Sándor Anna: A Nyitra-vidéki magyar nyelvjárások atlasza
Pozsony: Kalligram Könyvkiadó 2004, 359. p., 228 térkép. Szlovák és francia összefoglalással. /Mercurius Könyvek/ ISBN 80-7149-644-8
Hosszú évek kitartó munkájának köszönhetően és gondos előkészítés eredményeként megszületett az első szlovákiai magyar nyelvatlasz, a Nyitra-vidék nyelvjárásait bemutató kötet. A szerző maga is a kutatott területen született (Csitáron) és máig is ott él (Kolonban). Ez a tény nagyon sok szempontból jelenthetett előnyt számára, hiszen a közösség egyik tagjaként számos olyan információ birtokában volt, amelynek feltárására egy „kívülről jött” kutatónak nem kis időt kellett volna szánnia. Sándor Anna „bennszülött mivolta” külön garanciát jelent az atlaszban szereplő adatok hitelességére is.
A szerző bevezetőjében (ez szlovák és francia nyelven is olvasható) elmondja, a praktikus okokon túl (itt született és máig ebben a közegben él) miért esett választása éppen erre a vidékre. Különösen a perem- és a szórványhelyzetben élő magyar nyelvjárást fenyegeti a kihalás veszélye. Véleménye szerint ezt a folyamatot nem csupán a rohamos asszimiláció sietteti, hanem nagy szerepet játszik ebben a nyelvjárások negatív megítélése, lenézése is. A legnagyobb mértékû a palóc nyelvjárás térvesztése. Tudománytörténeti szempontok is vezérelték Sándor Annát, hiszen a Nyitra-vidéki nyelvjárások adatainak nyelvföldrajzi módszerrel történő feldolgozását már többször is elkezdték. Sajnos, a megkezdett munka valamilyen objektív, de sokszor szubjektív okok miatt mindig befejezetlen maradt. A XX. század negyvenes éveiben a tragikus sorsú nyelvtudós Arany A. László (a szerző e mostani kötetet az ő emlékének ajánlja) folytatott ígéretesnek tûnő kutatásokat, de sajnos befejezni már nem tudta.
A nyelvjárásgyûjtés adatai 26 Nyitra-vidéki településről származnak (Alsóbodok, Alsócsitár, Barslédec, Bábindal, Berencs, Béd, Csiffár, Felsőaha, Felsőkirályi, Gímes, Kalász, Kolon, Menyhe, Nagyhind, Nyitracsehi, Nyitraegerszeg, Nyitragerencsér, Nyitrageszte, Nyitraszőlős, Nagycétény, Nagykér, Nemespann, Pográny, Tild, Vicsápapáti, Zsére.
A kötet három fő fejezetre tagolódik: Az első részben a szerző a nyelvföldrajz külföldi és egyetemes magyar története mellett bemutatja a nyelvatlaszok létrehozására tett eddigi kísérleteket, kezdeményezéseket. Megismertet bennünket e mostani Nyitra-vidéki nyelvatlasz születésének történetével is. A második fejezetben a Nyitra-vidéki nyelvjáráscsoportok részletes bemutatása következik: mind a magyar nyelvjárások rendszerében, mind pedig annak belső tagolódásait illetően. Terjedelmes alfejezetet szentel a Nyitra-vidéki nyelvjárások hangtani sajátosságainak bemutatására. A harmadik fejezetben a Nyitra-vidéket földrajzi, etnikai, néprajzi és vallási jellemzőivel, valamint a kutatópontok fő helytörténeti adataival ismerkedhetünk meg, minden egyes község külön-külön bemutatásával a kezdetektől napjainkig.
A gazdag irodalomjegyzéket követő Függelékben találhatjuk a kérdező mondatokat, valamint kutatópontok/községek szerinti nyelvjárásgyûjtési adatokat (kutatópont, időpont, adatközlők és életkoruk, gyûjtők). A kötet legterjedelmesebb részét a térképlapok képezik. Az összefoglalás szlovák és francia nyelven olvasható.
Sándor Annának köszönhetően egy úttörő jellegû mû született. Bízunk benne, hogy a szerzőnek lesz követője ebben a munkában, s a szlovákiai magyar nyelvterület további régióinak nyelvjárási atlaszai is megszületnek.