rajta, hogy Noise Club, körülbelül 95–96-ban történhettek ezek a dolgok. Felutaztam Pozsonyba is, ahol a Lafranconi hídnál volt a Hall of Fame (a legjobb graffitik fala), amit lefényképeztem. Nagyobb hip–hop koncertek előtt itt voltak jamek, de soha nem volt legális, itt mindig igazoltattak a zsaruk.
Hát próbálkoztam. Együttesneveket irkáltam papírra. Itt-ott megvastagítottam őket, egymás mellé, mögé helyeztem a betűket. Kialakult. Meg persze figyeltem minden apró taget, jelet, hogy ki mit ír Párkányban.”
DIOK: „Pop Life magazin, legál fal Szentendrén, meg talán a környezet. Mindenki máshogy jutott hozzá. Prága volt a fő dolog, azt figyeltük, meg a csehszlovák szcénát. FISH pedig elküldte a graffiti szabályait és egypár cikket. Aztán minden jött magától, 1999-ben részt vettünk Break Cup-on Krupinában (Korpona), ismerkedtünk pozsonyi writerekkal. De akkor már festettünk.”
KID16: „Pop Lifeból, utazások alkalmával a látottakból merítettem és a suliban, amikor csak időm volt, vagy ha valami éppen nem érdekelt, akkor skeccseltem.”
2. Kitől tanultál festeni?
KID16: „Konkrét ember sajnos nem volt, bár jó lett volna. Festeni magam tanulok, még mindig. Egy-két tanáccsal azért ellátott az idősebb generáció… de ők már abbahagyták… mi lettünk a nextgeneration. És szerencsére most is akad utánpótlás.”
BROK: „Nem volt senki, aki megmutatta volna hogy csináljam.”
DIOK: „Nem volt senki. Mi egymástól tanultunk. Leültünk a szoba közepére NISKkel és órákig rajzoltunk, másoltunk, gyakoroltunk. Majd megmutattuk egymásnak.”
3. Ki az abszolút writer a szemedben?
BROK: „Akik azt írják fel a falra egy festékkel, hogy SZERETLEK JULI, na azok nem writerek. Ki kell színezni a dolgokat. Aki csak egy hányást csinál oda, az nem graffitis.”
DIOK: „Nehéz kérdés, sok mindenkit, akinek van stílusa, nem tudom elmagyarázni. Látni a tagből, pieceből, stb., hogy az a valaki toy vagy nem… de akiket igazán elismerek, azok például azok az emberek, akik akkor kezdtek mikor mi, és mindig nyomják, globálban gondolom, például a MUTANTS Pozsonyban. Akkor kezdték, amikor mi, ők most több éve itt főnökösködnek… és mostanáig tudom figyelni az útjukat… de ez tényleg nehéz kérdés… Kit ismersz el? Tudom, hogy ha konkrétan Párkányra szabom a választ, akkor a KOKSot ismerem el, de nem mint writert, hanem mint ügyes gyereket, aki brut graffitis lenne, ha foglalkozna vele… és ha ebbe invesztálná a pénzt…ha az új generációt nézzük…
Amúgy tetszik a pozsonyi style meg a prágai style 2000-ig, most már nagyon nem…”
KID16: „Úgy érzem nincs jogom megítélni, de egyébként is, ezt mindenki döntse el maga. Az tuti, hogyha valaki fest egy szépet, azt örömmel megcsodálom, legyen az bárki.”
4. Kit tekintesz a munkád közösségének, kiknek szánod a műveidet?
DIOK + NISK: „Ha pozitívan néző közönséget vesszük, akkor Párkány fiatalabb generációját vettem akkor, amikor festettem, meg főleg azokat az embereket akik tudják mi van kiírva, meg belelátnak, de amúgy meg talán igazság szerint jobban örültem ha felb…m valami okoskodó intoleráns embert a művemmel (nem magánterületen, házon, hanem állami tulajdonú épületekre gondolok) …és elgondolkodott rajta, hogy mi a szar ez itt, eltörném a kezét annak, aki csinálta. Szóval az volt a jó érzés, hogy csináltam valamit, amire az emberek reagáltak, mindegy hogyan, és diktáltunk a házak sztereotipikus falain…
Abban az időben eléggé fel voltak háborodva az emberek, nem is a felháborítás volt a cél, hanem érdekes volt figyelni a reakciókat, és jó volt tudni, hogy nem csinálnak vele semmit, és mi újra futunk valahol és kész. Komolyan, ez marha jó volt, hogy csak néztek: ki ez, mi ez ????“
KID16: „Mivel, hogy nem egy zártkörű akcióról beszélünk, mindenkit, akinek tetszik, mindenkit, aki megtekinti. Szerintem az emberek nem úgy állnak a graffitihez, hogy az most jó, vagy rossz. Még aki maximálisan ellene is van, annak is némelyik graffiti tetszik. Legál falak festése közben az idősebb generációk felől is pozitív visszajelzéseket kaptunk.“
BROK: „Saját magunknak csináltuk. Mások meg nézik, tudnak rólam, de nem tudják ki az, aki alkotta. Ez ilyen jó.“
5. Mitől jó egy graffiti?
DIOK: „Színek, style, jön belőle az energia.”
KID16: „Látod ez egy személyre szabott kérdés, mert hát mindenkinek más számít jónak, például betűforma, színkombináció, van-e karakter… Én személy szerint szeretem, ha valami szépen, precízen ki van dolgozva, ami a vonalakat és a kifestést illeti. De természetesen nem nézek le senkit, mármint a kezdő writereket, sőt, ha tudom segítem őket, mert örülök neki, hogyha van aki színesebbé teszi kis városunkat…”
BROK: „Attól függ, hogyan van megcsinálva. Hogy mit adsz bele, mit fejezel ki vele, ki érti meg. Fontos a pontos kihúzás. Akik csak másolnak, azokat elítélem. A saját stílus a fontos. A stíluson múlik minden.”
6. Milyen szabályok határozzák meg nálad a festést?
KID16: „Nálam kizárólag csak egy dolog, az pedig az idő. Nem szeretem elsietni a dolgokat, talán ezért is festek inkább legált.“
DIOK: „Nálam? Ha lehet nem festek magántulajdonra, meg hát templomokra, műemlékekre logikus, hogy nem festek, nem vagyok hülye… én főleg olyan helyekre koncentráltam, amiknek nem konkrét személy a tulajdonosuk (nem akartam kapni), legjobb állami házak, épületek, stb. Ami a tagelést illeti, itt annyira nem határozom meg, mert azt le lehet mosni…
Ja, és egy nagyon fontos szabály: Nem festek bele valakinek a cuccába, ha nem akarom őt ezzel disrespektálni. Én ezt annak veszem, főleg ha a köcsögök, akik vesznek egy színt, szeretnének ilyesmit csinálni. Szerintem azt hiszik, hogyha oda írnak valamit egy jó cucchoz, akkor észreveszik őt az emberek, ami igaz is, de leköpném, szóval klasszikus respekt szabályok.”
BROK: „Egy writernek nem léteznek szabályok. Persze a műemlékeket, templomokat nem festi le egyik writer sem. Elvileg minden mást miért ne?“
7. Milyennek látod és láttad a párkányi helyzetet graffiti terén?
BROK: „Most valami mocorog, de olyan, mint a mi időnkben volt. Akkor is csak egy-két crew volt. Ez kevés. Kisváros, tízezer ember, vagy tizenegy és ha nagyon aktívan csinálod, mutogatod a dolgaidat, akkor az előbb-utóbb kiderül. Mivel akkor csak mi csináltuk, kivétel egy-két csoport, de az szinte semmi nem volt, így nem volt kihívás, versenyérzet. A rajzainkra nem válaszolt senki soha. Csak úgy, magunknak festegettünk. Szerintem , ami most van, tagelés, meg bombák, az még mindig hozzánk köthető. “
DIOK: „Párkányban volt graffiti szcéna 1997-től körülbelül 2001-ig, vagy nem tudom mikor lett pontosan vége. Akkor, amikor a BMD-t már nem négy ember írta. Az nem graffiti helyzet, ami most van. Ha valaki lemegy, nem tudom öt-hét ember is egy évben valamit festeni, azt nem veszem nagyon komolyan. Annyit csinálok én is egy év alatt, pedig nem festek aktívan.
Valamikor marha jó volt, igaz hogy hiányzott egy erős crew, akivel lehetett volna aktívan harcolni, mert akkor biztos mi is tovább húztuk volna. Kár, hogy a BSC (Bloody Skaters Clan: Lala, Fish\Bon, és egy lévai srác, akinek nem lehet tudni a nevét), PSD (Pro Sect Da Clan\ Crew, papíron voltak hárman-négyen, de csak a WAM2 fújt és fúj ma is) nem vették olyan komolyan. Minden esetre mi azokban az aktív BMD időkben tényleg ezzel éltünk. Azt nyugodtan graffiti időszaknak nevezném.“
KID16: „Egyre jobbnak, bár mostanában nem igazán követem az otthoni helyzetet, mert elköltöztem. De örülök neki, hogy a fiatalabbak között is vannak páran, akik flakont ragadnak és viszik tovább ezt a fajta művészeti irányzatot.“
8. Más szemszögből figyeled a várost, mint az átlagember?
DIOK: „Perszehogy, mindenki, aki festett valamikor máshogy nézi a várost. Figyelem, ha van valami új cucc, ez ritka öröm, vagy hát az ember talál mindig valami jó helyet, ahová nagyon jól el tudná képzelni a bombáját. Figyelem és szívesen figyelném, ha lenne megint valami érdekes a városunkban…“
KID16: „Az tuti, de nem csak a graffitinek köszönhetően. Egyébként nem tartom magam átlagembernek.“
BROK: „Amikor egy-két új taget észreveszek, mindig megvan bennem, hogy hátha elindul valami. Minden újat észreveszek. Próbálom figyelni a Duna partot is (itt található a párkányi legál fal), ha megjelenik valami új, hogy festeget-e valaki magának. Most nincs semmi komoly. Kezdeti próbálkozások. Nincs egy összefogott csoport, akik igenis valamit akarnak csinálni. Kisebb próbálkozások azért vannak. De hát kisváros, meg a rendőrök is mostanában beindultak.“
9. A városnak melyik területe fontos a számodra?
DIOK: „Szeretek menni olyan helyeken, ahol régebbi cuccunk van, vagy éjjelenként valami érdekes történt, de hát mi van annál jobb, ha megyek az utcán, és itt a nevem, ott nevem… érted, nem?“
10. Tagelők, festők között létezik-e valamilyen elkülönülés?
DIOK: „Tagből lett a graffiti. A tagek nagyon szépek tudnak lenni, de az a szó, hogy style nagyon fontos. Most erre mit válaszoljak, valaki tud tagelni, valaki nem. A tag az a festéshez tartozik. őszintén szólva utálom azokat, akik csak tagelnek, mi érdekes van benne, ha valaki tagel, ez olyan alibizmus “hé, én graffitis vagyok, összetageltem az egész várost“. Igaz hogy ez hatásos lehet, ha jó a tag, de szerintem, ha festesz, tagelsz, bombázol, az tisztára más, nem tudom elmagyarázni. Te dolgozol rajta, hogy jól nézzen ki az, amit bombázol, és mellette ott az aláírásod, a tag, ami alapján hozzád lehet kapcsolni. De most ha valaki aki csak tagel és nem festett semmit, mit akar azzal a taggel mondani? Most őszintén, akárki képes lenne összetagezni az egész várost, ha körbe megy rajta. Mi extra van benne?“
BROK: „Vonal, meg kép. A tag csupán két másodperc, amíg kiírod a saját, vagy a csapatod nevét. A festés tovább tart, igényesebb. A „Juli szeretlek“ is tag, de nem olyan.“
KID 16: „Naná, hogy van, de ezt a helyedben nem így kategorizálnám. A tagelés hozzá tartozik a graffitihez. Van aki csak a műve alá, vagy mellé tagel, van aki az üres falakat támadja meg szerte a városban. Még ha nem is olyan szép ez az emberek szemében, a writerek így reklámozzák magukat és a csapatukat.“
11. Az átlagos városi életmódtól a te életed mennyiben tér el?
KID16: „Nem tudom mi számít átlagos városi életmódnak, de ha bele tartozik egy szép új fal megtekintése az út mellet, az esti császkálás a városban, esetleg egy kis adrenalinos festéssel összekombinálva, akkor igen, eltér. De persze én is ugyanolyan dolgozó ember vagyok, mint a többi.“
DIOK: „Nem tudom, de nem sokban szerintem, habár ha visszagondolok, akkor mi régen komolyan a graffel éltünk. Szerinted ki kel fel neked reggel fél négykor, hogy elmenjen a többiekkel egy konkrét kiválasztott helyre, konkrét színekkel, konkrét tervvel, mit hogyan, merre lehet elszökni, és utána hazamegy aludni tovább, miközben nem tud elaludni örömében, hogy k…a jól sikerült az akció? Vagy ki képes elmenni az esti iskolabálba, hogy lássák őt az osztálytársai, és fél óra múlva haza menni, átöltözni, kimenni, festeni, visszaöltözni és a bálban folytatni, mintha mi sem történt volna?“
12. Mesélj a crewról, aminek tagja vagy, mond el a történetét!
DIOK: „Akkor lássuk címszavakban: 1997 augusztusa, NISK, BROK, DIOK Nyárzáró koncertek a kompnál. Mi pedig egy fehér kondenzátort a škrobáren [keményítőgyár] mellett három színű BMD-t fújtunk. Ez volt az első dolog, amit festettünk. Ócska festékek, originál capek. Utazás Pozsonyba rendes festékeket venni, hétvége Prágában, hogy fényképezzük le a legál falakat, hogy legyen inspirációnk, első graff magazin, első graff trikó, breakdance versenyen összeismerkedés a pozsonyi writerekkel, láttuk őket élőben festeni. Párkányban aktív festés, éjjeli akciók, új csapatok beindulása NSW, MSC (Master Security Clan, Memphis Security Club: MIKI+ KID16), majd az NSW megszűnik. KID16 a BMD tagja lett, új energia, és senki nem állíthat meg. Busz, vonat csinálás, problémák, legál fal Párkányban, hip-hop partik, új kontaktusok, és így tovább… Nagyon sokat túl éltünk együtt ennek köszönhetően a többi taggal, és most már nem igazán festünk. De ugyanúgy jó barátok vagyunk… Talán így…“
KID16: „Szóval az úgy volt, hogy… ááááá…, sajnos a leg-leg kezdetektől nem tudok neked infóval szolgálni, mivel én csak úgy csöppentem bele ebbe a levesbe…
Én, vagyis mi egy másik sráccal (Bugi) kezdtünk el festeni olyan 1997 körül. Abban az időben még mint NSW (New Skool Writers) csapat léteztünk. Persze mint kezdők, tele energiával és ambícióval festettünk mindenhová. Mikor csak egy szép téli napon megcsináltunk egy eléggé csak városközpontban lévő falat még világosban. Ami azért csak nem volt rossz teljesítmény a részünkről. Szerintem az akkori királyok, a BMD is felkapták a fejüket. Ha jól emlékszem ők szólítottak le bennünket. Attól az estétől fogva életre szóló barátság szövődött köztünk. Az elején mi jártunk őrizni nekik, ha festettek, és fordítva. Közös bulik, piálás, csajozás. Egy napon a társam kijelentette, hogy ő befejezi a festést. Mivel egyedül nincsen crew, maradtam csak KID16, de ez persze nem tartott sokáig és már jött is a felkérés, nem szeretnék-e a BMD crew tagja lenni. Mivel magamra maradtam és láttak bennem fantáziát. Számomra akkor kezdődött el igazán a festés időszaka. Sok szép közös akciónk volt azóta, s remélem még lesz is. Bár már felnőttünk, egy kicsit talán az eszünk is megjött, de egy jó festésnek a haverokkal, szép napos időben, egypár sörrel sose tudnék ellenállni.”
BROK: „DIOKkal elhatároztuk, hogy kellene valami ütős név. Épp az egyik Wu-Tang Clan albumot hallgattuk, közben a szöveget olvastuk és innét választottunk ki három szót: BOOM MASTER DYNASTY. NISK is velünk tartott. Megalakultunk 1997-ben, nyár elején. Olyan 16 évesek lehettünk. ”
DIOK: „Aztán 2000 környékén 2B-t fújtunk. A 2B azért lett csinálva, hogy legyen kvázi valami álkonkurencia, mert semmi más nem történt a városban csak a BMD festett. Ennek az volt a célja, hogy hátha valaki elkezd aktívan festeni, mivel hogy van „harc“ a BMD és a 2B között. Igazság szerint nem nagyon működött a 2B, volt talán kétszer-háromszor tagezés, nem emlékszek semmi bombingra, habár lehet, hogy volt valami. Ami a 2B tagokat illeti, ugyanaz, mint a BMD. Lehet, hogyha valaki reagált volna erre a dologra, akkor ment volna a 2B tovább, de nem volt semmi effektje. Meg mondjuk nekem nem nagyon passzolt a 2-est írni.“
NISK: „Aztán, mikor 2000-ben vonatot festettünk, nem akartuk, hogy könnyen be tudjanak azonosítani, akkor mindenki más nevet fújt és a csapat neve is STU lett, mint Štúrovo, azaz Párkány.”
13. A csoportra jellemző stílus
DIOK: „Előre átgondolt festés, jellemző stílus nincs, mindenkit Pozsony, Prága, az elején pedig New York, Berlin inspirált, de mindenkinek meg volt a saját stílusa mondanám….
Legjobb szkeccsek – KID16
Legjobb legálok – BROK
Legügyesebb a new york cappel tagelő – NISK
Mindenki másban volt jobb, ebben volt az erőnk.”
KID16: „Nincs. A csoportnak nem volt sose saját stílusa, de a csoporton belül meg van mindenkinek a sajátja. ”
BROK: „Próbálkoztunk. Az elején még nem volt senkinek kialakult stílusa. Most már leginkább DIOK rajzain figyelhető meg a stílus. A betűk ugyanazok, de mégis máshogy néz ki minden egyes rajza.”
14. A kapcsolatok milyenek voltak a csoporton belül?
BROK: „Jó. Nem csak így kötődtünk össze, hanem együtt mászkáltunk, együtt buliztunk a hétvégeken. Mindig együtt mentünk ki. Minden hétvégén. Egy suliba is jártunk a négyünkből hárman. ”
KID16: „Mivel hogy én vagyok a legfiatalabb tag, az én családom bővült három bátytyal és szerintem a többiek is így vannak vele. A kezdetek óta olyanok vagyunk, mint a tesók.”
DIOK: „A csoporton belül szuperek voltak a kapcsolatok és most is azok szerintem. Másik dolog hogy a négy tagból kettő nem Szlovákiában tartózkodik, vagy ha igen akkor ritkán. Én mindenkivel aktívan tartom a kapcsolatot… Igazi testvérek vagyunk!!!”
NISK: „Nagyon jók. Minden szombat este tízkor találkoztunk és mentünk a Royalba (kocsma), ez volt a bázis, a telep. Volt itt billiárd asztal, darts és bőrkanapék. majd miután ez bezárt, átmentünk az Atlasba (szórakozóhely). Aztán innét hazamentünk a kannákért, olyan három óra tájban, hiszen éjfélkor még nem lehetett festeni, mert sokan voltak kinn az utcán. Volt még egy hely, ahol gyülekeztünk, a pincénkben. Itt próbáltuk ki a kannákat, tageztünk, tervezgettünk. ”
15. A hip-hop kultúra nálad mennyire meghatározó?
DIOK: „Nálam eléggé, továbbra is próbálom valamilyen módon életben tartani Párkányban, meg hát figyelem merre halad, szerintem nagyon sokat adhat egy embernek, úgy, mint más kultúra is…”
KID16: „Nem meghatározó, ugyanis nem tartom magam egy real hip-hop-os csávónak. Szeretem a b-boyingot a graffitit és a jó kis zenét, de nem kimondottan a hip-hop-ot. Sőt, inkább hallgatok reggea-t, ska-t, jazz-t, vagy jó kis punk speedrock-ot.”
16. Mik számítanak veszélyes területnek?
DIOK: „Ez megint nagyon szubjektív válasz lesz. Vagyis én, már ha most vesszük inkább nem nagyon veszélyes területeket választok, ha megyek festeni. De mi veszélyes? Nekem az, ahol nagy a forgalom, sok az ember, centrum, mostanában sosem tudod ki min pörög, és hogy mire képes. Nincs kedvem valami hülyével veszekedni, vagy verekedni. Régen máshogy vettem a veszélyes helyeket, most nem keresem a felesleges problémákat, már nyugdíjas vagyok. Van elég hely még ami jó, és nem annyira veszélyes.”
17. Voltak-e konfliktusok a rendőrökkel?
BROK: „A szülőkkel több volt. Miután szerveztük egy legál jamet, amihez a nevünket kellett adni, másnap váratlanul megjelentek nálam a rendőrök. Kiderült ugyanis, hogy miután elbúcsúztunk a korponai writerektől, azok összebombázták a várost. Szóval a zsaruk DIOKra és rám akarták kenni a balhét. A szüleim miatt is, meg más dolgok miatt is abba kellett hagynom a festést.
Egyszer el is kaptak a zsaruk. Reggel fél négykor mentünk festeni a Teraszira, DIOK kezdte és én folytattam volna, KID16 őrködött, NISK pedig kimaradt a buliból, mert lusta volt felkelni. Mialatt mi a KIDdel őrködtünk, bekanyarodott egy rendőrkocsi. A helyet körbe tömbházak kerítették. Az egyik épület hetedik emeletéről valaki kihívta a zsarukat. Elkaptak mindhármunkat és bevittek a rendőrségre. Mindenkit lefektettek a földre, DIOKkal szemben erőszakot is alkalmaztak. A balkonon meg elkezdtek tapsolni. Útközben alig tudtuk visszafogni magunkat, hogy ne röhögjünk. Majd a városi rendőrök átadtak minket a zöldeknek (t.i. állami rendőrök), azok pedig kihallgattak. Két-három óra múlva hazaengedtek. DIOK vitte el a balhét, mert őt kapták el. Ki kellett fizetnie az újrafestés árát. Majd ezután felkerestük a polgármestert és sikerült kieszközölni nála, hogy kapjunk egy legál falat. Ez lett a színtere a most működő graffiti jameknek.”
DIOK: „Igen volt már valami, de mi szeressük egymást a zsarukkal szopatni… Tippelhetsz ki vezet…”
KID16: „Ja. Egyszer (klop, klop) hál´ istennek és a gyors lábainknak.”
18. Van-e olyan, hogy territórium, és ez mit jelent, hol van?
KID16: „Szerintem nagyobb városokban ahol több a crew, biztos megvannak a külön csoportok territóriumai, ahol festenek, de ez baromság. A graffiti free, oda festesz, ahová akarsz. Ha van egy kis eszed, akkor nem fújsz emlékműre stb.”
DIOK: „Van, nálunk nem azt jelentette, mint pl. Berlinben vagy más nagyvárosokban, hogy más nem mehet oda festeni, mert kap a szájára a jobbik esetben. Mi így neveztük el a leggyakrabban festett városrészt, ami magától alakult ki, mivel könnyű volt ott festeni, azaz, majdnem soha sem volt ott semmi gond. Habár ez hülyeség. Egyszerűen nem volt könnyű kocsival ott kergetőcskézni, és könnyen el lehetett onnan szökni, ha gond lett volna. Ezt BMD territóriumnak neveztük el, mert kellemes színes cuccok mosolyogtak rád, ha arra mentél, és ez a kínai fal melletti garázsok melletti terület… ”
19. Rivalizálás más csapatokkal?
BROK: „A BSC-vel volt ilyesmi, de az csak heccelés volt, hogy mi lesz már, mi van?! ők 1997 nyarán fújtak egy nagyon szépen kidolgozott BSC-t aztán azóta szinte semmi. Még bombáztak egy párat, de azoknak nem volt annyira igényesen kidolgozott stílusuk. Rengeteg tagük volt. Az egész város BSC-ből állt. Erre mi reagáltunk. Mi is adtunk nekik. Ahol addig BSC volt, oda mindenhova került BMD is. Mi voltunk magasabban. Hecceltük egymást, de nem lett belőle semmi. Ez a crew befellegzett. ”
20. Milyen kapcsolatokra sikerült szert tenni a graffitik áltak?
DIOK: „2000-ben sikerült megszervezni az első graffiti jamet Párkányban. Azóta megfordultak nálunk writerek Korponáról, Pestről (TILOS crew), Szentendréről (DIWAT 26), Komáromból, Érsekújvárból, Köbölkútról, Pozsonyból, Zsolnáról és Besztercebányáról is.”
21. Milyen ma a graffitis csoport helyzete?
NISK és BROK már egyáltalán nem festenek, DIOK készített throw upokat Pozsonyban, és Párkányban is, KID16 pedig mostani lakóhelyén, Hollandiában fest. Úgy néz ki a BMD szétesett, mint graffitis crew, de a baráti szálak megmaradtak.
Amint az a következő térképen megfigyelhető a BMD festményei 5 nagyobb körzetben helyezkednek el:
1. Teraszi lakótelep 2., mert interjúalanyaim szerint itt könnyebb a menekülés
2. Teraszi lakótelep 1., itt is könnyű a menekülés és sok ember láthatja
3. A volt Atlasz szórakozóhely és környéke, szintén a fent említett okból.
4. Az Ady utca és környéke, itt találhatóak az iskolák, tehát így próbáltak hatni a fiatalabb generációkra.
5. Legál fal a Duna partján
A következő térképen a város azon területeit mutatom be, ahol nehéz graffitit készíteni, mivel forgalmas részről van szó, így nagyobb a lebukás veszélye. Ezek a következők:
1. A Fő utca és a Sétáló utca, amit kamerarendszer is véd
2. A rendőrség és a határátkelő körzete
A fenti térkép Párkány kevésbé frekventált körzeteit mutatja be, ami magába foglalja a családi házak körzetét, valamint olyan helyeket, ahol kevésbé feltűnőek a rajzok, illetve nincs megfelelő felület.
Összegzés
Irásom célja egy kisváros graffitis kultúrájának bemutatása volt. Figyelemmel kísértem, hogyan alakulnak át ebben a környezetben a nagyvárosi graffiti szabályai. Megpróbáltam választ kapni arra is, hogyan enyhülnek az ellentétek egyes csoportok között, milyen módon szövődtek barátságok, milyen cél vezéreli a writereket, mik és kik kapcsolódhatnak még a graffitihez, illetve kíváncsi voltam a writerek gondolkodásmódjára, világfelfogására is. Fontos hangsúlyozni, hogy kétnyelvű közösségről van szó, s annak ellenére, hogy ilyen közel van a szlovák-magyar határ, a writerek mégis inkább a „csehszlovák szcénát” követték figyelemmel, mindemellett természetesen magyar underground hip-hop áramlatok is eljutottak hozzájuk. Az általános graffiti tevékenység bemutatása mellett kitértem a csoportokhoz kapcsolódó specifikumokra is.
Társadalmi megítélés. Mivel a graffiti illegális, törvénysértő tevékenységnek számít, a writerek megpróbálják titkolni. Egy nagyvárosban ez nem jelent akkora problémát, mint egy olyan kisváros esetében mint Párkány, hiszen ha bárhol megjelenik a falon egy festmény, arra azonnal felfigyelnek az emberek és meg szeretnék tudni ki, vagy kik készítették azokat. A csoport tagjairól többen is tudták, mivel foglalkoznak: a középiskolában a tanáraik, szüleik, rokonok mind tisztában volta ezzel, és a rendőröknek is a tudomására jutott. A gimnázium diákújságjában, a Krétaporban is megjelent egy riport a BMD-vel. Mégis folytatták és bizonyos körökben elismerést vívtak ki maguknak, elsősorban a fiatalabb generáció körében. A mindennapokban „idegenekkel” nem beszélgettek erről a témáról. Az akciókat a csoporton belül precízen megtervezték, kiszámították, így csökkentve minimálisra a lebukás veszélyét. A BMD-t tehát olyan csoportosulásként jellemezhetnénk, amely az ún. „szegmentális mikrotársadalom” egyik formáját képviselte a városban. A csoportot nem csupán a rendőrökkel állt szemben, hanem létezését mások előtt is titkolnia kellett, ennek ellenére azonban rajzaik száma mégis növekvő tendenciát mutatott.
Bekerülés a csoportba. Ezzel a témával kapcsolatban ugyancsak hivatkoznom kell a város méreteire, hiszen a csoport tagjai már gyermekkoruk óta ismerték egymást (általános iskola), így a csoportba való bekerülés függött az azonos érdeklődési körtől. A writerek a kitűnésnek, a kitörésnek nem hétköznapi módját keresték, s ezt a graffitiben meg is találták. A videóklippekben, a zenében és más városok falain találták meg a követendő példát, s ezt próbálta megvalósítani ez a közösség egy adott térben. A példa megtalálása után a tanulási folyamat, a gyakorlás, fényképezés, információgyűjtés (például az internetről) következett, majd ezek után került sor a gyakorlati megvalósításra. A csoportba való bekerülés feltételei: tehetség, valamilyen szintű anyagi háttér (aki nem vásárolt festékeket, az nem válhatott a csoport tagjává, csupán szimpatizáns lehetett), illetve a kitartás. A csoport tagjait nem csupán a graffiti-életstílus tartotta össze, hanem igen szoros barátság is. Ebből a szempontból figyelemre méltó KID16, aki a tehetségének és az adott szituációnak köszönhetően egy másik crewból került a BMD-be. A kiválás a csoportból az árulással lett volna egyenlő, s a rendőröknek való „feldobást” jelentette volna. Erre nem került sor, tehát a bizalom a csoportban egy nagyon fontos szempontnak számított. Párkány többi writere nem szándékozott bekerülni ebbe a csoportba, inkább más crewkat hoztak létre, hasonló kapcsolatok mentén. Abban az esetben, ha ezek a crewk is elérték volna a BMD szintjét, megvalósult volna a csoport által kitűzött cél, azaz versenyre, vagyis a „háború”-ra került volna sor.
A rajzok presztízse és esztétikája. A rajzok presztízse függ a kidolgozottságtól, a festmény helyétől, a színek használatától, a rajz méretétől, illetve, hogy csupán betűk szerepelnek-e a graffitiben, vagy karakter is található mellette. A writerek kerülték a rikító színek használatát, inkább a „krémszíneket” részesítették előnyben, vagy egymással harmonizáló színeket választottak. Mivel a graffiti olyan alkotási forma, amit az utcán sétáló ember készen kap, akaratán kívül kerül szeme elé, így a rajzok presztízse a szemlélő nézőpontjának függvénye. Az idősebb generáció legtöbbször elítéli, fel van háborodva, míg a fiatalabbak egy részének tetszik, esetleg követendő példának tartják. Abban az esetben, ha egy rajz legális helyen van, és alaposan ki van dolgozva, az adott kultúrán kívüli szemlélő is felfigyel az esetleges esztétikumra. Az évente szervezett graffiti jamen korosztálytól függetlenül jelennek meg nézelődők, akik több órán keresztül is figyelemmel kísérik az alkotás folyamatát, tehát akár az esztétikumot is felfedezhetik benne. Mivel azonban ők nem rendelkeznek a szubkulturális tudással, így ezeket az alkotásokat nem tudják értelmezni. Azt viszont többször megjegyezték, hogy szépek, érdeklődnek a rajzok iránt, és kiválasztják a nekik legjobban tetsző festményeket is. A rajzok „presztízsét” illetően nagy szerepet játszik a karakterek ábrázolása. Ezek legtöbbször arcok, amelyek lehetnek torzítottak, rajzfilmfigurákra hasonlíthatnak, de érzéseket is kifejezhetnek (pl. agressziót, vidámságot, vagy ábrázolhatják az alkohol, marihuána hatását). Ezen kívül megjelennek növény- és állatábrázolások, tárgyak ábrázolása (mint pl. festékszóró), valamint nonfiguratív ábrák. A graffiti argójában az esztétika szinonimájának a stílust, a style-t tekinthetjük.
Illegalitás és legalitás. Fontos ilyen aspektusból is figyelni a munkájukat, hiszen festenek „legális” és „illegális” képeket is, azonban ilyenkor más-más betűket használnak. Megítélésem szerint a párkányi graffiti a legalitás és az illegalitás mezsgyéjén egyensúlyozik. Léteznek a tevékenységre vonatkozó törvények, amelyek egyértelműen kimondják a graffiti illegális jellegét, viszont az alkotók ezeket a törvényeket nem fogadják el. Véleményem szerint ez még sokáig nyitott kérdés marad, hiszen a graffiti egy olyan jelenség, amely ellen és mellett is több érvet lehet felsorakoztatni. A lakosság ás a hivatalos szervek részéről leghangsúlyosabb kifogásként a károkozás, rongálás szerepel. Nem volt – és nem is lehetett – célom ennek a kérdésnek az eldöntése, vagy valamiféle állásfoglalás sem, az viszont tény, hogy a graffitik ott vannak a falon és számuk egyre növekszik. Addig, amíg a rendőrök nem kapják el a writereket festés közben, nem tehetnek semmit ellenük. Ezzel a writerek is tisztában vannak. A graffitit nem lehet megegyezés alapján végezni, azaz az állammal, a városvédőkkel, vagy a rendőrökkel és a lakossággal egyetértésben, hiszen célja és lényege éppen a tabuk megdöntése, azaz a társadalom, illetve a város törvényes rendjének, az általánosan elfogadott normáknak megkérdőjelezése és megszegése.
Tér- és idő. A graffiti a pénz mellett rengeteg időt is igényel. A writerek a legtöbb graffitit tinédzser korukban alkotják, tehát ez a tevékenység a felnőtté válás előtti időszakra jellemző leginkább. Miután felnőnek, még részben akkor is ezt egyfajta életstílusnak tekintik, azonban ekkor már nem vesznek részt benne olyan aktívan, mint korábban. A csoport tagjai általában a hétvégi szórakozások után, legtöbbször szombat éjjel, illetve vasárnap hajnali három-négy óra tájban alkották illegális műveiket. Az akciók pontosan ki voltak számítva, meg voltak tervezve, előre felmérték a terepet és a menekülési útvonalakat is, illetve mindig voltak beosztott őrszemek. A kép minősége általában az idő függvényében változott, ha kevesebb idő állt rendelkezésükre, vagy veszélyesebbnek számító helyen rajzoltak, nem kezdtek bele egy többszínű, igényesebb rajz elkészítésébe, akkor inkább csak bombáztak (bombing).
Függelék
A graffitis szómagyarázatok
Az alábbiakban a graffitis argót mutatom be, milyen szavakat tartalmaz és ezek mit is jelentenek. A definíciók mellett igyekeztem az általam fontosnak itélt egyes csehországi writerek meghatározásait is leírni, mivel interjúalanyaim elsősorban tőlük inspirálódtak, s egyben őket tekintették követendő példának is.
Adrenalin: WICKE, Prága: „Az akció vezetője, pótolhatatlan érzés. Nem olyan, mint mikor bungee jumpingot ugrasz, vagy bringázol, vagy mit tudom én. Ez olyan adrenalin, ami az illegalitással van összekötve.” (Overstreet 2006, 97)
Bite: valaki stílusának a másolása.
Black book: az a könyv vagy füzet, amibe a writer gyakorolni szokott. Ebben végigkövethető stílusának fejlődése. A writer féltve őrzött kincse, amiben vázlatai, tervei, próbálkozásai láthatóak.
Bombing: kevésbé kidolgozott, illegális, gyors festés, álatában éjszaka végzik bármely üres felületre. Lehet ez akár vonat, tűzlétra, metrókocsi, vagy bármilyen fal. Általában 1–2 szín használatával készül, mint pl. krómmal, aztán ezt húzzák ki valamilyen kontrasztos színnel. Lényege az illegalitás, illetve a gyorsaság.
Buff: A graffitik hatósági eltávolítása.
Burn: Legyőzni a vetélytársakat.
Burner: Minimum három, vagy több szín felhasználásával készített rajz, ami szinte „lemászik a falról”.
Cap (sapka): Festékszóró fej, amely meghatározza a vele festett vonalak jellegét. Létezik: Skinny cap (Vékony vonalak húzására használják, kb. 0,5cm. Általában ezzel festik meg a graffiti körvonalait.), Fat cap (Vastag, 4–5 centis vonalak húzására használják. Ezzel lehet a legegyszerűbben kiszínezni a graffitit). Standard cap (a festékespalackon eredetileg található festékszóró fej.), Fading cap (Ez a szórófej a színek keverésére alkalmas.), New York skinny (Nagyon vékony vonalakat húz.).
Crew: A writerek bandája, csoportja. Ez általában azt a három betűt jelenti, amelyet a csoport összes tagja fest. POIS, Prága: „Család. Emberek, akikre számíthatsz, még akkor is, ha nem mindig pontosak a találkozókon. Emberek, akik azt jelentik te, és te azt jelented ők. Emberek, akik nem hugyoznak le és te nem hugyozod le őket.” (Overstreet 2006, 23) RICH, Prága: „Az emberek a crewban ellenálnak, forranak és újratöltenek. Kialakítják a törzs alapját. És számomra ezt jelenti a graffiti, ez ugyanaz, mint a techno-kultúra, a punk együttesek kultúrája, ahol az emberek szeretnek összegyűlni, mert… szóval az emberek szeretnek összegyűlni. Ez a crew képződik, mert az embernek szociálisan szüksége van rá, hogy úszhasson rajta és hogy mozoghasson körülötte. Addig, amíg az ember valamilyen lendülethez nem jut, lehet ez anyagi, pszichikai, esetleg egy nő, vagy ilyesmi…” (Overstreet 2006, 26)
Distroy (filc, vagy fix): Vastag hegyű filc. Létezik vékony, XL (vastag) és XXL (legvastagabb).
End to end: a vasúti kocsi teljes hosszát borító graffiti.
Fame: A hírnév, melynek elérése inspirálja a writert az egyre több és jobb minőségű kép elkészítésére.
Graffiti: PASTA, Prága: „A graffiti nem dialógus, a graffiti nem művészet, a graffiti egy istentelen örvény.” (Overstreet 2006, 221)
Graffiti jam: Legális festés, amikor több writer találkozik. SCARF, Prága: „Ünnepély, az élet ünneplése. Közös istentisztelet. A pozitív energiák gejzíre. A béke manifesztumának formája. Másképp söröcske, parti, napsütés, festékek… szóval egy bájos nyári koktél.” (Overstreet 2006, 48) SCUM, Prága: „Nagyon szerettem, mert éreztem, hogy tartozom valahová. Nagyon büszke voltam, mikor az én művecském mellett láttam POIS, RAKE, SCARF dolgait, mindezt egy akción.” (Overstreet 2006, 49)
In line: Alapvető díszítési módszer. A betűk formájának a körülhúzása a képen belül egy új szín felhasználásával.
Kanna (spray, szórófesték, can): űrtartalom szerint lehet 100 ml (mini), 150 ml (Neolux), 300 ml (Maestro), 400 ml (Belton, Montana, Montana Black, Montana Hardcore, Montana Gold stb.), 500 ml és 600 mililiteres (Montana Platinum). Márkák szerint: Prevent, Maesto, Neolux, Multona. Európában a Belton, illetve a Montana a legelterjedtebbek.
Karakter (face): A figurális ábrázolásokat karakternek hívják. Azonnal kitűnnek a betűk tengeréből. Legtöbbször képregényszerű figurák. A karaktereknek a tehetség megmérettetésében van szerepe, sok festéket és időt igényel, ezért általában csak legál falakon találkozhatunk velük.
King: A legtöbbek szemében a legjobb writer. BIOR, Prága: „A king egy erős, tehetséges writer, aki az egész lényével fest. Legtöbbször egy névhez tartja magát. Saját példájával lesodorja a többieket és mítosszá, legendává válik. Megvalósítja a többiek vágyait, kitolja a hétköznapiság határait az abszolút porára. A király beszél, de egyedül egy senki. Nincs fontosságérzete – csak azt tartja fontosnak, ami átáramlik rajta, ami erőt ad neki a festéshez, ami formálja a műveit. A királynak talán olyannak kellene lennie, mint egy hullámverés, mint egy szélvész és mint egy gyönyörű, forró nap, vagy mint a féktelen természet. Természetesen nem tudom ki a király. Talán úgy lehetne megszemélyesíteni, mint egy érzés, amit valaki mélyen a szívében hordoz, ami hozzáér, mikor graffitit készít. Nem tudom…” (Overstreet 2006, 105)
Krosszolás: Más graffitis alkotásának elcsúfítása, összefirkálása.
Lefedés: Már kész alkotásra ráfestett újabb kép, amely eltakarja az előzőleg oda került rajzot.
Legál: graffitis szubkultúrán belül azokat a legálisan használható felületeket jelenti, ahol a graffiti hatóságilag engedélyezett.
Married couple: Két teljesen lefestett, egymás mellett levő vonatkocsi.
Mural: Egész estés és falas nagy festmény, amit általában többen hoznak létre.
Név: BLOET, Prága: „One name, one fame.” Tehát: „Egy név, egy hírnév.” (Overstreet 2006, 221)
Oldschool: Régi iskola, a kezdeti stílust jelenti. SCARF, Prága: „De facto üres fogalom. Ki az? TAKI 183? Dubbuffet? Mucha? Az Altamira-rajzok szerzője?” (Overstreet 2006, 60)
Out line: A betűk formáját kívülről követő vonal, egy új szín felhasználásával.
Panel piece: a vonaton az ablakok alatt és az ajtók között lévő festmény
Piece (masterpiece): minimum három színből készített mű (mestermű). SPLASH, Prága: „Az én piecem, az én napom, az én nevem, az önbizalmam. Mindegyik más, de mégis egyforma. Néha sikerül, néha nem, olyan mintha minden villamos épp az orrod előtt menne el, máskor meg egész nap vezetsz, a szemafor meg mindig zöldet mutat. Nem tudod miért, de minden reggel felkelsz és mész.” (Overstreet 2006, 221)
Quick piece: több színnel, jobban kivitelezett rajz, ami gyorsan készül el.
Tag: a writer neve, estleg a banda neve, festékes, vagy filctollas aláírás, szignó. BIOR, Prága: „a tag az utcai nevek szakadatlan drámája, a gyönyörű betűk gonosz megszállása. A városi utcák kompozíciójának része, az utcák érzelmi mozaika. A tag egyfajta vágy a tökéletesség felé, a tökéletes írás felé. Tagek eltűnnek és létrejönnek, átfestik őket, majd megújulnak. Egyre jobbak és jobbak. Az eredet folytatása, folyamatos változása.” (Overstreet 2006, 221) „Az angolban a tag szónak többféle jelentése létezik. Jelenthet függeléket, etikettet, névtáblát, címkét, ott álló szólásmódot, számcímkét, de elfogatóparancsot és cédulát is. A graffitivel kapcsolatban úgy lehetne definiálni, mint egy egyszínű, grafikailag kialakított aláírás–graffitit. A szabályok szerint a tag a writer neve (álneve).” (van Treeck 1998, 264–266)
Throw up: általában két színnel készített, térhatású elemekkel gazdagított vázlatszerű felirat, rajz. Szórófestékkel készül és a writer, illetve a crew nevét tartalmazza. Mellette megtalálható a készítőjének a tagje. POIS, Prága: „110 % graffiti. A graffiti legigazabb és egyben a legnehezebb formája. A throw up elmondja, hogy hazudsz-e vagy sem.” (Overstreet 2006, 221)
Top to bottom: A vonatkocsi teljes felületét „tetőtől talpig” beborító rajz.
Toy: kezdő, vagy ügyetlen festő gúnyneve. A rosszabbnak tartott rajzra fújják a „toy” feliratot.
Város: SWEB, Prága: „Megérteni a graffitit, azt jelenteni, hogy városban élsz, érzed a ritmusát, szimbiózisban vagy vele. Viteted magad vele és egyben alá vagy rendelve. A városnak megvannak a maga szabályai, kódexei, normái, amit a graffiti megkérdőjelez. Azért ennyire ellentétes, vitás a kérdés.” (Overstreet 2006, 93)
Writer: A graffiti festésével foglalkozó személy.
Yard: Pályaudvar, vasúti rendező.
3D: Háromdimenziós rajz.
Irodalom
Ausfelder, Kurt
1990 Kunst oder Chaos. Darmstadt.
Bagó Lilla
1993 A falak „mágiája”, a graffitiről. ELTE-TÁTK, kézirat.
Balázs Géza
1993 Beszélő falak. Ötszáz különféle magyar graffiti, 1980–1990. Budapest.
Bushnell, John
1990 Moscow Graffiti, Language and Subculture. Boston.
Csillag Gábor
1997 Graffiti (adalékok a „klasszikus” New York-i graffiti-művészethez) Budapest, ELTE-TÁTK, kézirat.
Ferrell, Jeff
1993 Crimes of style, Urban graffiti and the politics of criminality. Boston.
Göncző Viktor – Téglás Attila
é.n. „Mindehová kell fújni, én úgy mondom.”, Egy szegedi graffitis csoport kultúrájának vizsgálata. http://mek.oszk.hu/01100/01145/html/
Jokinen, Heiki
1995 Finn falfirkák. Budapest.
Kolozsi Mária
é.n. A vizualitás nyelve, a festészet nyelvi viselkedése, avagy szavak a festészetben. Budapest, ELTE-TÁTK, kézirat
Kresalek Dávid
2000 A város mint kiállítóterem, avagy a legpublikusabb tárlatokról. A graffiti Magyarországon. Tabula 3 (2), 316–327. p.
Lachmann, Richard
1998 Graffiti – karrier és ideológia. In Deviációk: válogatott tanulmányok. Szerk.: Bíró Judit. Budapest, 232–252. p.
Molnár Karolina
2000 Budapesti graffiti. ELTE-TÁTK, kézirat
Nagy Terézia
2000 A hip-hop, mint globális szubkultúra megjelenése egy nagyvárosi (szegedi) kultúrális térben. ELTE-TÁTK, kézirat
Nagy Terézia – Rácz Attila
2001 Falfirka vagy graffiti. Kommunikáció, deviancia, avagy művészet. Szegedi Tudományegyetem.
Overstreet, Martina
2006 In graffiti we trust. Praha.
Pethő Zoltán
2003 A graffiti előfordulási formái. In Napjaink folklórja/Folclorul azi. Szerk: Zsigmond Győző. Bukarest, 195–203. p.
Salamon Gábor – Zalotay Melinda
2000 A falra írni muszáj!, Your graffiti handbook. Debrecen.
Tóth Gábor
1998 Graffiti. Budapest – ELTE-TÁTK, kézirat
Van Treeck, Bernhard
1998 Graffiti. In Lexikon, legale und illegale Malerei im Stadtbild. Berlin, 264–266. p.